Portréty
28. září 2023

Poslechněte si podcast: Jan Harus aneb Gottwaldův muž na špinavou práci

Už 55 let uplynulo od smrti komunistického politika Jana Haruse – bouřliváka, o jehož vydání žádala policie Poslaneckou sněmovnu více než 30krát. Po únoru 1948 mu v Liberci vymlátili okna jeho domu. V Portrétech o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.

24:14

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Před týdnem 23:43

Josef Chvalovský. Na odchod do exilu měl dvě hodiny

Zažít by to chtěl asi málokdo: hrdina prvního a druhého odboje Josef Chvalovský musel v roce 1949 utéct z komunisty ovládaného Československa. Na sbalení měl všeho všudy dvě hodiny. Zapomenutý příběh z minulého století přiblíží historik Michal Louč.

Před 2 týdny 24:19

Vojtěch Jasný natočil prorežimní agitky i legendární Všechny dobré rodáky

Filmy režiséra Vojtěcha Jasného mají silný morální rozměr a výjimečnou vizualitu, důležitou roli v nich hrají barvy. Život Jasného byl dramatický: v 50. letech minulého století budoval socialismus, který později kritizoval tak intenzivně, že musel odejít do exilu. V pořadu Portréty o tom hovoří Martina Sedláková.

Před 3 týdny 24:21

Jaromír Nečas, pěšák Mnichova a tragická oběť loajality

V polovině září 1938, v době vrcholící krize česko-německých vztahů, poslal prezident Edvard Beneš tajně do Francie ministra Jaromíra Nečase, aby Francouzům tlumočil údajnou ochotu české strany odstoupit nacistickému Německu část pohraničí. Benešova intrika za zády vlády i parlamentu nezůstala díky Nečasovi zapomenuta. Jak ale dopadl on sám? V Portrétech o tom pohovoří historik Michal Pehr.

2. listopad 2023 24:20

Vilém Nový. Posloužil komunistické straně v dobrém i ve zlém

Byl šéfredaktorem Rudého práva, rektorem vysoké školy, poslancem, také vězněm a vědeckým pracovníkem Státní knihovny v Praze. Vilém Nový – muž, který rozšířil lživou teorii o smrti Jana Palacha a kvůli politice neváhal nafackovat své čtyřicetileté dceři. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.

26. říjen 2023 24:21

Kašík, Honzátko a Rošický. Jaký smysl pro odboj mělo zabití tří lidí?

Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický. Tři zapomenutá jména, ve skutečnosti oběti činnosti skupiny kolem bratří Mašínových. Proč zemřeli? A měla jejich smrt nějaký smysl pro protikomunistický odboj? Na složitou otázku se pokusí odpovědět pořad Portréty.

24. říjen 2023 50:41

Pokladník Zbyněk Roušar a „český Rambo“ Ota Rambousek. Muži tak či onak propojení s Mašíny

V dokumentu si připomeneme dvě osobnosti tak či onak propojené s odbojovou skupinou bratří Mašínů. Tím prvním je jeden z méně známých členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů Zbyněk Roušar. V letech druhé světové války letec ve Velké Británii, po válce československý diplomat. A ač to zní paradoxně, tak také komunista. Složitý životní příběh, ze kterého stále mnoho neznáme, přiblíží historik Michal Louč.

19. říjen 2023 24:14

Příběh Zbyňka Janaty a Václava Švédy nekončí happyendem, do Berlína nedošli

Zbyněk Janata a Václav Švéda, dva ze členů skupiny bratří Mašínů, kteří nedošli do Západního Berlína a skončili na oprátce. Příběhy nejmladšího a nejstaršího člena odbojové skupiny přiblíží Portréty.

12. říjen 2023 23:59

Bojovali jsme za osvobození od komunismu a lidé pláčou pro šest mrtvých, říkal Milan Paumer

Jediným z odbojové skupiny bratří Mašínů, který se vrátil do České republiky, byl Milan Paumer. Neúnavně jezdil na besedy a seznamoval veřejnost s důvody, které na počátku 50. let vedly jeho přátele k radikálnímu odporu proti komunismu.

5. říjen 2023 24:10

Ctirad Mašín o oprávněnosti zabíjení nikdy nepochyboval

Málokteré téma moderních českých dějin vzbuzuje tolik emocí jako osud skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Pokusili se tak navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty.

29. září 2023 24:18

Za Hitlerem letěl Chamberlain třikrát jednat o míru. Netušil, s jakým gangsterem doopravdy jedná

Před 80 lety, v listopadu 1940, zemřel britský premiér Arthur Neville Chamberlain. Jméno tohoto politika je v českém kontextu spojováno pouze s konferencí v Mnichově v září 1938. V jeho životě to ale byla jen jedna z mnoha epizod.