Seriál Radiožurnálu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Hodnocení předvolebních průzkumů, brífink Danuše Nerudové

Moderátoři Jan Pokorný a Jan Bumba sledují s hosty průběžné výsledky prezidentských voleb. Poslechněte si druhou hodinu volebního studia.

52:13

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:28

„Cítili jsme, že by peníze měly být bohulibě utraceny.“ Dvořákovi dávají na vědu stovky milionů

Nejdřív byli vědci, později se z nich stali i filantropové – na vědu v Česku dávají stovky milionů korun. Manželům Dalimilu a Haně Dvořákovým z Ústavu organické chemie a biochemie chodí díky spolupráci s jedním z nejvýznamnějších vědců Antonínem Holým peníze z patentů na látky, které pomáhají třeba lidem s onemocněním AIDS. Manželé se ale rozhodli vrátit finance zpět do vědy a založili Nadaci Experientia. Ta pomáhá mladým vědkyním a vědcům v oblasti chemie.

Před dvěma dny 03:32

Z Turnova až do nekonečna vesmíru. Vědci z centra TOPTEC dostávají optické přístroje do kosmu

Přístroje pro automobilový průmysl, dobře viditelné dopravní značky i součástky pro vesmírné projekty. To všechno dokážou vymyslet a pak i vyrobit experti z centra TOPTEC v Turnově. Uvnitř starých budov ze začátku druhé poloviny minulého století mají moderní vybavení a dělají výzkumy na světové úrovni. Poslechněte si další díl seriálu k 70 letům existence Akademie věd.

Před třemi dny 03:51

Biochemik Milan Hašek mohl v 60. letech získat Nobelovu cenu. Proč se tak nestalo?

Příběh i vědeckou práci biochemika Milana Haška ovlivnila geopolitická situace. Stala se historická křivda? Mohlo mít Československo o jednu Nobelovu cenu navíc? V 50. letech se Milanu Haškovi podařilo objevit podobný fenomén jako jeho zahraničním kolegům. To, že působil v Československu, kde se prosazovala ideologie lysenkismu, ho bohužel od Nobelovy ceny vzdálilo. Poslechněte si další díl.

Před čtyřmi dny 03:43

Díky myším vědci v Akademii věd identifikovali například gen, který stojí za degenerací sítnice

Stačí jen vypnout gen u myši a dozvíte se, který gen by mohl být zodpovědný za některou z nemocí u člověka. V dalším dílu našeho seriálu k 70. výročí novodobé Akademie věd vám představíme genově modifikované myší modely, které pomáhají odhalovat příčiny vzniku lidských chorob. V Českém centru pro fenogenomiku je vědci zkoumají doslova od hlavy k patě.

Před čtyřmi dny 03:20

Youtuber Lukefry se ptá prezidentských kandidátů Babiše a Pavla: Jak má vypadat Česko za pět let?

Příštím českým prezidentem se stane buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš (ANO). O výsledku se rozhodne ve 2. kole. Aby Radiožurnál voličům přiblížil oba kandidáty, jejich názory a postoje, požádal vybrané osobnosti veřejného života, aby postupujícím položily otázku. Pátý a poslední dotaz kandidátům položil youtuber Lukefry.

Před pěti dny 02:03

Kateřina Neumannová se ptá finalistů: Jak podpořit fyzickou zdatnost národa?

Příštím českým prezidentem se stane buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš (ANO). O výsledku se rozhodne ve 2. kole. Aby Radiožurnál voličům přiblížil oba kandidáty, jejich názory a postoje, požádal vybrané osobnosti veřejného života, aby postupujícím položily otázku. Čtvrtý dotaz kandidátům položila olympijská medailistka v lyžování a moderátorka stanice Radiožurnál Sport Kateřina Neumannová.

Před pěti dny 03:29

„Zub času působí na tiskoviny i noviny,“ říkají archiváři. V AV se snaží dokumenty digitalizovat

Archiváři na Akademii věd mají velkou péči s materiály, které se začínají stářím rozpadat. Papír totiž nevydrží tolik co pergamen. „Zub času působí na tiskoviny, noviny, časopisy,“ říká Helena Kokešová a ukazuje barevný papír z roku 1899. Pokud někdo chce studovat materiály, tak je lepší, když má digitální kopie. A právě na digitalizaci si v archivu dávají pozor – technika se zdokonaluje, ale je potřeba, by data byla v budoucnu na čem přečíst.

Před týdnem 04:36

Rychetský: Jak a s kým má prezident ohledně soudní moci vést komunikaci? A může a má ji vůbec vést?

Příštím českým prezidentem se stane buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš (ANO). O výsledku se rozhodne ve 2. kole. Aby Radiožurnál voličům přiblížil oba kandidáty, jejich názory a postoje, požádal vybrané osobnosti veřejného života, aby postupujícím položily otázku. Třetí dotaz kandidátům položil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Před týdnem 07:30

Sníh? To je nepříjemný adrenalin. Ocitnete se ve vozovce a ani o tom nevíte, popisuje nevidomá Alena

Nevidomé Aleně z časosběrného seriálu Radiožurnálu Mámou potmě s dcerou pomáhají chůvy. S tříletou Šarlotou si kreslí, čtou nebo chodí na procházky a na hřiště. Třeba chůva Magdalena tvrdí, že Alenina dcera vyniká neskutečnou samostatností. Nevidomá máma s Šarlotou a chůvou vyrazily v prosinci do sněhu. Ten nevidomým většinou komplikuje pohyb venku. I Alena připouští, že musela dvakrát volat sousedům o radu, jak se dostat po sněhem zapadaném chodníku domů.

Před týdnem 06:47

Řasenkou proti trémě. Make-upem se přibližuji zdravé vidící veřejnosti, říká nevidomá Alena

Nevidomá Alena ze seriálu Mámou potmě měla ke konci roku napilno. Kromě pečení cukroví, které si nechala kontrolovat od sousedů, zpívala na řadě předvánočních akcí. S kytarou byla v kostýmu Mikuláše v domově pro seniory. Vystupovala na vernisáži a lidé jí tleskali třeba i na pražském letišti. Jak Alena tráví čas, když má pro tříletou dceru Šarlotu hlídání?