Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Zdražování potravin skončilo. Kdo ztratil a kdo vydělal. Smiřování na splátky. Dedolarizace světa. Už začala? Mračna nad německými Zelenými. Prigožin si připravuje pozici po válce.

26:18

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Včera 04:14

Ivan Štern: Někdy vyhrát volby k vládnutí nestačí

Který jiný předseda strany by neoblízl všech deset, kdyby stejně jako řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a jeho strana Nová demokracie dostal v parlamentních volbách přes 40 procent hlasů? Ne tak Mitsotakis. Ještě v zimě s odřenými zády utekl politickému hrobníkovi z lopaty. Tehdy odložil volby na květen, aby zmírnil šok, jejž Řekové utrpěli, způsobený železničním neštěstím s desítkami obětí na životě. Mnozí analytici i tak odhadovali propad jeho pravicové vlády.

Včera 04:03

Matěj Schneider: Kolektivní senátorka a cynické hry amerických demokratů

Stáří politiků je téma, o kterém se ve Washingtonu DC v uplynulých letech mluví hodně. Kromě Bílého domu ale jde i o politiky v Kongresu. Vše se v první půlce letošního roku přelilo do kauzy týkající se nejstarší sloužící senátorky, 89leté demokratky Dianne Feinsteinové. O její schopnosti stále vykonávat svůj úřad se spekuluje už několik let.

Včera 03:44

Tereza Šimůnková: Americká transgédie

Kansas se stal prvním americkým státem, který přijal definici genderu. Nový zákon říká, že pro váš pohyb ve společnosti je relevantní vaše biologické pohlaví a nikoli to, kým se cítíte – tedy ženou, mužem nebo čímkoli mezi tím.

Včera 04:02

Radko Kubičko: Senátoři si užívají svou nejviditelnější pravomoc

Ze tří kandidátů na ústavní soudce odmítl ústavně-právní výbor Senátu dva. Stalo se tak v tajné volbě, takže není úplně jasné, co senátoři vlastně přesně měli proti bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi a bývalé předsedkyni Soudcovské unie Daniele Zemanové. Prošel jen profesor Jan Wintr z Katedry teorie práva Univerzity Karlovy. Definitivní rozhodnutí je samozřejmě na všech senátorech.

Včera 26:05

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Kam táhne Babiše jeho srdce? Senátoři si užívají svou nejviditelnější pravomoc. Americká transgédie. Kolektivní senátorka a cynické hry amerických demokratů. Někdy vyhrát volby k vládnutí nestačí. Glosa: A nedá se s tím něco udělat?

Včera 03:50

Lukáš Jelínek: Kam Babiše táhne jeho srdce?

Rozdávat, slibovat, nebo strašit? Klasické dilema všech politiků, jak si udržet přízeň voličů, se odvíjí od jejich možností. Když mají lidem co dát, neváhají. Z opozičních lavic se však dají trousit leda sliby, jak budou pečení holubi létat přímo do úst. V některých volbách ale ani ti nezabírají.

Před dvěma dny 03:48

Petr Fischer: Poslední generace – ze špatného svědomí veřejný nepřítel

Lidé pozdní moderní společnosti se denně setkávají s desítkami tisíc sdělení, která se je snaží k něčemu přimět či o něčem přesvědčit, tvrdí odborníci na marketing. Proto se musí ve veřejném prostoru hodně a viditelně „křičet“, používat přetažená tvrzení a všelijak posunuté obrazy nebo se uchylovat k extrémním akcím, přičemž je úplně jedno, zda prodáváte deodoranty, kola, terapeutické kurzy nebo politické programy.

Před dvěma dny 03:47

Jan Fingerland: Turci zvolili nejistou jistotu

Ta scéna byla skoro šokující svou přímočarostí. Prezident Erdogan ve volební den stál před skupinou rozrušených lidí a s nezúčastněným výrazem jim do natažených rukou podával bankovky. Pár hodin poté byl znovu zvolen prezidentem, takže v čele Turecka bude stát čtvrt století.

Před dvěma dny 04:09

Julie Hrstková: Společné foto inflaci nezbrzdí

Poprvé po čtvrt století se zdá, že měnová a fiskální politika potáhnou znovu za jeden anticyklický provaz. Prohlášení Evy Zamrazilové, současné viceguvernérky České národní banky a někdejší předsedkyně národní rozpočtové rady z března roku 2020, velmi dobře vystihuje povahu vztahů členů vlády a vedení národní banky.

Před dvěma dny 03:25

Lída Rakušanová: 73. Sudetoněmecký sjezd jako historický zlom?

V bavorském Řezně skončil tuto svatodušní neděli v pořadí už 73. sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Za českou stranu na něm tentokrát vystoupil ministr Mikuláš Bek s projevem, který vzbudil pozornost. Historickým zlomem nazval mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vystoupení ministra školství Mikuláše Beka.