Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Hartmanem

Proč hraje Babiš s prezidentskou kandidaturou politický poker. Chytrá horákyně v ČNB: Ani jestřábi, ani holubice. Kousek Ruska v Evropě. Překrásné Rusko budoucnosti je jako maják bez světel. Proč Izrael opět stěhuje do země etiopské Židy.

25:59

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne. 

Web

Dnes 04:30

Týden očima Petra Schwarze: Ovoce a šoky začátku léta

Oficiálně začalo léto, teploty v Česku překonávaly rekordy a na pražském Karlově mostě přivítaly čtyři stovky lidí úsvit prvního dne astronomického léta cvičením jógy za živého klavírního doprovodu. Premiér Fiala varoval, že kvůli nárůstům cen energií nás v příštích měsících čeká šok. Vláda chce na pomoc občanům a firmám s účty za energie vyhradit na nadcházející topnou sezónu 66 miliard.

Dnes 03:33

Veronika Pehe: Babišův soud o spolupráci s StB je u konce. Zajímá to ale ještě někoho?

Krajský soud v Bratislavě zamítl žalobu bývalého premiéra Andreje Babiše, že je neoprávněně veden ve svazcích StB jako agent. Soud ovšem nerozhodoval o tom, zda Babiš s StB spolupracoval, či nikoli – pouze určil, že žalovanou stranou neměl být slovenský Ústav paměti národa, ale ministerstvo vnitra.

Dnes 25:00

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Radko Kubičkem

Amerika se otřásla - Nejvyšší soud USA zrušil právo na potrat dané verdiktem z roku 1973. Fialova koalice sama dláždí Babišovi chodník zpátky do Strakovy akademie. Babišův soud o spolupráci s StB je u konce. Zajímá to ale ještě někoho? Litva je v ostrém sporu s Ruskem kvůli tranzitu do Kaliningradské oblasti.

Včera 25:42

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Janem Bednářem

Pád jednoho ministra vládu nezachrání. Kandidátský status EU pro Ukrajinu: Upřímné, nebo pokrytecké gesto? Manželství pro všechny vs. Tradiční rodina. Rusko na cestě ke KLDR. Prezident Macron zatím není úspěšný při jednání o většině v parlamentu.

Včera 03:18

Lída Rakušanová: Pád jednoho ministra vládu nezachrání

„Je to jako v těch divokých devadesátých letech,“ rozčiluje se opozice po odhalení party kolem Petra Hlubučka, dnes už bývalého náměstka pražského primátora a donedávna i starosty pražské čtvrti Lysolaje. Mýlí se: obvinění ze systematického výběru výpalného za zmanipulované veřejné zakázky neodhaluje praktiky „JAKO v devadesátkách“. Od tehdejších korupčních afér se dnešek liší snad jen tím, že gauneři už po sobě nestřílí.

Před dvěma dny 25:50

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Ondřejem Konrádem

Uhlí je zpět – a rovnou v hlavní roli. Kauza korupce v pražském Dopravním podniku si zasluhuje střízlivý pohled. Parlament prolomil veto prezidentky Čaputové k sociálnímu balíčku. Demokraté děsí útok na Kapitol. Proč tedy posilují kandidáty, kteří se ho účastnili. Čína má pro ruské tažení na Ukrajině porozumění.

Před dvěma dny 03:15

David Klimeš: Uhlí je zpět. A rovnou v hlavní roli

Ještě na počátku roku nebylo opovrženíhodnější suroviny než uhlí. Unijní Zelená dohoda, která nás má dovést k bezemisní budoucnosti, požadovala co nejrychlejší ukončení pálení uhlí a přechod na obnovitelné zdroje. Evropské státy v minulých letech oznamovaly závazky, kde se definitivně uhlí zbaví. ČR se připojila s mezníkem 2033. Pak Vladimir Putin napadl Ukrajinu a vše je jinak. V žádné z evropských zemí nečekaná renesance uhlí neznamená rezignaci na rok konce doby uhelné.

Před třemi dny 04:12

Jan Fingerland: Izraelská vláda přeletěla kukaččí hnízdo jen jednou

Aspoň jsem to zkusil, mohl si říct dosavadní izraelský premiér Naftali Bennett po vzoru postavy z Formanova filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Jeho pokus vybudovat a vést vládu, která odstaví od moci Benjamina Netanjahua, vydrží celé funkční období, a ještě třeba posune zemi o něco dál, skončil skoro přesně po roce. Je to neúspěch? Záleží na úhlu pohledu.

Před čtyřmi dny 25:47

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Janem Bednářem

Co ještě ukázala pražská kriminální kauza Dozimetr. Bydlení a jeho dostupnost jsou katastrofa, která pořád nikoho nezajímá. Kde se vzal volební úspěch francouzské populistky Marinne Le Penové. Členství Finska a Švédska v NATO se i přes odpor Turecka blíží. Olaf Scholz, kancléř, který by nejraději nechtěl být vidět.

Před čtyřmi dny 03:49

Lukáš Jelínek: Návrat kmotrů může zavařit celé vládě

Také vám zazvoní v uších pokaždé, když se nějaký politik chlubí vyzrálou politickou kulturou svého týmu či rychlým vyvozením odpovědnosti za odhalené fauly? Od šéfa Starostů a nezávislých Víta Rakušana jsme to slyšeli, když neprůhledně podnikající Věslav Michalik odpískal kandidaturu na ministra průmyslu a obchodu.