• Podcasty
  • Česko 2022: Život k nezaplacení
Česko 2022: Život k nezaplacení
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Postupné zvyšování odchodového věku do důchodu je nevyhnutelné, tvrdí sociolog Daniel Prokop

Zvyšování odchodového věku do důchodu, wind fall tax a jednání o rozpočtu na příští rok. To probírají v dalším díle pořadu Jan Pokorný a Daniel Prokop. „Pracující důchodci by měli mít nižší daňové odvody,“ tvrdí Prokop. Co je to cílený tarif? Jak by měl stát zlepšit důchodový systém? A jak dopadlo jednání poslanců o dani z neočekávaných zisků? Poslechněte si celý rozhovor.

19:06

Česko 2022: Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Včera 01:52

Zdražení energií po Novém roce opět zvýší náklady na bydlení. Napjatý rozpočet pocítí rodiny s dětmi

Po Novém roce začnou platit nové, zastropované ceny za energie. Domácnostem by proto opět měly vzrůst výdaje na bydlení, a to ze současných 29 % na 34 % měsíčně. Vyplývá to z analýzy společnosti PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení. Na koho to zdražení energií po Novém roce dopadne podle analýzy nejvíc?

Před dvěma dny 23:25

S inflací přibývá duševních problémů. A stát na léčbu přispívá málo, varuje sociolog Prokop

Jak inflace a energetická krize dopadá na domácnosti? Za poslední rok výdaje za energie vzrostly v průměru o 2600 korun měsíčně, výdaje za jídlo o 600 korun měsíčně. „Pozitivní zprávou je, že u většiny seniorů pomohly valorizace důchodů zabránit nejhorším dopadům. Negativní, že opět sledujeme nárůst problémů v oblasti duševního zdraví,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Jak by s vyššími výdaji měl pomoci stát? A kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 01:43

Češi se snaží uskromnit, ukazuje průzkum. Víc než polovina jich topí na nižší teplotu

Podle dat agentury PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení přibylo Čechů, kteří doma topí na nižší teplotu. V lednu ji na termostatech snižovala asi třetina lidí, teď už jich je skoro 60 %.

Před týdnem 24:07

Jaký byl rok 2022? Češi platí více za bydlení a potraviny, nejhůře na tom jsou chudší rodiny s dětmi

Díky datům získaným společností PAQ Research máme k dispozici data za uplynulé měsíce. Jaký byl celý rok 2022? „Roční změna ukazuje, že domácnosti platí asi o 2 600 korun měsíčně více za bydlení. To znamená za energie, nájmy a hypotéky. A také více za potraviny,“ komentuje data sociolog Daniel Prokop. Jak se inflace a energetická krize projevily v hospodaření domácností? A jak ještě více ušetřit? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 23:45

Češi zanedbávají prevenci rakoviny. „Stát by měl modernizovat výzvy k prohlídkám,“ myslí si Prokop

Společnost PAQ Research zveřejnila výsledky výzkumu týkající se zdravotnictví. Ptala se v něm, jestli byli lidé v posledních dvou letech na preventivních vyšetřeních rakoviny. Z těch, kteří by dle věku měli, to bylo jen 46 %. Proč lidé na kontroly nechodí? „Stát by měl zmodernizovat výzvy a přihlašování k preventivním kontrolám,“ myslí si Daniel Prokop. Jak může české zdraví a zdravotnictví ovlivnit zvýšení daně na alkohol a slazené nápoje? Poslechněte si rozhovor.

Před 3 týdny 19:21

Není produktivní, aby rodiče byli čtyři roky doma s dětmi. Stát na tom tratí, říká sociolog Prokop

V Národní ekonomické radě vlády se projednává návrh na zkrácení rodičovské dovolené. Ta je v Česku nejdelší v Evropě. Jaká by tedy měla být její nová podoba? „Ekonomové navrhují, aby se její doba zkrátila na maximálně tři roky, nebyl by tam rok navíc. Řešíme dlouhodobý výpadek rodičů z trhu práce, projevuje se i tím, že pak mají nižší příjmy,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si celý rozhovor.

9. listopad 2022 19:35

Měli bychom zamezit kalkulacím s předčasným důchodem, tvrdí sociolog Prokop

V Česku roste zájem o předčasný důchod, jelikož se zatím vyplatí. Pomůžou si lidé, když o něj zažádají? „Výhodné je do něj vstoupit rok před řádným důchodem, redukce důchodu je pak menší," potvrzuje současný paradox sociolog Daniel Prokop. „Problém je, že jsou nyní vysoké valorizace a lidé, kteří teď vstoupí do předčasného důchodu, se tak dostanou na vyšší hladinu než lidé v řádném důchodu. To není spravedlivé." Poslechněte si celý rozhovor.

2. listopad 2022 19:49

Česko má špatnou prevenci ve zdraví a mnoho vězňů, mohli bychom ušetřit miliardy, míní sociolog

Cena elektřiny v České republice meziročně vzrostla v EU nejvíce – až o 62 %. Ruská agrese na Ukrajině trvá. Válka, drahota, nejistota působí na psychiku nejen Ukrajinců. „Když se psychické problémy neléčí, mají i obrovské ekonomické důsledky. Je to oblast, kterou podceňujeme a kde se nevyplatí šetřit,“ komentuje Daniel Prokop. Kde by naopak mohl stát výdaje snížit? A co vyplývá ze studie DataPAQ o českých mikroregionech? Poslechněte si rozhovor.

19. říjen 2022 24:55

Funguje vládní deštník proti drahotě? Nad daty od sociologů diskutují Daniel Prokop a Marian Jurečka

Kolik vydají domácnosti za energie a potraviny? Na čem Češi nejvíce šetří? A kolika lidem nezbývá z výplaty na konci měsíce ani halíř? O tom, jak pomáhají vládní opatření v praxi a v čem stát naopak zaostává si na Radiožurnálu povídal Jan Pokorný se sociologem Danielem Prokopem a vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL.