NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Česko může pomocí předsednictví posunout pohled Unie na Rusko, myslí si bruselský zpravodaj

Poválečná obnova Ukrajiny by mohla být jednou z hlavních náplní českého předsednictví v Radě EU. Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. „Česko začátkem října na Pražském hradě uspořádá neformální summit lídrů všech členských zemí EU a vláda by na něj chtěla pozvat také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ nastiňuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

21:28

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Před dvěma dny 21:35

Vláda chystá úsporný tarif na energie. Mohl by lidi motivovat k šetření, myslí si energetický expert

Válečným balíčkem označil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) chystanou pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami plynu a elektřiny. Fungovat má od října do konce příštího roku a vláda na něj vyčlení 66 miliard korun. „Mně ten tarif přijde jako logická věc, protože jednak poskytne určitou slevu domácnostem a jednak je bude motivovat, aby se každý zamyslel nad úsporami, které může udělat,“ hodnotí zacílení energetický expert Michal Šnobr.

Před třemi dny 23:54

Nejsme hnutí jednoho muže. Funguje u nás pluralita názorů, míní hejtmanka Pecková

Kromě představitelů stran vládní koalice jednala kvůli korupční kauze Dozimetr také Rada Středočeského kraje. Odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera, a to kvůli informacím, které ho s ním spojují. „Zjistili jsme, že zhruba před 14 dny pan ředitel prodal jednu ze svých firem jednomu z obviněných, dokonce i z těch, kteří jsou nyní ve vazbě, což pro nás byla indicie vedoucí k tomu, že ztratil naši důvěru,“ popisuje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Před čtyřmi dny 23:03

V čele resortu školství by měl stát insider, který se v tomto prostředí vyzná, soudí senátor Růžička

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) 30. června končí ve své funkci. Rozhodl se tak poté, co média informovala o jeho stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Kdo by ho měl ve vedení nahradit a jaké jsou současné výzvy pro tuzemský vzdělávací systém?

Před pěti dny 20:52

Macron je v kleštích krajní pravice a sjednocené levice. Le Penová zažívá historický úspěch

Koalice prezidenta Emmanuela Macrona zvítězila ve druhém kole parlamentních voleb. Absolutní většinu ale neobhájila. „Ve Francii se skutečně mluví o tom, že by parlament mohl být zablokovaný, že krajní pravice a sjednocená levice drží Macrona v kleštích a že by prezident mohl rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit nové volby,“ popisuje povolební situaci zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Martin Balucha.

Před týdnem 22:18

Uzavření pražského asistenčního centra je nesystémové a nekolegiální, soudí hejtman Červíček

Pražský magistrát kvůli přetížení kapacit města dočasně uzavřel krajské asistenční centrum pomoci minimálně do chvíle, než se s vládou podaří vyjednat lepší systém přerozdělování uprchlíků. „Je to signál toho, že ustupujeme od systémového řešení a připouštíme výjimky. Tak to při zvládání mimořádné situace, jako je uprchlická krize, být nemá,“ myslí si hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Před týdnem 22:32

Předseda vlády Petr Fiala dnes představí v Hrzánském paláci politické priority českého předsednictví EU

Spolu s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem a vedoucí Úřadu vlády ČR Janou Kotalíkovou odhalí oficiální logo, motto a organizační náležitosti. České předsednictví v Radě EU začíná 1. července 2022.

Před týdnem 21:44

Ukrajinci mohou Severodoněck ztratit. Ale doufají, že tam ruská armáda vykrvácí, míní analytik

Boje na východě Ukrajiny pokračují a prezident Volodymir Zelenskyj dál žádá Západ o dodávky zbraní. „V opotřebovávacích bitvách hraje obrovskou roli materiální síla – v tomto případě zejména dělostřelectvo,“ konstatuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr a upozorňuje, že Ukrajina se dostala do paradoxní situace: Má velké zásoby dělostřelecké munice, ale nemá dostatek houfnic, aby mohla granáty pálit srovnatelným tempem jako Rusové.

Před týdnem 24:04

Inflace v květnu stoupla meziročně o 16 procent, přičemž nejvýrazněji zdražují mimo jiné potraviny

Ceny budou podle odhadů růst dál a inflace by mohla dosáhnout svého vrcholu ve třetím čtvrtletí. Pomoc občanům, kterým vysoké ceny můžou dělat problémy, má podle vlády dvě roviny: samotná pomoc má cílit na ty nejohroženější a k částečné stabilizaci cen mají vést dotace do potravinářství i zemědělství. Moderuje Lukáš Matoška.

Před 2 týdny 22:56

Jsou závěry kongresové vyšetřovací komise k loňskému útoku na Kapitol a zapojení tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa zlomovým okamžikem pro americkou demokracii?

Jsou zjištění komise dostatečně přesvědčivá? Mohou vést k obžalobě hlavních aktérů, potažmo bývaklého prezidenta Trumpa? Jaký signál vysílá zpráva kongresové komise o stavu americké demokracie?