NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: „Odvážný, ale zbytečně neriskuje," psala StB. Radovan Procházka budoval svobodné zpravodajské služby

Pětadevadesáti let by se v květnu dožil generál Radovan Procházka. Politický vězeň 50. let a muž, který po roce 1989 budoval v demokratických poměrech české zpravodajské služby. Čím vším si v životě prošel, to v pořadu Portréty přiblíží historik Petr Blažek.

23:54

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Před týdnem 23:21

Ferdinand Marek. Zapomenutý diplomat, kterého unesli do Moskvy

Případy stovek československých občanů zavlečených po konci druhé světové války vojenskou kontrarozvědkou Směrš do Sovětského svazu už byly mnohokrát popsány. Netýkají se ale jen etnických Rusů. Je mezi nimi i rakouský občan, diplomat Ferdinand Marek, kterému věnuje další pořad z cyklu Portréty historik Michal Pehr.

Před 2 týdny 23:53

Jaroslav Švestka si napsal poznámky k Orwellovi – a šel do vězení

Dřevorubec Jaroslav Švestka si v polovině 80. let napsal ve formě deníku několik poznámek k jedné knížce. Pár stránek svého textu odeslal kamarádovi do Německa – a bylo z toho podvracení republiky a devět měsíců na Borech. Zapomenutý případ socialistické justice připomene v pořadu Portréty historička Petra Loučová.

Před 3 týdny 24:01

Kim Ir-sen, diktátor, který žil podle diplomatické historky i dva roky po smrti

Jeden bonmot říká, že 15. dubna 1912 postihly svět dvě katastrofy: ztroskotal Titanic a narodil se Kim Ir-sen. Smutné je, že zatímco osudy stovek utonutých po havárii Titanicu jsou pro nás tragédií, milióny mrtvých po desetiletích Kimovy diktatury jsou jen položkou ve statistice obětí komunistické totality.

14. duben 2022 23:47

Nevím, nevzpomínám si, tvrdil Jozef Tiso a dostal trest smrti. Příběh jeho advokáta Ernesta Žabkaye

Před 75 lety poslal bratislavský soud na smrt bývalého prezidenta válečné Slovenské republiky Jozefa Tisa. Tisovým obhájcem byl při procesu málo známý právník Ernest Žabkay, kterého v pořadu Portréty připomene historik Michal Pehr.

7. duben 2022 23:45

Emil Ludvík – jazzman, který bojoval za lidská práva

Lídr jazzového orchestru, skladatel, aranžér a pianista – nebo špion, který prý v roce 1968 za vydatné pomoci Američanů prosazoval na místo československého prezidenta Josefa Smrkovského? Obojí propojuje jméno hudebního skladatele Emila Ludvíka. Jenže zatímco v prvním případě jde o prosté konstatování pravdy, ve druhém o neuvěřitelné konstrukce Státní bezpečnosti, která se o tohoto muže zajímala po celé období vlády komunistické strany.

31. březen 2022 23:59

Karel Goliath, nepohodlný svědek stalinismu i destalinizace

„Byl jsem rehabilitován a z lágru mě vyhodili tak rychle, že jsem si nestačil dát do pořádku zuby. Ještě téhož odpoledne jsem odjížděl koňským povozem tundrou k nádraží. Pak přijel vlak. O něco později jsem projel stanicí, která se jmenovala Severní polární kruh.“ Takhle popisoval své propuštění ze sovětského lágru Karel Goliath.

24. březen 2022 23:59

Josef Vraný, obávaný polemik a úspěšný podnikatel

Už pětaosmdesát let uplyne od smrti prvorepublikového agrárnického senátora Josefa Vraného. Tvrdého kritika Edvarda Beneše a šéfredaktora vlivného deníku Venkov připomene historik Eduard Burget.

17. březen 2022 24:00

František Schwarzenberg, Čech vždy a za všech okolností

Před třiceti lety zemřel v Rakousku František Schwarzenberg, český diplomat, jeden z významných představitelů protinacistického odboje a po válce velvyslanec ve Vatikánu. Pozoruhodnou osobnost připomene historik Michal Pehr.

16. březen 2022 27:38

Stěpan Bandera a jeho sen o nezávislosti

Zakladatel moderní Ukrajiny – a zároveň zločinec, pošpiněný kolaborací s nacisty. To všechno se můžete dočíst o muži, který zasvětil život úsilí vybudovat nezávislý ukrajinský stát. Neváhal se pro uskutečnění toho snu spojit téměř s kýmkoliv. Životní příběh Stěpana Bandery přiblíží historik Jan Adamec.