Seriál Radiožurnálu Sport
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Poslouchají samotní hokejisté pořad, který je nedílnou součástí každého extraligového kola?

Pořad S mikrofonem za hokejem poslouchají i samotní hokejisté. „Když jsem byl menší, tak jsme vždy s otcem pustili v kuchyni rádio a brilantní komentátor pan Procházka tam jednoznačně vyčníval,“ vzpomíná David Moravec. K příjimačům často usedli i současní hokejisté. „Poslouchal jsem to v autě a pak i doma. Určitě mi utkvěli v paměti Aleš Procházka a Sigmund. Letos budu poslouchat, když se nám bude dařit a bude nálada,“ vyjmenovává a směje se Plekanec.

02:53

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:45

První Lipták, druhý Kostelecký. Legendární souboj českých střelců o zlato v olympijském Tokiu

Jestli nějaké sportovce před závody trápí nervozita, dvojice střeleckých matadorů mezi ně rozhodně nepatří. 29. července 2021 se v Tokiu zapsala do historie českého sportu. V rozstřelu o první místo vyhrál Jiří Lipták před Davidem Kosteleckým. „Chvílemi jsem si nepřipadal, že střílíme o zlato na olympiádě, často soupeříme v českém poháru, takže jsme si to nazvali český pohár Tokio, “ říkal s nadhledem stříbrný Kostelecký.

Před dvěma dny 02:16

Jan Kůrka si na olympiádě v Mexiku 1968 vystřílel zlatou medaili

Jan Kůrka na šedesát ran vleže zapsal do statistik 598 bodů ze 600 možných. V roce 1968 to v Mexiku znamenalo nový olympijský vyrovnaný světový rekord a hlavně zlatá medaile. „Měl jsem 86 soupeřů, kde všichni uměli zastřílet přes 590, deset nás umělo přes 598, ale prodat to v tom obrovském presu bylo náročné. Navíc se bojovalo s nadmořskou výškou 2400 metrů nad mořem,“ vzpomíná olympijský šampion Kůrka.

Před třemi dny 02:47

Na olympiádě v Barceloně 1992 získal Petr Hrdlička překvapivé zlato, teď vede Kosteleckého a Liptáka

Na olympijských hrách v roce 1992 uspěl střelec Petr Hrdlička, který v disciplíně trap zvítězil a zachránil letitou tradici brokových střelců, kteří se z vrcholných závodů nikdy nevracejí bez medailí. „Byl jsem v takovém stresu, že jsem chtěl pokračovat dál. Najednou to skončilo a byl jsem dojatý, že jsem první. Bylo to pro mě jako kdybych vyhrál běžný závod,“ vzpomíná šampion na okamžiky bezprostředně po zisku zlaté medaile. Nyní koučuje hvězdy Liptáka a Kosteleckého.

Před čtyřmi dny 03:45

Střelkyně Kateřina Emmons: Trojnásobná olympijská medailistka, mistryně světa a mistryně Evropy

Na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 vybojovala zlatou a stříbrnou medaili střelkyně Kateřina Emmons. „Na to stříbro jsem ani nepomyslela, spadlo to jako z nebe. Ostatní to pokazili. Kdyby to nepokazili, tak bych se tam nedohrabala a skončila čtvrtá. Hrálo mi to vše do noty a pěkně to vyšlo,“ říká česká střelkyně. Mimo úspěchů na olympiádě je i mistryní světa a Evropy. Na svých posledních olympijských hrách v Londýně v roce 2012 skončila na čtvrtém místě.

Před pěti dny 03:19

Kamil Jáša: Borec, který ze současné sestavy Radiožurnálu Sport komentuje pořad nejdelší dobu

Začínal bez počítače a s tužkou a papírem. Reportér Kamil jáša je borec, který ze současné sestavy redakce Radiožurnálu Sport vysílá v pořadu S mikrofonem za hokejem nejdéle. „Nebyly mobilní telefony, takže vstupy pro regionální stanice jsme dělali po pevné lince. Dnešní generace už si to nedokáže představit. Pevná linka byla vyvedena do kabiny, alespoň tedy v Českých Budějovicích. Čekalo se až telefon zazvoní, pak jsme k němu rychle běželi,“ vzpomíná Jáša.

Před týdnem 02:08

Do živého vysílání patří i přeřeky. Co se reportérům na hokejových stadionech nepovedlo?

„Vedení hubeným rozdílem 1:1, zakázané vyhonění, Olomoučané teď roze.írají v pětiúhelníku puk mezi sebou.“ I to může zaznít z rozhlasového vysílání během přímého přenosu. Živé vysílání bez scénáře má svá specifika, proto se občas něco nepovede. Problémem někdy můžou být i jména a do přenosu by se neměly dostat ani přezdívky. Jednoduchá vyjádření bez příkras jsou vždy nejúčinnější, v opačném případě se může stát, že se do toho reportér zamotá.

Před týdnem 02:33

Co všechno musí udělat moderátor k bezproblémovému chodu pořadu? Poslechněte si

Jak vypadá práce moderátora, když právě slyšíte pořad S mikrofonem za hokejem? „Velkou práci odvedu už před samotným přenosem, kdy dostanu informace na jaké lince se můžu s daným reportérem stadionu spojit. Pak je potřebuju všechny tzv. dát do pultu,“ vysvětluje Karel Janů. Vedle předzápasové přípravy, práci s hlasem a manuální zručností musí moderátor dodržovat i nepsaná pravidla ohledně občerstvení.„Jsem naučený na tekutou stravu a banán, do oříšků už nejdu,“ směje se Janů.

Před týdnem 02:46

Jaké významné ikony se střídaly v pořadu S mikrofonem za hokejem? Kraloval Aleš Procházka

Pořad S mikrofonem za hokejem je jedním z nejdéle vysílaných v historii Českého, dříve Československého rozhlasu. V různých obměnách se začal vysílat v 50. letech a v dobách, kdy byly sportovní přenosy tím nejdynamičtějším rozhlasovým přenosem, začaly zároveň utvářet dlouholeté legendy. Stanislav Sigmund starší, Karel Malina, Gabo Zelenaj, Zdeněk Vlk, Emil Bican, Metoděj Novák a další. Největším jménem je ale Aleš Procházka. Poslechněte si, jak vzpomíná na slavné časy.

Před týdnem 03:53

Proměny oblíbeného pořadu S mikrofonem za hokejem

Pořad S mikrofonem je pojem. Pro rozhlasové vysílání tak velký, že mu věnujeme seriál Radiožurnálu Sport. Vysílání se v průběhu let hodně měnilo. Ať už rozsahem, obsahem nebo i technickým zázemím reportérů. Pojďme se teď do současnosti přibližovat až z druhé poloviny minulého století. Pořad S mikrofonem za hokejem se poprvé vysílal v roce 1962, tehdy to byla zlatá éra hokeje v Brně. Poslechněte si hlas reportéra Aleše Procházka, který byl ikonickou postavou oblíbeného pořadu.