Vertikála
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály si všimne, že muslimům začal postní měsíc Ramadán. Režim Daniela Ortegy zavřel katolické univerzity v Nikaragui. Jde o další krok proti katolické církvi v této latinskoamerické zemi. A zeptáme se, kdo v Československu patřil mezi nejznámější svobodné zednáře. Moderuje Naděžda Hávová.

23:45

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před čtyřmi dny 23:59

Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály se zeptá, proč bude Pravoslavná církev Ukrajiny používat nový kalendář. Ortegova vláda zmrazila účty katolické církve v Nikarague. Vypravíme se na slavné poutní místo – francouzskou Horu svatého Michaela. A povíme o projektu, díky němuž se děti seznamují s životem v rozvojových zemích. Moderuje Adam Šindelář.

Před čtyřmi dny 26:00

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Hledají stopy, které míří k evangeliu. Zajímají je filmy, které vedou k přemýšlení, které provokují a ukazují alternativní cesty: členové ekumenických porot při filmových festivalech. V debatě Vertikály se dozvíme, jak se na půdě ekumenické poroty shodnou nad výsledným verdiktem lidé různých filosofických, etických či náboženských zaměření, z různých zemí světa.

Před týdnem 25:59

Poslechněte si celou debatu Vertikály s Lucií Vopálenskou

Jak se dnes vyučují církevní dějiny? Co by v nich chybět nemělo? A proč je máme znát? Na to se ptáme historiků Tomáše Petráčka a Eduarda Burgeta.

Před týdnem 23:36

Poslechněte si první část Vertikály s Adamem Šindelářem

Připomínáme jezuitu Petra Koláře, který stál u zrodu náboženských pořadů v Českém rozhlase. Zemřel tento týden ve věku 82 let. Představíme studii o změně vnímání digitálních technologií v duchovním životě a knihu o vlivu kultu Jana Nepomuckého v Latinské Americe. Moderuje Adam Šindelář.

Před 2 týdny 23:55

Poslechněte si první část Vertikály

První část Vertikály se ptá, o čem jednal prezident Zelenskyj ve Vatikánu. Mluvit budeme i o konzervativní lobby a amerických zákonech o LGBT+ lidech. Na francouzském festivalu v Cannes jsou i duchovní témata, podíváme se tam. A zavedeme vás na výstavu historických tkanin z církevních sbírek. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 25:36

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Technologický fenomén umělá inteligence z mnoha důvodů zajímá i teology a kněze. Za obrovské téma považují otázku, jakým způsobem se můžeme nově dívat na člověka, na naše vlastní lidství, co člověka vymezuje a definuje. Jak se dosavadní výdobytky jejího rozvoje využívají v náboženské oblasti? Co umělá inteligence dokáže a v čem nemůže člověka nikdy překonat?

Před 3 týdny 25:52

Debata Vertikály reflektuje svátek, který u nás připadá na druhou neděli v květnu: Den matek

Uslyšíte malý exkurs do historie a připomínku prvotní myšlenky svátku, a pak už aktuální souvislosti. K jakým úvahám o postavení ženy ve společnosti nás inspiruje dnes? Kde se na hodnotovém žebříčku nachází mateřství? Proč je mateřství velká hodnota, ale zároveň také velká past, ptá se Eva Hůlková.

Před 3 týdny 23:57

Poslechněte si i první část Vertikály

Dobové záznamy velikonočně laděných vzpomínek, přednášek nebo bohoslužeb. I to najdete v bohatém a stoletém archivu Českého rozhlasu. Připomeneme jednu z hlavních osobností slovenské tajné církve Vladimíra Jukla. Uslyšíte o možná nečekaných náboženských dimenzích amerického rapu a o únikových hrách ve francouzských kostelech. Moderuje Naděžda Hávová.

7. květen 2023 23:38

Poslechněte si magazín Vertikály

Ohlédneme se za návštěvou papeže Františka v Maďarsku. Jak tam rezonovala jeho slova o tom, že je smutné a zraňující, když vidíme dveře zavírané před migranty? Ptáme se i na to, jestli má šanci uspět zapojení Vatikánu do „mírové mise“. Brazilská církev zahájila kampaň proti hladu v Amazonii. A připomínáme také osobnost francouzského biskupa Jacquesa Gaillota známého jako rudý kněz. Moderuje Naděžda Hávová.

7. květen 2023 26:01

Poslechněte si debatu Vertikály

Muž vysvěcený na kněze a zároveň manžel a otec rodiny. Je něco podobného v římskokatolické církvi nepředstavitelné, anebo se konečně něco změní?