Vertikála
25. červen 2023

Poslechněte si podcast: Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály se zeptá, jak se návštěvníkům líbila první bohoslužba vytvořená a vedená umělou inteligencí. V Bolívii probíhají protesty proti katolické církvi. Povíme proč. A představíme výzkum o vztahu mezi poutnickým úsilím a důvěryhodností. Moderuje Adam Šindelář.

23:37

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před dvěma dny 26:01

Debata Vertikály je věnována normalizačním seriálům

Propaganda a ideologie zabalená do příběhů a osobních vztahů v dimenzi každodennosti, kterou diváci dobře znali ze svých životů a mohli se s ní ztotožnit. To jsou televizní seriály 70. a 80. let. Jak je možné, že i desítky let poté je televize zařazují do svých programů a lidé se na ně rádi dívají?

Před dvěma dny 23:45

Poslechněte si magazín Vertikály

Dnešní Vertikála připomíná 400 let od příchodu jezuitů na české území. Papež Pius XII. měl za 2. světové války podrobné informace o nacistických zvěrstvech páchaných v okupovaném Polsku. Komentujeme i nově objevenou korespondenci. Dopad války na Ukrajině se také nevyhýbá židovským komunitám a poslechnete si exkluzivní rozhovor se ženou rabína z Oděsy.

Před týdnem 23:53

Poslechněte si celý magazín Vertikály

Exkluzivní rozhovor s moskevským rabínem v exilu. Pinchas Goldschmid opustil Moskvu krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Mluvit budeme také o Běhu proti násilí nebo chystané návštěvě papeže ve Francii.

Před týdnem 25:46

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Papež František je nejen globální ikonou, ale tak je faktickým hráčem na celosvětové politické scéně, a to nejen jako hlava státu Vatikán. Až donedávna papežovi jeho příznivci radostně tleskali, ale i odpůrci – ti samozřejmě s výhradami. Poslední dobou ale Františkovi nějak nerozumí nikdo. Jeho postoje a výroky z poslední doby jsou vnímány jako kontroverzní až nesrozumitelné.

Před 2 týdny 25:58

Poslechněte si i debatu Vertikály

Nakolik se autentické kněžské povolání týká žen? Jsou ženy schopny si toto volání osudu vůbec připustit? Je v církvích vůle a otevřenost vůči ženám na místech farářek a kazatelek? Jak veliká je síla patriarchálního stereotypu a dá se s tím něco dělat?

Před 2 týdny 23:55

Poslechněte si první část Vertikály

Rozhovor s první českou rabínkou. Před týdnem se jí stala Kamila Kopřivová. Do ostré kritiky papeže Františka se pustil prezidentský kandidát jeho rodné Argentiny. Mluvit budeme také o zákazu abájí ve Francii a o tom, že iránské bezpečnostní síly zadržely strýce mladé Kurdky Mahsy Amíníové několik dní před výročím její smrti ve vazbě. Moderuje Naděžda Hávová

Před 3 týdny 23:57

Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály prozradí, proč soud ve státě Massachusetts nebude stíhat bývalého kardinála Theodora McCarricka. Čelil obžalobě ze sexuálního útoku proti nezletilému. Papež František vyvolal kritické reakce svými slovy o dědictví mocného Ruska. Probereme je. A školní rok začíná i na církevním gymnáziu v Českých Budějovicích. Jeho ředitel Martin Maršík bude naším hostem.

Před 3 týdny 25:45

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Istanbulská úmluva, dokument Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, dlouho polarizuje společnost. Odmítá ji většina církví a náboženských společenství. „Jsou tu bohužel reakce ze strany hierarchie církví a není to jen jedna,“ potvrzuje Kristina Koldinská, odbornice na právo sociálního zabezpečení z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Je mi to líto, protože mezi křesťany vnímám opačné postoje, tedy plné pochopení a přijetí.“ (repríza)

27. srpen 2023 24:00

První část Vertikály

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková je znepokojena situací na Katolické teologické fakultě. Ta dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi. Zákulisí náboženské organizace Šinčchondži tento týden v reportáži poodhalily Seznam Zprávy. Působení jihokorejské církve probereme s religionistou Zdeňkem Vojtíškem. V září budou křesťané více myslet na ochranu životního prostředí. Začíná Doba stvoření. Francie zvažuje zákaz křesťanského hnutí Civitas. Moderuje Naděžda Hávová.

20. srpen 2023 25:02

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Víte, jaký je rozdíl mezi katolickým a protestantským duchovním? Katolický duchovní drží celibát sám, tedy je neženatý, svobodný pro službu. U protestantů drží celibát oba dva – muž i jeho žena. Tak začal Daniel Kvasnička svůj blogový post jako reakci na otevřenou zpověď známého katolického kněze Marka Orko Váchy o bolesti samoty, kterou celibát přináší.