- Podcasty
- Český rozhlas - Historie
Poslechněte si podcast: Portréty: Rudolf Plajner: Náčelník, který zažil trojí likvidaci skautingu
Třikrát zažil likvidaci českého skautingu muž, který byl jeho náčelníkem – Rudolf Plajner. Jeho složité potýkání se s totalitními režimy přiblíží v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Téma Plus: Jaroslav Foglar dnes. V čem je stále inspirativní a co může nabídnout současným dětem?
Málokterý autor literatury pro mládež se těšil a stále těší takové popularitě. Přitom mnohé z jeho knih vyšly před více než 80 lety. Svět, ve kterém se „foglarovky“ odehrávají, je od světa dnešních dětí v mnohém neskonale vzdálený. A současně možná bližší, než by se mohlo zdát.
Historie Plus: Lidice po Lidicích. Jaký byl další osud vsi, kterou chtěli nacisté vymazat ze světa?
Po atentátu na Reinharda Heydricha se středočeská obec Lidice ocitla v hledáčku nacistů. Její obyvatelé údajně pomáhali atentátníkům, a tak se okupanti rozhodli k exemplárnímu „trestu“. Srovnat obec ze zemí a její obyvatele zlikvidovat.
Osudové ženy: Květoslava Neradová: Tajné přednášky, samizdat i rozšiřování Charty 77. Výslechům navzdory
Vysokoškolská pedagožka, znalkyně literatury i člověk, který uměl otevřeně a kriticky hodnotit dění kolem sebe. Studenti ji ale vyhledávali i pro její schopnost naslouchat. Tajné přednášky v jejím bytě však neunikly pozornosti StB. Ke spolupráci se navzdory opakovaným výslechům zlomit nenechala. Po roce 1989 začala spolupracovat s Českým rozhlasem. Zemřela v roce 2016 v nedožitých 83 letech. V dokudramatu účinkují Nina Rudišová, Ivana Uhlířová nebo teolog Martin Chadima.
Archiv Plus: Taková normalizační rodinka. Nekonečný seriál „Jak se máte, Vondrovi?“ se vysílal 14 let
Za celých 14 let se týden co týden odvysílalo 730 dílů. Takoví byli Vondrovi. Od vysílání prvního dílu „nekonečného“ seriálu uplyne letos 44 let.
Portréty: Ján Kempný, muž, který se pokusil zastavit Husáka
Před pětadvaceti lety zemřel Ján Kempný, jeden ze slovenských politiků, jehož Demokratické straně se na jaře 1946 podařilo ve volbách na Slovensku drtivě porazit komunisty. Ti mu to neodpustili, po únoru 1948 putoval do vězení. Osud zapomenutého politika připomene historik Jan Adamec.
Jak to bylo doopravdy: Klid paneláků pod dohledem okupačních vojsk, popisuje normalizaci historik Stehlík
Normalizace, historické období Československa v 70. a 80. letech, je do značné míry absurdní už svým názvem. Zdání, že se situace dostává do pomyslného normálu po nadějích spjatých s demokratizačním procesem v období Pražského jara. Ovšem ona „normalita“ znamenala další utažení všeho, v čem lidé žili. S okupačními vojsky v zádech a se všudypřítomným strachem, co všechno se jim a jejich blízkým může stát.
Jak to bylo doopravdy: Opravdu se Milada Horáková přiznala?
Milada Horáková se stala se symbolem krutosti, nelidskosti, nespravedlnosti příznačné pro komunistický režim v Československu. Přesto se objevily názory, podle kterých „se přece přiznala“, nebo „že celý proces probíhal tak, jak měl dle zákona a právního řádu“, jak nám říkala komunistická politička (do roku 2017 i poslankyně KSČM) Marta Semelová.
Příběhy 20. století: Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh politické vězeňkyně Milušky Havlůjové
Přes deset tisíc žáků a studentů se každý rok zapojuje do projektu Příběhy našich sousedů. Letos se poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Originálně zpracovali dramatický příběh bývalé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové. Stali se pravděpodobně posledními dokumentaristy, kteří s ní natáčeli.
Úžasné životy: Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové
Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.
Téma Plus: Za národ, drahou vlast!
Co Čech to Sokol! Letos si připomínáme 160 let od založení České obce sokolské. Sokolové se nesmazatelně zapsali do klíčových okamžiků Československé republiky – bojovali v legiích za první světové války, postavili se nacistům v domácím i zahraničním odboji a po roce 1948 museli čelit komunistickému útlaku. Obnovy se Sokol dočkal až po sametové revoluci v roce 1989.