Vltavín
3. září 2023

Poslechněte si podcast: Poslední dřevo splavené po Malši dovezli voraři do Českých Budějovic přesně před 85 lety

Pořad Vltavín věnujeme vodě. Vydáme se za jednou záhadou Staňkovského rybníka u Chlumu u Třeboně, poté na Koštejk a sjedeme řeku Malši. Ovšem ne na lodi, ale na voru.

33:55

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před šesti dny 32:05

S nápadem postavit Černou věž v Budějovicích přišel purkmistr Quirin, jejího dokončení se nedožil

V magazínu Vltavín vystoupáme na českobudějovickou Černou věž. Vysvětlíme, jak to bylo doopravdy s jejím zčernáním, a pak z těch sedmdesáti metrů nad povrchem sestoupíme dolů do šachty Marie, 250 metrů pod povrch.

Před týdnem 30:33

Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov, Rudolfov, České Budějovice i Krumlov

Slyšeli jste někdy o Horním cechu? Ti historicky zkušenější a dlouhodobější posluchači Vltavínu už asi tuší, že se budeme bavit o dolech a dolování.

Před 2 týdny 28:01

Do Písku přijelo historicky úplně první auto kvůli soudnímu procesu s Leopoldem Hilsnerem

Ve Vltavínu se budeme věnovat dopravě. A to napříč věky. Začneme dalším vyprávěním o koněspřežce, tentokrát na trase České Budějovice – Kerschbaum, pak připomeneme stavitele Dominika Cometu a jeho Budějovickou bránu v Třeboni, zemské stezky přes hranice a nakonec první automobil, který kdy vjel do města Písku.

Před 3 týdny 30:12

K výbavě jednoho z legendárních průvodčích na koněspřežce patřila i láhev s kořalkou

Pokud jste dosud neslyšeli o šlechtickém rodu Přehořovských z Kvasejova, který měl ve svém erbu papouška, pak si pusťte magazín Vltavín. V něm také rozpleteme několik zajímavých letopočtů spojených s koněspřežnou dráhou a staročeským pivem.

24. březen 2024 29:26

Umělecký úspěch, ale také ztráta manželky, syna a finanční problémy. To byl život Oskara Nedbala

V magazínu Vltavín si poslechněte vyprávění o životě hudebního skladatele Oskara Nedbala, jaký erb měl rod Bechyňů z Lažan, jak to bylo se středověkými hladomornami na hradech, s bezdomovci v Písku v 19. století a co a kde byly Šejby.

17. březen 2024 26:07

Rybníkáři, kteří v roce 1569 vztáhli ruku na rožmberského úředníka, skončili na popravišti

V magazínu Vltavín uslyšíte několik unikátních archivních rozhlasových nahrávek o zajímavých Jihočeších a historických událostech, které se v kraji staly.

10. březen 2024 25:27

Příst se musí, ale slušně! Přástky trvaly od Martina do poloviny dubna, vrchnost je často zakazovala

Ve Vltavínu připomeneme několik nejasností ze života tvůrce Schwarzenberského plavebního kanálu Josefa Rosenauera, vydáme se k pramenům Lužnice, vzpomeneme, že zimní období bývalo dobou přástek, a vypravíme se za Rytíři z Lokšan a za historickým úklidem města Písku.

3. březen 2024 36:57

Rozhlas odhaluje herecké myšlení, protože chybí gesta, vzpomínali Hana Bauerová a Josef Bulík

Ve Vltavínu opět otevřeme rozhlasový archiv a zaposloucháme se do vzpomínek hereckých manželů Hany Bauerové a Josefa Bulíka. Připomeneme šlechtický rod Čabelických ze Soutic, věznění kata a jeho manželky v Táboře a podruhé navštívíme pohraniční pásmo v Cetvinách.

25. únor 2024 40:37

Jihočeské hranice se od roku 1918 několikrát razantně změnily. Okupanti si jako trofej brali sloupy

Ve Vltavínu připomeneme, že hranice státu byly, jsou a budou vždycky důležité, zvláště s ohledem na hořkou zkušenost Československé republiky v posledním století. A také zjistíte, co jsou to pateříkové hutě a že i šlechtic může mít v erbu vidle.

18. únor 2024 26:31

Bývaly doby, kdy kominíci museli skutečně prolézt komínem, aby jej vyčistili

Víte, jak vzniklo pořekadlo, které praví, že kominík přináší štěstí? Zvlášť pokud si na něj sáhnete. V magazínu Vltavín to vysvětlí kominík Josef Bažant, místopředseda Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci.