Vertikála
10. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si reprízu debaty Vertikály

Role žen v církvi je důležitá pro papeže Františka. Jinak to záleží na kultuře zemí, říká kancléřka Kolářová.

25:53

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před týdnem 25:59

A zvony zvoní dál

Zvony prožívají rozličné osudy a někdy hodně těžké. Na ty, které byly za 2. světové války zrekvírovány, chce upozornit spolek pražských zvoníků Sanctus Castulus.

Před týdnem 24:01

Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Za účasti papeže se v Kazachstánu konalo setkání náboženských vůdců. Ve Francii začal v pondělí proces se spolupachateli teroristického útoku v Nice v roce 2016. Pod Jihočeské biskupství spadá okolo sto padesáti far. Zájemci o regionální historii se pokouší zachránit chátrající budovu v Malontech. Dobrušský sbor Československé církve husitské zdobí nový oltářní obraz od významného malíře.

Před 2 týdny 23:43

Jakou roli hrála královna Alžběta II. v Anglikánské církvi

A jak důležitá pro ní byla víra? Mluvit budeme u o Valném shromáždění Světové rady církví, které se tento týden konalo v německém Karlsruhe. Jak na něm byli přijati zástupci z Ruska? A připomeneme i další události duchovní světa.

Před 2 týdny 25:59

V debatě Vertikály se dozvíte, proč budí zklamání a obavy církev Šinčchondži

Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí, jejichž blízcí se jejími členy stali a s dosavadním životem zpřetrhali vazby. S jejím působením se setkal i katolický kněz Ladislav Heryán.

Před 3 týdny 23:37

Nový školní rok s dražšími energiemi a církevní školy

Nový školní rok s dražšímu energiemi a církevní školy. Ve Středoafrické republice mají první centrum pro dialýzu. Tamní první nefrolog vystudoval i díky podpoře z České republiky. V rozhovoru prozradí i to, jak na africké země dopadá válka na Ukrajině. Uslyšíte i to, jak se francouzský a alžírský prezident dohodli na vytvoření komise, která bude zkoumat společnou historii.

Před 3 týdny 25:53

Debata Vertikály o potratové legislativě ve Spojených státech

Téma, které v současné době polarizuje americkou společnost a budí pozornost i v evropských zemích. Vychází z nedávného verdiktu Nejvyššího soudu, který přenesl rozhodování o potratové legislativě na jednotlivé státy. V mnoha z nich platí nyní přísná protipotratová legislativa. Jaké bude mít důsledky?

28. srpen 2022 23:56

Vertikála: Poslechněte si zajímavosti ze světa víry

Připomeneme 1. září jako den modliteb za péči o stvoření. Zeptáme se, jak moc se o ekologii zajímají křesťané v České republice. Nikaragujská policie zatkla biskupa Álvareze, kritika Ortegovi vlády. Vězní i jeho spolupracovníky. Všechen movitý majetek Svatého stolce bude spravovat Vatikánská banka.

28. srpen 2022 25:46

Vertikála: Dvě děti farářů, dva příběhy o víře

Chodit do kostela poslouchat kázání vlastního táty? Pro děti z farářských rodin je to nedělní samozřejmost. Jak vyrůstání na farách ovlivnilo jejich dětství i vztah k víře?

21. srpen 2022 26:00

Na invazi v srpnu 1968 vzpomínají Mikuláš Kroupa a Daniel Herman

Už je to 54 let od srpnové noci, kdy na dlažbách našich měst duněly tanky, kdy lidé na venkově potkávali nekonečné kolony podivných vojsk.

21. srpen 2022 24:01

Exkluzivní rozhovor s mistrem tibetského budhismu

„Nakonec se panika stala podporou pro mou meditaci," říká v exkluzivním rozhovoru mistr tibetského budhismu Yongey Mingyur Rinpoche. S panickými atakami se setkal v dětství a právě meditace mu pomohla. Další část rozebere náboženské pozadí útoku na spisovatele Salmana Rushdieho.