Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Poslanci se budou na mimořádné schůzi zabývat návrhem na zrušení povinné elektronické evidence tržeb

Podnikatelům možná ubyde povinnost elektronicky evidovat tržby. Sněmovna se 25. listopadu zabývá vládním návrhem na úplné zrušení EET. Přišla s ní vládní koalice, podle které představuje elektronická evidence tržeb především zátěž pro podnikatele. Proti je naopak opoziční hnutí ANO podle kterého EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státu víc peněz.

01:58

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 01:59

V menších městech v Ústeckém kraji se diváci do kin a divadel vracejí jen pomalu

Divadla a kina v některých menších městech v Ústeckém kraji přišla po pandemii koronaviru o část diváků. Někteří možná začali víc šetřit, jiní dávají přednost domácímu pohodlí. Takové vysvětlení mají pro úbytek návštěvníků třeba v Městském divadle v Žatci, kde se snaží zaujmout také dětské publikum.

Včera 02:00

Prodejce na vánočních trzích v Ústeckém kraji kontroluje Česká obchodní inspekce

Pracovníci České obchodní inspekce budou až do Vánoc kontrolovat prodejce na vánočních trzích po celém Ústeckém kraji. Zajímá je například, jestli má prodávané zboží potřebné bezpečnostní certifikáty.

Včera 02:06

Kvůli koronaviru je v Ústeckém kraji hospitalizovaných na 60 lidí. Zdravotníků přitom ubylo

Lidí nakažených koronavirem v Ústeckém kraji mírně přibývá. Za posledních sedm dní jich bylo podle hygieniků více než 370. V nemocnicích se léčí 58 lidí.

Včera 02:25

Azylové domy a noclehárny v Ústeckém kraji se začínají plnit lidmi bez domova

Noclehárny a azylové domy v Ústeckém kraji v zimě zažívají zvýšený zájem lidí bez domova. Ti mohou dostat nejen střechu nad hlavou, ale také teplou polévku. Kromě toho vyrážejí také sociální pracovníci do terénu a pomáhají těm, kteří i přes nepřízeň počasí zůstávají venku.

Včera 02:27

Zastupitelé Varnsdorfu budou hlasovat o navýšení peněz na dostavbu netypické mateřské školky

Stavbu mateřské školy Západní ve Varnsdorfu prodražují vysoké ceny stavebního materiálu a energií. Původně mělo město za moderní netypickou budovu zaplatit přes 80 milionů korun. Stavební firma ale žádá o navýšení nejméně 13 milionů korun, aby mohla školku dostavět. Odpoledne budou o mimořádném výdaji hlasovat zastupitelé města.

Před dvěma dny 01:56

Charita v České Kamenici pomáhá lidem, kteří si nedovedou poradit s drahou elektřinou či potravinami

Na pracovníky Charity v České Kamenici se stále častěji obrací lidé s žádostmi o pomoc. Jde zejména o seniory, samoživitele nebo lidi, kteří nemohou kvůli nějakému zdravotnímu problému pracovat. S nárůstem cen elektřiny a potravin si pak nejsou schopní sami poradit. Charita má k dispozici i vlastní šatník a potravinovou banku, ze které rozděluje jídlo potřebným.

Před dvěma dny 01:53

Podzemí na Litoměřickém Mírovém náměstí zkoumali geofyzikové. Mají tam vzniknout podzemní kontejnery

Litoměřice chtějí příští rok na Mírovém náměstí postavit další podzemní kontejnery. V historickém centru města by ale mohly být neoznačené inženýrské sítě nebo sklepení. V rámci geotermálního projektu si proto radnice nechává zpracovat geofyzikální průzkum.

Před dvěma dny 01:53

Ministr životního prostředí přijel do Krásné Lípy na setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku

Za jednacím stolem se 6. prosince v Krásné Lípě na Děčínsku sešli starostové, nový ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Petr Kříž a ministr životního prostředí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Před třemi dny 02:01

Mostecký dopravní podnik začal testovat autobus na vodík, na jedné z linek bude jezdit tři dny

Most je prvním městem v Česku, které testuje autobus na vodík v běžném provozu. Od 6. prosince 2022 ho dopravní podnik nasadí na linku číslo 17. Bude na ní vozit cestující do 8. prosince odpoledne. Poté se autobus s nulovými emisemi přesune na Ostravsko. Jeho nákup zatím Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova neplánuje – důvodem je cena, která je až třikrát vyšší než u běžných vozů na naftu.

Před třemi dny 02:01

Vysoké ceny nafty a dalších pohonných hmot prodraží v příštím roce veřejnou dopravu

Ústecký kraj dá v příštím roce víc peněz za zajištění veřejné dopravy. Letos zaplatí hejtmanství za provoz osobních vlaků a autobusů zhruba dvě miliardy korun, v příštím roce pak ještě o 300 milionů korun víc.