Vertikála
11. červen 2023

Poslechněte si podcast: Poslechněte si celou debatu Vertikály

Manželství pro všechny – slova, která v sobě skrývají problém léta probublávající pod povrchem. Téma konečně doklopýtalo do Sněmovny, ale nad jeho dalším osudem zůstává i tak velký otazník. Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry má totiž své příznivce i odpůrce doslova napříč politickým spektrem. Jak se k němu staví zdejší církev?

25:35

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před pěti dny 23:53

Poslechněte si celý magazín Vertikály

Exkluzivní rozhovor s moskevským rabínem v exilu. Pinchas Goldschmid opustil Moskvu krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Mluvit budeme také o Běhu proti násilí nebo chystané návštěvě papeže ve Francii.

Před pěti dny 25:46

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Papež František je nejen globální ikonou, ale tak je faktickým hráčem na celosvětové politické scéně, a to nejen jako hlava státu Vatikán. Až donedávna papežovi jeho příznivci radostně tleskali, ale i odpůrci – ti samozřejmě s výhradami. Poslední dobou ale Františkovi nějak nerozumí nikdo. Jeho postoje a výroky z poslední doby jsou vnímány jako kontroverzní až nesrozumitelné.

Před týdnem 25:58

Poslechněte si i debatu Vertikály

Nakolik se autentické kněžské povolání týká žen? Jsou ženy schopny si toto volání osudu vůbec připustit? Je v církvích vůle a otevřenost vůči ženám na místech farářek a kazatelek? Jak veliká je síla patriarchálního stereotypu a dá se s tím něco dělat?

Před týdnem 23:55

Poslechněte si první část Vertikály

Rozhovor s první českou rabínkou. Před týdnem se jí stala Kamila Kopřivová. Do ostré kritiky papeže Františka se pustil prezidentský kandidát jeho rodné Argentiny. Mluvit budeme také o zákazu abájí ve Francii a o tom, že iránské bezpečnostní síly zadržely strýce mladé Kurdky Mahsy Amíníové několik dní před výročím její smrti ve vazbě. Moderuje Naděžda Hávová

Před 2 týdny 23:57

Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály prozradí, proč soud ve státě Massachusetts nebude stíhat bývalého kardinála Theodora McCarricka. Čelil obžalobě ze sexuálního útoku proti nezletilému. Papež František vyvolal kritické reakce svými slovy o dědictví mocného Ruska. Probereme je. A školní rok začíná i na církevním gymnáziu v Českých Budějovicích. Jeho ředitel Martin Maršík bude naším hostem.

Před 2 týdny 25:45

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Istanbulská úmluva, dokument Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, dlouho polarizuje společnost. Odmítá ji většina církví a náboženských společenství. „Jsou tu bohužel reakce ze strany hierarchie církví a není to jen jedna,“ potvrzuje Kristina Koldinská, odbornice na právo sociálního zabezpečení z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Je mi to líto, protože mezi křesťany vnímám opačné postoje, tedy plné pochopení a přijetí.“ (repríza)

Před 3 týdny 24:00

První část Vertikály

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková je znepokojena situací na Katolické teologické fakultě. Ta dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi. Zákulisí náboženské organizace Šinčchondži tento týden v reportáži poodhalily Seznam Zprávy. Působení jihokorejské církve probereme s religionistou Zdeňkem Vojtíškem. V září budou křesťané více myslet na ochranu životního prostředí. Začíná Doba stvoření. Francie zvažuje zákaz křesťanského hnutí Civitas. Moderuje Naděžda Hávová.

20. srpen 2023 25:02

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Víte, jaký je rozdíl mezi katolickým a protestantským duchovním? Katolický duchovní drží celibát sám, tedy je neženatý, svobodný pro službu. U protestantů drží celibát oba dva – muž i jeho žena. Tak začal Daniel Kvasnička svůj blogový post jako reakci na otevřenou zpověď známého katolického kněze Marka Orko Váchy o bolesti samoty, kterou celibát přináší.

20. srpen 2023 23:46

Poslechněte si celou první část Vertikály

Máte doma vyřezávanou madonku? Jestli je z Příbrami, můžete pomoct výzkumu odborníků z Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Výstavu děl jedné z nejvýznamnějších fotografek a také odbojářek a bojovnic za lidská práva Julie Pirotte nabízí teď Památník Shoah v Paříži. Nejen o tom uslyšíte v první části Vertikály. Moderuje Naděžda Hávová.

13. srpen 2023 26:00

Poslechněte si celou debatu Vertikály

V polovině července uplynulo 78 let od testu Trinity, tedy od prvního odpálení atomové bomby. Rozsah následků v tu chvíli mohli ti, která stáli u několikaletého vývoje této zbraně, jen tušit a předpokládat. Přesnější obraz této apokalypsy přinesl 6. srpen, kdy Američané svrhli atomovou bombu na Hirošimu a poté na Nagasaki. Použití atomové bomby se přes všechna rizika zdálo Američanům nutné. Přesto od samého začátku existenci jaderných zbraní provázela závažná etická dilemata.