Před týdnem

Poslechněte si podcast: Když ďábel podává ruku, není jasné, že je to ďábel, říkal Klaus Mann

V listopadu uplynulo už 115 let od narození německého spisovatele Klause Manna – autora, který do literárního světa přivedl postavu Mefista, herce, který je ochoten obětovat vše, jen aby mohl zazářit na jevišti, bez ohledu na dobu nebo vládnoucí režim. Klause Manna připomenou v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý a David Hertl.

23:58

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Před čtyřmi dny 29:33

Hanzelka a Zikmund – zvláštní osud autorů Zvláštní zprávy

Dvojice cestovatelů Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byla v dobách své slávy v 50. a 60. letech minulého století i v období normalizace, kdy oba její protagonisté nesměli cestovat ani publikovat, vnímána vždy společně. Ve věku 102 let zemřel cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund.

Před čtyřmi dny 24:01

Jaroslav Durych nešel nikdy s hlavním proudem

Před sto pětatřiceti lety, 2. prosince 1886, se v Hradci Králové narodil spisovatel, dramatik a překladatel náboženských spisů Jaroslav Durych, kterého v pořadu Portréty připomene publicista Pavel Hlavatý.

Před 2 týdny 23:55

Co si myslel Edvard Beneš? Jeho tajemník Eduard Táborský to možná věděl

V listopadu uplynulo už 25 let od smrti Eduarda Táborského, osobního tajemníka a právního poradce Edvarda Beneše. Jaké vzpomínky zanechal na druhého československého prezidenta? V pořadu Portréty o tom hovoří historik Michal Pehr.

Před 3 týdny 23:33

Sunjatsen, revolucionář a první čínský prezident

Už 155 let uplyne od narození zakladatele moderní Číny a jejího prvního prezidenta Sunjatsena. Zemřel dřív, než mohl své ideály uvést do života. Nad jeho významem se v pořadu Portréty zamyslí historik Jan Adamec.

4. listopad 2021 23:56

Klement Lukeš, slepý organizátor českého samizdatu

Před 95 lety se narodil Klement Lukeš – muž, který od dětství neviděl, přesto dokázal po roce 1978 zorganizovat fungující síť výroby a distribuce samizdatových publikací. A nejen to: zakázané knížky dokonce nechával nahrávat a nahrávky posílal zrakově postiženým. V pořadu Portréty ho připomenou Petra Loučová a David Hertl.

4. listopad 2021 23:57

Listopad 1989 očima šéfredaktora Rudého práva

Víme už vše o listopadu 1989 a detailech pádu komunistické moci? Historikové se shodují, že známe průběh klíčových událostí a jejich výsledek, „jemná mechanika“ některých procesů nebyla ale dodnes zcela objasněna.

28. říjen 2021 23:07

Bohumil Peroutka, tichá oběť hlučné doby. Sebeupálením v říjnu 1969 neburcoval, ale nesouhlasil

Smrt Jana Palacha (v lednu 1969) se stala symbolem odporu proti postupnému návratu poměrů v Československu. Palachovo sebeupálení stálo na začátku řady podobných činů. V říjnu 1969 se upálil dnes už nám málo známý Bohumil Peroutka.

28. říjen 2021 23:34

Poslance Broje poslala komunistická justice na smrt měsíc před Horákovou

Letos uplynulo už 120 let od narození lidoveckého politika Stanislava Broje. Byl oběšen ještě měsíc před Miladou Horákovou, přesto jde o zapomenutou postavu našich poválečných dějin. V pořadu Portréty ho připomene historik Michal Pehr.

28. říjen 2021 24:00

Proč si pražský biskup Huyn nikdy nezískal české věřící? Příběh jedno z poražených 28. října 1918

28. říjen roku 1918 neměl jen vítěze, ale měl poražené. K těm bychom mohli počítat třeba tehdejšího pražského arcibiskupa Pavla hraběte Huyna. Vznik nového státu přinesl zlom do jeho dosavadního života: přišel o diecézi a až do konce života mohl o návratu do Čech jen snít.