Vertikála
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Poslechněte si první část Vertikály

První část Vertikály se ptá, o čem jednal prezident Zelenskyj ve Vatikánu. Mluvit budeme i o konzervativní lobby a amerických zákonech o LGBT+ lidech. Na francouzském festivalu v Cannes jsou i duchovní témata, podíváme se tam. A zavedeme vás na výstavu historických tkanin z církevních sbírek. Moderuje Naděžda Hávová.

23:55

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před pěti dny 25:59

Poslechněte si celou debatu Vertikály s Lucií Vopálenskou

Jak se dnes vyučují církevní dějiny? Co by v nich chybět nemělo? A proč je máme znát? Na to se ptáme historiků Tomáše Petráčka a Eduarda Burgeta.

Před pěti dny 23:36

Poslechněte si první část Vertikály s Adamem Šindelářem

Připomínáme jezuitu Petra Koláře, který stál u zrodu náboženských pořadů v Českém rozhlase. Zemřel tento týden ve věku 82 let. Představíme studii o změně vnímání digitálních technologií v duchovním životě a knihu o vlivu kultu Jana Nepomuckého v Latinské Americe. Moderuje Adam Šindelář.

Před týdnem 25:36

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Technologický fenomén umělá inteligence z mnoha důvodů zajímá i teology a kněze. Za obrovské téma považují otázku, jakým způsobem se můžeme nově dívat na člověka, na naše vlastní lidství, co člověka vymezuje a definuje. Jak se dosavadní výdobytky jejího rozvoje využívají v náboženské oblasti? Co umělá inteligence dokáže a v čem nemůže člověka nikdy překonat?

Před 2 týdny 25:52

Debata Vertikály reflektuje svátek, který u nás připadá na druhou neděli v květnu: Den matek

Uslyšíte malý exkurs do historie a připomínku prvotní myšlenky svátku, a pak už aktuální souvislosti. K jakým úvahám o postavení ženy ve společnosti nás inspiruje dnes? Kde se na hodnotovém žebříčku nachází mateřství? Proč je mateřství velká hodnota, ale zároveň také velká past, ptá se Eva Hůlková.

Před 2 týdny 23:57

Poslechněte si i první část Vertikály

Dobové záznamy velikonočně laděných vzpomínek, přednášek nebo bohoslužeb. I to najdete v bohatém a stoletém archivu Českého rozhlasu. Připomeneme jednu z hlavních osobností slovenské tajné církve Vladimíra Jukla. Uslyšíte o možná nečekaných náboženských dimenzích amerického rapu a o únikových hrách ve francouzských kostelech. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 3 týdny 23:38

Poslechněte si magazín Vertikály

Ohlédneme se za návštěvou papeže Františka v Maďarsku. Jak tam rezonovala jeho slova o tom, že je smutné a zraňující, když vidíme dveře zavírané před migranty? Ptáme se i na to, jestli má šanci uspět zapojení Vatikánu do „mírové mise“. Brazilská církev zahájila kampaň proti hladu v Amazonii. A připomínáme také osobnost francouzského biskupa Jacquesa Gaillota známého jako rudý kněz. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 3 týdny 26:01

Poslechněte si debatu Vertikály

Muž vysvěcený na kněze a zároveň manžel a otec rodiny. Je něco podobného v římskokatolické církvi nepředstavitelné, anebo se konečně něco změní?

30. duben 2023 23:37

Poslechněte si celou první část Vertikály

Už příští sobotu proběhne korunovace britského krále Karla III. Ve Vertikále probereme náboženskou symboliku tohoto obřadu. Nečekaně náboženským rozměrem zaujala také oficiální pozvánka na korunovaci s motivem tzv. Zeleného muže. Je to skutečně pohanský symbol? Zeptáme se. A prozradíme, že za čarodějnictví nebyly v raném novověku zdaleka trestány jen ženy. Moderuje Naděžda Hávová.

30. duben 2023 25:40

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Mozaiky vytvořené Markem Rupnikem by mohly být odstraněny z baziliky v Lurdech. A to s ohledem na oběti zneužívání. Původem slovinský duchovní a autor výzdoby soukromé papežské kaple zneužil na dvě desítky řeholnic. Mají jeho díla zůstat na místě nebo být odstraněna? Ve Vertikále se ptáme historika Víta Vlnase a Jiřího Kylara ze spolku Někdo ti uvěří, který se věnuje pomoci obětem zneužívání v církvi.