Vertikála
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Poslechněte si debatu Vertikály

V pátek 27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Dodnes je mementem, které má stále svou sílu. Za prvé proto, že trauma holokaustu stále žije v paměti a dle vědců i v genech zasažených generací. Za druhé proto, že se stále znovu a znovu přesvědčujeme o tom, že destrukční potenciál druhu Homo sapiens ani přes tragické historické zkušenosti není vyčerpán.

25:41

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 23:47

Poslechněte si celou první část Vertikály

Podíváme se do Konga a Jižního Súdánu. Do zemí zmítaných konflikty zamíří příští týden papež František. Anglikánská církev se omluvila za svůj přístup k LGBT+ osobám. Oddávat stejnopohlavní páry ale nebude. A Charita Česká republika zaznamenala za poslední rok nárůst počtu klientů.

Před třemi dny 25:34

Poslechněte si debatu Vertikály

Boj o hlasy voličů se v této prezidentské volbě více než kdy jindy týkal každičkého jednotlivého hlasu. Kandidáti se tedy vztahovali i k lidem, kteří věří v Boha, jsou ukotveni v církvích, mají určitý hodnotový systém. Vztahy československých a českých prezidentů k tomuto segmentu společnosti jsou bezesporu zajímavá kapitola. Nahlédneme do ní s hosty debaty Vertikály.

Před týdnem 23:58

Poslechněte si celou první část Vertikály

Umělá inteligence dnes už píše povídky, básně, domácí úkoly nebo maluje obrazy. Když se projevuje kreativně, může se projevovat i spirituálně? To je jedno z témat první části Vertikály. Američané chodí po pandemii covidu do kostela méně. Ukázal to nový průzkum. V únoru se v Praze setkají delegace biskupských konferencí z evropských zemí. Uskuteční se tu kontinentální shromáždění Synody o synodalitě. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 24:01

Poslechněte si první část Vertikály

První část Vertikály se věnuje kauze Emanuely Orlandiové. Vatikán totiž po 40 letech nařídil vyšetřit její záhadné zmizení. Symbióza státu a církve v Rusku by měla podle Al-Ain, serveru se sídlem ve Spojených arabských emirátech, země inspirovat. Téma probíráme s Liborem Dvořákem. A francouzský spisovatel Michel Houellebecq čelí žalobě za podněcování k náboženské nenávisti a za islamofobii.

Před 2 týdny 26:00

Poslechněte si debatu Vertikály

Svoboda vyznání je jedním ze základních lidských práv a svobod zakotvených ve Všeobecné deklaraci. I přes to v současné době více než 60 procent lidí žije v zemích, kde toto základní lidské právo není dodržováno. A podle papežské neziskové organizace Aid to the Church in Need je každoročně zavražděno kolem 100 milionů osob kvůli své víře.

Před 3 týdny 49:56

Když Benedikt XVI. rezignoval, šlo o velký moment jeho pontifikátu i dějin, myslí si historik

Jaké byly silné a slabé stránky působení zesnulého emeritního papeže Benedikta XVI. (občanským jménem Joseph Ratzinger), rozebíráme ve speciálním vydání Vertikály. Emeritní papež zemřel na Silvestra 31. prosince loňského roku. Bylo mu 95 let. V čele katolické církve stál osm let až do roku 2013, kdy z funkce papeže kvůli špatnému zdravotnímu stavu odstoupil.

1. leden 2023 26:00

Poslechněte si debatu Vertikály

Rok 2022 změnil pro všechny mnohé a jinak tomu nebylo ani v církevním obraze. Živě se například diskutovalo o reprodukčních právech a rovnosti s ohledem na menšinové orientace. Stále pokračovalo napětí kolem zneužívání na církevní půdě a velmi důležitým tématem se stala změna klimatu a s tím související ochrana životního prostředí. Ovšem událostí, která do značné míry vše překryla, je válka na Ukrajině. Jaký obraz má v církvi?

1. leden 2023 23:54

Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály se bude věnovat úmrtí emeritního papeže Benedikta XVI. Moderuje Adam Šindelář.

25. prosinec 2022 24:01

Poslechněte si první část Vertikály

V první části Vertikály budeme mluvit o tom, jak Vánoce slaví lidé bez domova. Sváteční obědy pro ně chystá komunita Sant Egidio. Podíváme se také do Betléma – do toho u Brna, kde se Diakonie stará o lidi s handicapem. Zeptáme se, jak se slaví Vánoce v Maroku, a na to, jak židé ve Francii zakončili letošní chanuku. Moderuje Naděžda Hávová.