9. leden 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si novinky ze světa náboženství s Naděždou Hávovou

V první části Vertikály Naděžda Hávová připomene kněze Antona Otteho. V 90. letech se podílel na usmiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. O duchovním rozměru díla Karla Šiktance bude mluvit literárním historikem a teologem Martinem Putnou. A uslyšíte i o novinkách ze světa náboženství.

23:50

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 25:39

Poslechněte si celou debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Mezi školami jsou z různých příčin velké rozdíly a školství se tak stává spoluviníkem prohlubování příkopů. O tom, jak se pozná dobrá škola, jak vypadá dobrá komunikace školy s dětmi a jejich rodiči nebo jak náročné je v současné době otevřít dveře dětem z Ukrajiny budou diskutovat Helena Wernischová z Evangelické akademie a Petr Karas, ředitel Lauderových škol v Praze. Moderuje Eva Hůlková.

Před třemi dny 23:31

Poslechněte si Vertikálu s Naděždou Hávovou

Vertikála bude tentokrát o hospodaření Vatikánu. Židovská obec na Floridě protestuje proti zpřísnění potratových zákonů z náboženských důvodů. Podle průzkumu v Indii celých 62 % respondentů jógová cvičení nikdy v životě nepraktikovalo. Jak je to tedy se starobylou tradicí jógy? Zeptáme se indologa Jiřího Krejčíka. Moderuje Naděžda Hávová.

Před týdnem 25:59

Na Svatém kopečku se konala romská pouť

Na Svatém kopečku u Olomouce se v sobotu konala už 24. romská pouť. Debata Vertikály se proto ptá, jaká je romská spiritualita a proč dnes mají Romové blíž k charismatickým církvím. Jaký prostor dostávají v tradičních církvích?

Před týdnem 23:54

Poslechněte si i první část Vertikály s Naděždou Hávovou

Proč stát zatím neuzavřel smlouvu s Vatikánem? Premiér Fiala totiž nedávno uvedl, že jeho vláda chce tuto záležitost uzavřít. Česká Charita slaví sto let. A s blížícím se koncem školního roku se podíváme na předávání diplomů absolventů Evangelické akademie v Brně. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 25:58

Debata Vertikály o držení zbraní v USA

Ve Spojených státech umírá ročně na 40 tisíc lidí na poranění střelnou zbraní, říká v debatě Vertikály politolog Jiří Pehe.

Před 2 týdny 24:00

Co znamená vyhlášení nezávislosti Ukrajinské pravoslavné církve na Rusku

Premiér Fiala se setkal s papežem. Tým archeologů objevil síť průchodů pod více než 3000 let starým chrámem v peruánských Andách. Představy o předkolumbovské Amazonii si budeme muset opravit, ukazují nové objevy. Podíváme se na biblickou horu Nebó a dotkneme si i spirituality Pabla Picassa. Moderuje Adam Šindelář.

Před 3 týdny 23:52

Rada ukrajinské pravoslavné církve deklarovala nezávislost

Rada ukrajinské pravoslavné církve, která se dosud hlásila k moskevského patriarchátu, deklarovala nezávislost. Připomeneme Angela Sodana, dlouholetého státního sekretáře Vatikánu. Ovlivil i porevoluční obsazení biskupských stolců u nás. K progresivnímu proudu v katolictví a k feministické teologii osvobození patřila teoložka Rosemary Ruetherová. Zemřela v pětaosmdesáti. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 3 týdny 25:58

Církve a věřící s menšinovou sexuální orientací

Jak složitým a mnohdy bolestným procesem procházejí církve, které usilují o to, aby se v nich cítili přijati i věřící lidé s menšinovou sexuální orientací? To je téma, které sleduje debata Vertikály.

29. květen 2022 26:01

Jaké emoce ve světě vyvolává, když papež František mluví o štěkání NATO u ruských dveří?

Jaké emoce ve světě vyvolává, když papež František mluví o štěkání NATO u ruských dveří? Je právem kritizován za slova, že se stydí za státy NATO, které zbrojí v reakci na rusko -ukrajinský konflikt?

29. květen 2022 23:48

Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně

A jaká budou témata dnešní Vertikály? Třeba to, že novým brněnským biskupem se stane dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně. Nikaragujský biskup Álvarez, jeden z nejhlasitějších kritiků vlády prezidenta Ortegy drží hladovku. Moderuje Adam Šindelář.