17. duben 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si debatu s J. Líčkem a P. Černý

Pavel Černý, teolog, pedagog a kazatel Církve bratrské, chválí první reakci české společnosti, která se zapojila do pomoci Ukrajincům. „Jsem velmi potěšen, že ten první náraz společnost zvládla skvěle. Sbírky byly překvapivě vysoké, vybralo se mnoho financí, šatstva, potravin a dalších potřebných věcí.“

25:50

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 23:58

1. část Vertikály

„Potvrdilo mi to slova z Bible, že je potřeba zachovávat přikázání. Když si někdo začne zahrávat se zlem, zmizí pravidla,“ říká ve Vertikále o válce na Ukrajině Mariusz Krawiec, polský kněz, který působí už osm let ve Lvově.

Před třemi dny 25:59

Debata Vertikály o smyslu ekumenických porot ve filmové tvorbě

Hosty debaty Vertikály jsou Veronika Lišková a Lukáš Jirsa. Bez přehánění můžeme říci, že oba jsou doslova pohlceni filmovou tvorbou. Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byli členy ekumenické poroty.

Před týdnem 23:36

Poslechněte si souhrn novinek ze světa náboženství

Papež František se omluvil za roli, kterou katolická církev sehrála při násilné asimilaci dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách. Slavná Rublevova ikona Svatá Trojice po více než sto letech poprvé opustila Reťjakovskou galerii. Katoličtí představitelé vyzývají Bidenovu administrativu, aby znovu zavedla stav dočasné ochrany pro obyvatele Venezuely a Sýrie. A prozradíme, proč si francouzský kněz Sebastian pořídil pojízdný bufet a prodává hranolky.

Před 2 týdny 25:38

Debata Vertikály o homosexuálních věřících

Pro věřící gaye a lesby není snadné se hlásit ke své orientaci a být respektováni jako plnoprávní členové církevních společenství. Náboženské prostředí je tradičně více konzervativní, ale pro mnohé z nich je komunita a sdílení víry zásadní. Jakým způsobem se proměnilo jejich postavení v demokratické společnosti za více jak tři desítky let? Je jejich orientace stále ještě téma?

Před 2 týdny 23:51

Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě

Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě. Přilétá, aby se původním obyvatelům omluvil za příkoří, která na nich spáchali kněží a řeholnice římskokatolické církve. Vatikán představil novou investiční politiku, která má zajistit, aby jeho investice „přispívali ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu“. Ruský pravoslavný duchovní Nikandr je stíhán za kritiku války na Ukrajině.

Před 3 týdny 23:42

Ve Francii se opět rozhořel spor o burkiny

Nábožensky motivovaná vražda v Indii rozžehla nepokoje. A jak se vede českému misionáři v Mongolsku? To jsou témata dnešní Vertikály. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 3 týdny 25:54

Vertikála: Je církev pro mladé atraktivní, nebo není?

Je současná římskokatolická církev atraktivní pro mladé lidi? Nabízí témata, která mladé zajímají a považují za palčivá?

10. červenec 2022 25:53

Poslechněte si reprízu debaty Vertikály

Role žen v církvi je důležitá pro papeže Františka. Jinak to záleží na kultuře zemí, říká kancléřka Kolářová.

10. červenec 2022 23:50

Proč mají Američané tak rádi zbraně?

V premiéře se zaměříme na náboženské souvislosti obliby zbraní ve Spojených státech. Radnice v Paříži zveřejnila plány na renovaci katedrály Notre Dame. Brazilští duchovní protestují proti nedobrovolným hospitalizacím lidí závislých na kokainu. Moderuje Adam Šindelář.

3. červenec 2022 25:39

Poslechněte si debatu Vertikály s Evou Hůlkovou

Debata Vertikály se zaměřuje na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a následující Den upálení Mistra Jana Husa. Biskup Církve československé husitské v Plzni Filip Štojdl podotýká, že tyto osobnosti nakonec dozrály a před komfortem daly přednost sebepřekročení.