- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Portréty: Henry Morgan byl „pirátem na pevnině“
Cesty pirátů nemusí nutně končit na šibenici. Henry Morgan je důkazem, že ani nejvyšší politika nebyla lidem s přinejmenším „zvláštní“ minulostí uzavřena. Z muže, který přepadával španělské lodě, se stal viceguvernérem Jamajky. A co víc, právě po něm nám zůstal zřejmě trvalý odkaz.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Portréty: Stoprocentní zhodnocení do tří měsíců, i to sliboval Ponzi
Svěřili byste své peníze společnosti, která slibuje jejich 100procentní zhodnocení do 90 dnů? Nekonečný příběh o naivní důvěřivosti v kombinaci se snahou rychle vydělat se píše už dlouho – ale teprve od roku 1920 má své jméno, Ponziho schéma. Tehdy začal podnikat ve Spojených státech Charles Ponzi a sliboval tak výhodný úrok, že na vrcholu si u jeho firmy lidé ukládali až milion dolarů denně. Než se zjistilo, že jejich peníze neinvestuje a firma je zadlužená.
Blízká setkání: Houslista Pavel Šporcl: Bere mi dech, jak dobrá je rocková hudba. Jsem šťastný, že jsem ji objevil
„Jdu opačným směrem, než většinová populace. Ta napřed poslouchá pop či rock a pak klasiku, zatímco já začínal na klasice a teď jsem se dostal k rocku,“ uvádí nové album. Jakou má zkušenost s rockovými skladbami na svých koncertech? Jsou muzikální i jeho děti? Které části těla dostávají zabrat při hře na housle? Jaký byl Paganini? Je dobrá česká houslová škola?
Na pohovce Jožky Kubáníka: Vlasta Peterková: S Hankou Zagorovou jsme měly vlastní hymnu
Znáte ji například ze seriálu Četnické humoresky jako kuchařku Blaženku, miluje numerologii a celý život byla jednou z nejbližších přátel Hany Zagorové. Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byla herečka Vlasta Peterková.
Host Lucie Výborné: Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká, říká Jakub Štáfek
„Nemusím dělat úplně všechno a být všude. Obecně si myslím, že je trochu přeštáfkováno, takže se zase na nějakou dobu stáhnu. Vylezu, až to bude zapotřebí,“ avizuje Jakub Štáfek, představitel hlavního hrdiny ve snímku Vyšehrad Dvje. Ten boří návštěvnické rekordy, v kinech ho po prodlouženém velikonočním víkendu vidělo už téměř čtvrt milionu lidí. V čem je druhý díl drzejší? A jaké ohlasy Štáfek sbírá na postavu lehkovážného fotbalisty?
Vizitka: Fotograf Martin Wágner: Fotografujeme momenty, kdy jsme šťastní. Dělali to i lidé před sto lety
V projektu Negativy z popelnice oživuje zapomenuté staré negativy. Sbírka už čítá na milion záběrů. Nejen za dlouhodobé archivování a skenování negativů získal ocenění Osobnost české fotografie 2024. „Fascinuje mě, že s dnešní technikou dokážu získat fotku, která je kvalitnější, než ji sám autor vytvořil,“ říká ve Vizitce. Jaké procento negativů je odpad nepovedených snímků? A proč má stále pocit, že objevuje poklad? Ptá se Ondřej Cihlář.
Host Lucie Výborné: Jak si Voskovec a Werich počínali v Americe? Byli ve špatnou dobu na špatném místě, míní badatel Šír
Ačkoli na Voskovce a Wericha, kteří z Československa vycestovali v roce 1939, ve Spojených státech nikdo nečekal, postupem času se uchytili krátkými rozhlasovými pořady. Nakolik zkreslený byl jejich americký pohled na válečnou Evropu? „Byla válka a bylo strašně těžké rozhodnout, co je a co není správné,“ přemítá nad zaoceánským ostřelováním Vlasty Buriana badatel Filip Šír. Co v archivech o působení divadelního dua V+W v Americe vypátral? A proč pro ně byl návrat obtížný?
Blízká setkání: Tanečník Dominik Vodička: Jsem spíš introvert. StarDance mě ale hodně změnila
„Je mi moc líto těch, kteří ze StarDance vypadnou, protože se nedozví, co ta soutěž vlastně je: půl roku společného života, kdy spolu lidi blbnou jako děti,“ popisuje. Kdy a jak začínal v baletu mezi malými děvčátky? Přemýšlí často o své další budoucnosti? Co pro něj znamenalo představení Kytice, jehož derniéra se blíží? Jak se tanečník stane v baletu sólistou?
Vizitka: Spisovatelka Dočkalová: Angličtina je pro mě jazyk možností, někdy je pravdivější než čeština
Psát příběhy začala už v pěti letech velkými tiskacími písmeny. V knihách pro děti včetně Kosti odkazuje k morálním hodnotám a přátelství. „Tajemství úspěchu mého debutu bylo, že jsem vzkřísila příběh, který jsem napsala jako malá. Hravé dětské prvky k čtenářům hodně promluvily,“ říká ve Vizitce. Jak vypadá výuka angličtiny skrze divadlo? A jak ji v její tvorbě podpořila Amerika? Ptá se Karolína Koubová.
Host Lucie Výborné: Jak se žije městským ptákům? Zpívají jinak, nálepka dravce na skle je nezastaví, popisuje ornitolog
Ptačí zpěv po ránu podle jedné z teorií vyjadřuje radost z přežití nebezpečí noci. Pro druhy, jejichž životním prostorem se stala města, se mění zdroje nebezpečí i čas a způsob, jakým o sobě dávají vědět. „Ten samý druh ptáka, který žije ve městě, může třeba zpívat výš, aby lépe pronikl nízkofrekvenčním šumem, který je ve městě všudypřítomný,“ popisuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Jak ošetřit skleněné plochy, aby pro ptactvo nebyly nebezpečné?
Blízká setkání: Pocity jsou důležitější než svaly, tvrdí Radek Laci, pohybový trenér, který propojuje hlavu s tělem
Udělal si trenérské kurzy a pak, jak říká, uhnul k sobě. „Nechtěl jsem v sobě zabít empatii a intuici, se kterou vnímám lidi. Uvědomil si to už ve svých patnácti.“ Který zážitek ze svého dětství považuje za klíčový? Co radí svým klientům ohledně jídla? Chodí za ním i starší lidé? Proč je potřeba začít při cvičení u pocitů?