Český rozhlas - Historie
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Portréty: Jozef Gabčík. Hrdina, kterému selhal samopal

Otázka jak do televizní soutěže: Největší čin domácího protinacistického odboje v Evropě v letech 2. světové války? Pokud odpovíte atentát na Reinharda Heydricha v květnu 1942, tipujete správně. Velký příběh má nevýhodu, že kdekdo se ho už snažil popsat, kdekdo o něm něco natočil, a především: Všichni vědí, jak to dopadlo. Slovenský publicista Ján Bábik přesvědčuje, že je stále co objevovat. Třeba na osobnosti slovenského hrdiny Jozefa Gabčíka (1912–1942).

23:55

Český rozhlas - Historie

Vydává: Český rozhlas

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.

Web

Včera 23:31

Portréty: Antonín Sochor, hrdina, který se musel bát až po válce

Legendární velitel našich samopalníků na východní frontě druhé světové války Antonín Sochor mnohokrát prokázal neskutečnou odvahu. Vždyť po jedné z bojových akcí mu z těla vyoperovali přes 200 střepin. O to víc zaráží, co se v jeho životě dělo po konci války – a to včetně smrti v šestatřiceti letech. Smrti, která dodnes nepostrádá nádech záhady.

Včera 22:42

Jak to bylo doopravdy: Zemřel Jiří Pernes, historik a spolupracovník Jak to bylo doopravdy

Zemřel uznávaný historik a autor mnoha knih o českých i středoevropských dějinách 19. a 20. století Jiří Pernes (76). Během své dlouhé akademické kariéry se věnoval nejen výuce a popularizaci historie, ale aktivně se zapojoval i do odborné debaty o minulosti našeho státu. Poslechněte si jeho úvahy, které zazněly v pořadu: Českým zemím vládli dokonce dva nekorunovaní Habsburkové.

Včera 01:53

Jihočeská vlastivěda: Velešínský vikář Theofil Hostounský zaplatil přestavbu kostela a proslul jako legendární silák

Jihočeské městečko Velešín proslulo v 19. století jako rodiště vlasteneckého spisovatele Josefa Vlastimila Kamarýta. Zhruba o sto let dříve, od roku 1732 působil na velešínské faře vikář Theofil Ignác Hostounský, který byl mužem schopným a činorodým. Pocházel z Plzně a byl potomkem zchudlého šlechtického rodu, který užíval predikát z Kosmáčova.

Před dvěma dny 26:00

Archiv Plus: Pražské povstání zkrátilo boje v Evropě nejméně o týden aneb Když přijel ruský válec

Postup spojeneckých vojsk, zprávy o německé kapitulaci a smrt Adolfa Hitlera – právě tyto momenty byly patrně hlavní pohnutkou povstání, které vypuklo spontánně na mnoha místech.

Před dvěma dny 16:43

Záhady a tajemství Zlínského kraje: Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí má temnou historii. Byla tu mimořádně přísná ženská trestnice

Co má společného Valašské Meziříčí, ženská káznice a literární postava nešťastné vražedkyně Maryši ze stejnojmenného dramatu Viléma a Aloise Mrštíkových? Po tom se vydali pátrat Markéta Macháčková a Zdeněk Urbanovský v dalším z dílů cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.

Před dvěma dny 01:21

Jihočeská vlastivěda: Kozla vodili po městě, pak ho shodili z věže. Krutý zvyk udržovali v Trhových Svinech do roku 1850

Na jihu Čech se dlouho uchovaly také kruté pohanské obyčeje – obřadní zabíjení zvířat v rámci nejrůznějších svátků během roku. Jedním z nich bylo shazování kozla z kostelní věže a jeho následné zabití členy řeznického cechu.

Před třemi dny 01:59

Jihočeská vlastivěda: Za 30 stříbrných prodal rytíř Častolar vodu z potoka u Křemže. Mlynáři pak prý plivali na jeho hrob

Že vám potok nikdo nemůže vzít? Něco o tom věděli staří mlynáři z Křemže. Roku 1591 se Vilém z Rožmberka rozhodl přilepšit svým mlýnům na Chvalšinském potoce a nechal také výrazně zvětšit panský mlýn v Březovíku. Aby měl dost vodní síly, dohodl se s rytíři Častolary, kteří vládli okolo Křemže, a odkoupil od nich za 30 stříbrných grošů část vody Křemežského potoka.

Před čtyřmi dny 01:42

Jihočeská vlastivěda: Nejdelší řekou, která protéká pouze územím jižních Čech, je Blanice. Měří téměř 100 kilometrů

Začněme položením otázky. Víte, které řeky protékají celé od svého pramene až po soutok pouze na území jižních Čech? Není to Vltava, která proudí ku Praze, nejsou to Lužnice, Malše ani Stropnice pramenící u rakouských sousedů…

Před čtyřmi dny 05:24

ŽiliByli: Její původ dráždí badatele. Spisovatelka Božena Němcová toužila po lásce

Osud nejznámější české spisovatelky dnes některé lidi zajímá víc, než její dílo. Říkají se o ní různé věci. Jaká byla?