Mozaika
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Posláni na sever. Jak se žilo Čechům, kteří museli odjet na nucené práce do Norska?

Nacistický systém nucené práce za 2. světové války postihl přibližně půl milionu Čechů. Kromě Německa a území Protektorátu pracovali také v dalších okupovaných zemích – zhruba 1300 z nich třeba v Norsku. Méně známou kapitolu téhle doby zpracovali v knize Posláni na sever společně nordistka Vendula Hingarová a historik Zdenko Maršálek.

13:33

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 05:44

Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella

Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…

Včera 07:46

Vítězové a zhodnocení

Po uvedení necelé dvoustovky filmů skončil festival Sundance. Od pátečního večera zná také své vítěze. Přehlídka nezávislých filmů, která patří k nejprestižnějším a zároveň nejméně formálním filmovým událostem roku udělila ceny ve 26 kategoriích vyhlašovaných odbornou porotou a šesti, ve kterých vybírali diváci. Víc nám o vítězích prozradila Kristina Roháčková, filmová publicistka serveru iROZHLAS.cz.

Včera 06:18

Malostranské náměstí a rotunda sv. Václava

Historické centrum Prahy skrývá pod povrchem důkazy svého více než tisíc let starého vývoje. Důkazem je množství archeologických nálezů, díky nimž získáváme obraz již zaniklého života tohoto města. Některá zásadní místa s archeologickými nálezy odhalíme v novém seriálu Mozaiky, kterým provází historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu. První díl je věnován Malostranskému náměstí a rotundě sv. Václava.

Včera 06:04

Staroměstské náměstí a Týnský dvůr v době středověku

Studny, odpadní jámy, kupecké krámy, pranýř i obecní strážnice. Tak vypadalo Staroměstské náměstí ve středověku. Můžeme si ho představit jako důležité obchodí centrum své doby. Na základě archeologických poznatků lze klást vznik tržiště v místech dnešního Staroměstského náměstí až na počátek 12. století. Co se dnes ukrývá pod jeho dlažbou odhalí ve čtvrtém díle seriálu Zmizelá Praha historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.

Včera 05:06

Juditin most

Byl prvním kamenným mostem přes řeku Vltavu, který spojil Malou stranu a Staré město pražské. Řeč je o Juditině mostu, který ve 14. století poničila povodeň a následně ho nahradil Karlův most. I dnes ale ještě můžeme narazit na fragmenty Juditina mostu, například pod Křížovnickým náměstím. I na toto místo se ve druhém díle seriálu Zmizelá Praha vydal historik a archeolog Jaroslav Podliska s autorkou pořadu Veronikou Joškovou Štefanovou.

Včera 04:50

Románské kostely Na Zábradlí a na Betlémském náměstí

Název ulice Na Zábradlí odkazuje k dávné středověké minulosti tohoto místa. První písemná zpráva o románském kostele sv. Jana, který zde stával, pochází už ze 14. století. Ve své době vynikal svou elegancí. Jak vypadal, jaké měl funkce a jaké komunity kolem sebe sdružoval? To jsou otázky pro historika a archeologa Jaroslava Podlisku z Národního památkového ústavu, který provází třetím dílem seriálu Zmizelá Praha. Jeho autorkou je Veronika Jošková Štefanová.

Včera 05:12

Středověk pod povrchem Kotvy a Palladia

Dva obchodní domy v centru Prahy skrývají pozoruhodné archeologické nálezy. Řeč je o obchodním domu Kotva a obchodním centru Palladium. Projekt výstavby Kotvy předpokládal zahloubení stavební jámy do 14 metrů. Archeologům se podařilo rozlišit na ploše staveniště několik časových horizontů, od 11. století až do současnosti. Prostranství současného nákupního centra Palladium prošlo v průběhu staletí poměrně složitým vývojem.

Před čtyřmi dny 06:34

Smetanova Litomyšl opět přivítá hudební hvězdy z celého světa. Oslaví i 100 let Českého rozhlasu

Národní festival Smetanova Litomyšl letos slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Před čtyřmi dny 05:59

Půl století proměn české společnosti. Divadlo na Vinohradech ho sleduje očima Josefa Škvoreckého

Škvoreckého literární alter ego, Danny Smiřický, prochází řadou autorových povídek i románů od legendárních Zbabělců po Inženýra lidských duší. Zachytit jeho osudy na pozadí českých dějin se stalo námětem nové inscenace pražského Divadla na Vinohradech. Pod názvem Danny Smiřický (Příběhy inženýra lidských duší) má premiéru v pátek 27. ledna.

Před pěti dny 06:01

Válka na Ukrajině – 20 dní v Mariupolu

Hledat lék na nespavost v sušenkách štěstí, infiltrovat se do hédonistického klubu nebo se stát svědkem ničivého válečného konfliktu. To všechno mohou diváci zažít díky filmům uváděným na právě probíhajícím festivalu Sundance. A nemusí ani vyrážet do zasněženého horského střediska Park City v americkém Utahu, kde se prestižní přehlídka nezávislé tvorby jako už tradičně koná. Filmová publicistka Kristina Roháčková ze serveru iROZHLAS.cz festivalový program sleduje na dálku.