- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Poslechněte si projev prezidenta republiky Petra Pavla
Památku padlých při okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy uctil Český rozhlas pietním aktem s kladením věnců na Vinohradské třídě v pondělí 21. srpna v 11 hodin za přítomnosti představitelů politického i kulturního života a pamětníků těchto událostí. Poslechněte si projev prezidenta České republiky Petra Pavla.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
„Klobouk dolů, hrát poslepu není žádná sranda,“ chválí nevidomí diváci hru, která se odehrává ve tmě
V kladenském divadle bude večer opět tma, přesto tam pět hereček sehraje osmdesátiminutovou inscenaci. Už třetí reprízu bude mít historicky první česká hra, která se celá odehrává ve tmě. Na unikátním divadelním experimentu spolupracuje i Světluška. Na zářijovou premiéru přišli i nevidomí diváci.
Na kavárně Potmě mě baví výměna rolí. Bouráme předsudek, že když nevidíme, nic nemůžeme, říká Katka
Světluška slaví a my slavíme s ní. Projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým a slabozrakým, funguje 20 let. Připomínáme to v seriálu každé ráno, na sobotu chystáme také speciální vysílání, které zakončí přímý přenos pravidelného koncertu Světlo pro Světlušku. Do týmu Světlušek už také dlouhá léta patří Katka a Míra Orságovi, manželé, kteří pracují v zážitkové kavárně POTMĚ.
Ředitelka Světlušky: Musíme svítit i v dalších letech, lidé se zrakovým postižením tady budou pořád
Světluška už dvacet let svítí na cestu těm, kteří toho vlastním zrakem moc nevidí. Nadační fond Českého rozhlasu pomohl už tisícům nevidomých a slabozrakých lidí. Všechnu pomoc řídí z pražských Vinohrad.
„Vadí mi hádky. Pellegrini mi imponuje tím, že je slušný a neslibuje hory, doly,“ říká volička Hlasu
Volby na Slovensku můžou skončit těsným výsledkem. Předvolební průzkumy slibují souboj Směru a Progresivního Slovenska. Vítěz ale nakonec nemusí být tím, kdo rozhodne o podobě vlády. K dosažení většiny bude totiž nejspíše nutná spolupráce se stranou Hlas expremiéra Petra Pellegriniho. Šéf Hlasu balancuje mezi oběma znepřátelenými tábory. S kým by raději spolupracoval? A co preferují voliči jeho strany?
„Nemám v plánu žít v zemi, kde budou vládnout fašisti.“ Slovensko řeší emigraci mladých Slováků
Mezi mladými Slováky se před parlamentními volbami rozšířila špatná nálada. Už dřív jich tisíce každý rok odcházely do zahraničí za kvalitnějším vzděláním, lepším uplatněním nebo za vyššími platy. Teď se přidává i frustrace z politického vývoje a obavy z toho, co přijde po volbách. Mladí lidé upozorňují na nepřátelskou atmosféru ve společnosti. Navíc většina politických stran na ně prý ve svých programech nemyslí. Slovensko kvůli časté emigraci přichází o nadějné talenty.
„Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,“ myslí si 64letá žena z Bratislavy
Téměř před rokem šokoval nejen slovenskou společnost teroristický útok v bratislavském podniku Tepláreň. Tam zastřelil zradikalizovaný mladík dva lidi kvůli jejich odlišné sexuální orientaci. Pro mnohé politiky jsou ale LGBT lidé dnes znovu terčem. Mezi relevantními stranami jsou jen dvě, které slibují, že zlepší jejich postavení. Pro mnohé voliče je postoj k sexuálním menšinám hlavním kritériem při výběru, komu odevzdají hlas.
Podporujeme tradiční hodnoty, odmítám tu vidět duhové vlajky, říká volič hnutí Republika
Ambice být součástí příští slovenské vlády má i krajně pravicové hnutí Republika. Vzniklo odštěpením ze strany Kotlebovci - Lidová strana Naše Slovensko. V průzkumech se pohybuje kolem pěti až osmi procent. Příznivce láká například slibem referenda o vystoupení z NATO. Pro většinu ostatních stran kromě Směru a SNS je spolupráce s radikální Republikou nepřijatelná.
„Pro mě je důležitá otevřenost vůči Evropě,“ popisuje své rozhodnutí volič Progresivního Slovenska
Strana Progresivní Slovensko, která se v minulých volbách nedostala do parlamentu, má v těchto volbách šanci na vítězství. Lídrem strany je Michal Šimečka, jehož hlavním záměrem je zabránit návratu Roberta Fica a jeho strany Směr zpátky k moci. Jak vypadají voliči této strany? a čím je program strany zaujal?
„Volby vyhlížíme se zoufalstvím,“ říkají odpůrci Fica. Bojí se o demokracii a právní stát
Strana Smer trojnásobného expremiéra Roberta Fica už měsíce vede předvolební průzkumy na Slovensku. Voličům slibuje výrazné změny ve vedení státu, údajný návrat stability a suverénní politiku. Odpůrci Fica se ale obávají, že vláda Smeru oslabí demokracii a zahraniční politiku Slovenska orientuje směrem na východ.
Teplé vody uvolňují skleníkové plyny. K dalšímu oteplování přispívají i vysychající řeky
Přibývající horko na hladinách vodních ploch roztáčí proces „pozitivní zpětné vazby“, nejen vyšším objemem vodní páry, která planetu oteplí. Vysoké teploty způsobují také úhyn vodních živočichů a uvolňování sloučenin uhlíku z nádrží a koryt toků, i těch vysychajících, kterých je v Česku polovina. „I když třeba netečou půl roku, nakonec přichází velká povodňová událost, která všechen ten materiál, který se tam shromažďoval, najednou uvolní,“ popisuje hydrobiolog Petr Pařil.