- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Definice znásilnění nepokrývá všechny situace, je potřeba to napravit, míní poslankyně Kocmanová
Pouze sedm procent obětí sexuálního násilí nahlásí případ policii. Obávají se nepříjemných výslechů, sekundární viktimizace a soudu. Měla by se kvůli tomu změnit definice znásilnění na „pohlavní styk bez souhlasu“ po vzoru některých západních zemí? „Určitě ano. Současná definice nepokrývá všechny reálné situace,“ míní poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). „Ne. Zákon nemůže nahradit problémy ve společnosti ani přirozenou morálku,“ oponuje poslankyně Nina Nováková (KDU-ČSL).
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
Budoucnost AI může být i taková, že vliv lidí na rozhodování postupně klesne k nule, varuje odborník
Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI umí psát články, poezii i vymýšlet vtipy. Obavy ze schopností této podoby umělé inteligence připouští i šéf společnosti, která chatbota vyvinula, Sam Altman. Převažují rizika, nebo přínosy umělé inteligence? Je třeba AI regulovat?
Rozhodnutí o vzniku ÚSTRu bylo správné, říká Spurný. Realita potvrdila moje obavy, odmítá historik
Ústav pro studium totalitních režimů se zmítá v další krizi. Někteří zaměstnanci si stěžují na cenzurní zákroky a šikanu ze strany ředitele Ladislava Kudrny. Rada ÚSTR se ho ale jednohlasně zastala. „Překvapilo mě jednohlasné rozhodnutí rady," přiznává novinář Jaroslav Spurný z Respektu. „Považuji za problematické, že se opakovaně zvedá zájem médií a vzniknou určité personální třenice a problémy v ÚSTRu,“ říká historik Oldřich Tůma.
Historik Stehlík: Zeman byl pod hlavičkou ČSSD Babišem 90. let. O ideály sociální demokracie nešlo
Před pár dny se dopsal politický příběh Miloše Zemana. Jak se bývalý premiér, předseda Poslanecké sněmovny, prezident a předseda ČSSD zapíše do dějin? Historici Jakub Rákosník a Michal Stehlík se shodují, že bude chápán jako hlava státu, která jednala destruktivně jak v oblasti hospodářské, tak politické.
Zákon o ochraně whistleblowerů: Důležitá je i ochrana těch anonymních, míní Kopečný z Transparency
Čeští zákonodárci by měli podle ministerstva spravedlnosti do konce roku přijmout zákon o ochraně tzv. whistleblowerů, kvůli kterému čelí Česko žalobě ze strany Evropské komise. Zajistí vládní návrh účinnou ochranu oznamovatelů, když se nevztahuje na anonymní podněty? „Zajistí, ale jen pro velmi omezené množství případů,“ míní ředitel Transparency International Ondřej Kopečný. „Zajistí určitě účinnou ochranu,“ je přesvědčen poslanec Karel Haas (ODS).
EP k zateplování domu nenutí. Tlačí ale na státy, aby pomohly dotacemi a poradenstvím, míní expert
Majitelé starších činžovních a rodinných domů by je podle nové směrnice Evropského parlamentu měli do deseti let začít zateplovat a budovy postavené po roce 2028 už mají být zcela bezemisní. Developer Evžen Korec návrh kritizuje, považuje ho za zcela nerealistický, expert na energetické budovy ale vysvětluje, že hlavním cílem je nastartovat ve státech EU systém dotací, výhodných půjček a poradenství.
E-paliva smysl nedávají. Jsou drahá a rozhodně ne bezemisní, tvrdí zastánce elektomobility
Česko nepodpoří v Evropské unii zákaz prodeje nových osobních aut se spalovacími motory, pokud nebude možné v autech využívat syntetická paliva. Jsou syntetická paliva jednou z cest k bezemisní dopravě? Podle zastánce elektromobility Jana Staňka žádný spalovací motor nemůže být „zelený“. Petrolejář Ivan Indráček ale upozorňuje, že e-paliva mohou posloužit starým vozů, kterých bude i v roce 2030 v Česku většina.
Penzijní reforma: Debata s opozicí je nutná, říká Skopeček. Zatím si to tvoří sami, tvrdí Juchelka
Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu, která snižuje červnovou valorizaci důchodů. Zároveň ale řekl, že má pochybnosti ohledně její ústavnosti a pokud se na Ústavní soud neobrátí hnutí ANO, které to avizovalo, učiní tak prý sám. „Hnutí ANO počítá s tím, že podá ústavní stížnost. Jsme nejsilnější politický subjekt v Česku, takže to zvládneme sami bez kohokoliv jiného,“ říká poslanec Aleš Juchelka (ANO).
Třicítkou po Praze? Doprava by se zhroutila, tvrdí zastupitel. Byla by plynulejší, oponuje expert
Aktivisté žádají v Praze snížení nejvyšší rychlosti na 30 km/h, jak už se stalo v několika evropských metropolích. Přispělo by to ke zlepšení bezpečnosti v ulicích, ubylo by emisí a hluku? Odborník na dopravu Ondřej Mirovský vidí přínosy pro plynulost dopravy, bezpečnost chodců i životní prostředí. Pražský zastupitel Martin Sedeke (ODS) zpochybňuje tyto přínosy a žádá odborné analýzy.
Nízké platy akademiků: Každý týden dostávám nějakou výpověď, uvádí děkan filozofické fakulty
Vysokoškolští pedagogové z humanitních oborů hrozí stávkou nebo odchodem na střední a základní školy kvůli podprůměrným platům. Dělá stát dost pro to, aby se jejich situace zlepšila? „Celé vysoké školství je dlouhodobě podfinancováno a my se snažíme tuto situaci řešit,“ říká vrchní ředitelka sekce pro vysoké školství ministerstva Radka Wildová. „Dosud ne, ale chovám naději, že se blýská na lepší časy,“ věří děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jan Stejskal.
Dlouhé čekací lhůty? Některá vyšetření bývají nadužívána, nedostane se na potřebné, tvrdí Philipp
Desetitisíce pacientů čekají dlouhé měsíce na sonografické vyšetření, kolonoskopii, v některých krajích na výměnu kloubu i roky. Alena Gajdůšková ze Svazu pacientů vidí příčinu v nedostatku zdravotního personálu i nedostupnosti péče zvláště v regionech. Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) věří, že se skluz z předchozích pandemických let pomalu vyrovná, s pomocí pojišťoven i ministerstva.