Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Fingerlandem

Macešskost vlády vůči obcím; manželství pro všechny a česká kulturní válka; prezidentova žízeň na Senát; efektivita ekonomických sankcí uvalené na Rusko a české předsednictví. To jsou náměty sobotního vydání Názorů a argumentů, které tentokrát moderuje Jan Fingerland.

26:00

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 04:26

Daniel Kroupa: Dialog s euroskeptikem

Demokratická politika se opírá o veřejnou diskusi a její kvalita závisí na tom, jak je vedena. V zemích, kde se lidé diskutovat nenaučili, kde proto nedokáží udržet debatu u tématu, kde namísto argumentů padají urážky a každý pokus o dialog se zvrhává v hádku, se demokratické politice nedaří a sílí hlasy po vládě silné ruky.

Dnes 04:05

Karel Hvížďala: Ruští velitelé generál Hlad a maršál Zima

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Leonid Volkov prohlásil: „Putin by rád zastavil válku na Ukrajině, aby zajistil pro Rusko status quo. Činí tak hlavně proto, aby zabránil osvobození některých jižních území ukrajinskou armádou. Stávající stav by pak prezentoval jako vítězství a současný stav by se stal politickou realitou.“

Dnes 03:35

Miloš Šenkýř: Zrušme volby. Tentokrát na více než 1700 místech

Ve více než 1700 obcích už mají výsledky komunálních voleb prakticky jasné. V přepočtu v každé třetí až čtvrté obci České republiky je do voleb – připadajících na letošní září – podaná právě jedna kandidátka.

Dnes 26:00

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Pokud se má politická kultura v zemi zlepšit, nejde ji neustále porovnávat s Babišem. Rakušan dál nahlodává důvěru ve STAN, ale hazarduje i s bezpečností země. Ruští velitelé: Generál Hlad a maršál Zima. Dialog s euroskeptikem. Zrušme volby. Tentokrát na více než 1700 místech.

Dnes 03:30

Lukáš Jelínek: Rakušan dál nahlodává důvěru ve STAN, ale hazarduje i s bezpečností země

Co se zpočátku jevilo jako komunální kauza, jež dostihla předčasně dospělé hnutí Starostové a nezávislí, se nyní vyvinulo v možné bezpečnostní riziko pro celou zemi. Teď už nejde jen o to, zda k růstu Starostů a lobbisty Michala Redla docházelo zásluhou vzájemné symbiózy, nebo šlo jen o náhodný souběh daný Redlovými vazbami na Stanislava Polčáka, Petra Gazdíka a později i Petra Hlubučka.

Včera 03:59

Ivan Štern: Ruské prsty v balkánských nepokojích

Barikády na kosovsko-srbské hranici byly rozebrány. Protesty tamějších Srbů policií potlačeny. Vyhráno ale není. Napětí, vyvolané údajně recipročním rozhodnutím Prištiny neuznávat dokumenty pocházející z Bělehradu, trvá dál.

Včera 02:48

Petr Holub: Vlaštovka dobrých časů. Ceny už nerostou tak rychle

V těžkých časech rychle rostoucích cen a napnutých rodinných rozpočtů přišla jedna dobrá zpráva. V červenci se sice inflace zvýšila na 17,5 procenta, to je ovšem pouze o tři desetiny více než to bylo v červnu.

Včera 03:48

Jefim Fištejn: Nerozeznávat vítězství od porážky

Je přinejmenším nápadné, s jakou rychlostí demonstrativní pracovní cesta Nancy Pelosiové, předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, na Tchaj-wan vypadla ze středu pozornosti světových sdělovacích prostředků.

Včera 03:42

Veronika Lefrancois: Kdy skončí italské politické bezvládí

V Itálii před krátkým časem padla vláda. Člověk by se ani neměl divit. Nestabilita je jedním z hlavních rysů italské politiky už od vzniku republiky a vlády se tu střídají v průměru každých 13 měsíců. V tomto směru byla tedy vláda Maria Draghiho spíše nadprůměrná, protože se udržela celých 17 měsíců. Krom toho se od mnohých předchozích vlád lišila i tím, že se těšila silné podpoře veřejnosti a byla uznávána i na evropské scéně.

Včera 25:57

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Až skončí léto, bude vládě ouzko. Vlaštovka dobrých časů. Ceny už nerostou tak rychle. Ruské prsty v balkánských nepokojích. Kdy skončí italské politické bezvládí. Nerozeznávat vítězství od porážky.