Portréty
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Pirátky byly všude: v Karibiku, na Baltu i v Asii. A byly nebezpečné

Jeden ze starých pirátských kodexů zakazoval ženám přístup na palubu pod trestem smrti – nikoli pro ženu, ale pro muže, který by ji na loď přivedl. Kapitáni pirátských lodí si uvědomovali, že žena by se mohla stát příčinou mnoha rozepří. Skutečnost ale byla jiná a nešlo jen o prostitutky, které se tu a tam na paluby pirátských lodí dostaly. V řadě případů to byly statečné bojovnice a výjimkami nebyly ani kapitánky pirátských lodí.

20:54

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Včera 23:58

Povedený pirátský pár Jack Rackham a Anne Bonnyová

Společně přepadávali a loupili a společně málem i zemřeli. Jack Rackham neboli Calico Jack se plavil okolo Bermud, Baham a u souostroví Západní Indie. V roce 1718 se dal do služeb anglického krále a drancoval španělské lodě. Seznámil se s Anne Bonnyovou a na palubu přizval i další ženu. Obě prý byly v akci brutálnější než muži... Po slavné dvojici Rackhama a Bonnyové dodnes zůstala jen legendární vlajka, po staletí symbol všech pirátů.

Před dvěma dny 24:01

Pražák mohl být skvělým ornitologem, jenže si vymýšlel

Je to jeden ze záhadných případů české vědy konce 19. století. Příběh Josefa Prokopa Pražáka (1870–1904) ukazuje na snahu vyniknout, být „někým“ – a současně možná i na zdravotní problémy. Pražák kradl knihy, lhal o svém vzdělání, vybájil si zajímavou kariéru a podle odborníků falšoval svou vědeckou práci. O této rozporuplné osobnosti mluví v Portrétech Jiří Mlíkovský, kterého do speciální řady Portrétů s názvem Slavní hochštapleři pozvali Martina Sedláková a David Hertl.

Před týdnem 23:28

Prodával Eiffelovu věž, podvedl Al Caponeho. Viktor Lustig

Viktor Lustig byl podvodník a hochštapler světového formátu, který si hrál na broadwayského producenta, působil v Hollywoodu, přátelil se s hereckou ikonou Rudolphem Valentinem – a také tiskl falešné stodolarovky. Údajně jich poslal do oběhu za 134 milionů dolarů. Právě za to byl nakonec odsouzen a ve vězení také zemřel. Předtím ale prý stihl podvést i mafiánského bosse Al Caponeho. Nebo vybrat úplatek od obchodníka s kovovým odpadem za pařížskou dominantu, Eiffelovu věž.

Před týdnem 11:20

Slavní hochštapleři BONUS: Čím víc o podvodníkovi Lustigovi vím, tím ho znám míň, říká Motl

Alcatraz je ostrov uprostřed zálivu v Kalifornii, ale také jedno z nejznámějších vězení. Publicista Stanislav Motl tam narazil na jméno Viktora Lustiga (1890–1947), který byl vězněn za padělání stodolarovek. Byl to Čechoslovák, který používal víc než 47 pseudonymů a proslavil se tak, že se mu dvakrát podařilo prodat Eiffelovu věž.

Před 2 týdny 23:15

Kdo byl Karl Friedrich von Münchhausen? Byl to baron Prášil?

Nekorunovaný král všech lhářů, nebo blouznivý fantasta? Dlouho si všichni mysleli, že lhal proto, že byl nemocný, že sám myslel, že říká pravdu. Jenže možná to bylo trochu jinak. Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen byl německým vojákem a cestovatelem. Jeho sláva nemá kořeny v hrdinných činech, ale právě ve vyprávěních, kterými ohromoval posluchače. Jeho dobrodružství byla mnohokrát převedena na stříbrné plátno, zahráli si ho Vlasta Burian i Miloš Kopecký.

Před 3 týdny 23:42

Jan Sokol. Filozof, který mohl být českým prezidentem

Filozof a někdejší politik Jan Sokol patřil k nejvýraznějším českým křesťanským intelektuálům. Podílel se na českém ekumenickém překladu Bible, patřil mezi první signatáře Charty 77, v 90. letech stál u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Před 3 týdny 04:36

Devadesátky BONUS: OF se rozpadlo na základě sporů o ekonomickou transformaci země, vzpomíná Bursík

V devadesátkách vzniklo a brzy pak zaniklo mnoho politických stran a hnutí. Patřilo k nim i Občanské hnutí plné až přeplněné výraznými osobnostmi. Byl mezi nimi pozdější prezidentský kandidát Jan Sokol, kterého připomíná další pořad ze série Devadesátky.

Před 3 týdny 57:02

Devadesátky BONUS: Novinář Nováček vzpomíná na politiku let 1990 až 1992

Začátkem roku 1990, tedy po zvolení disidenta Václava Havla prvním a posledním prezidentem Československa, došlo i na vznik úplně nových politických stran. A že jich bylo. „Někdy v únoru 1990 byly od ministerstva vnitra vyhrazeny dokonce dva víkendy, kdy se mohly nové politické subjekty registrovat,“ vzpomíná novinář a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v bonusu cyklu Devadesátky.

Před 3 týdny 16:40

Devadesátky BONUS: Baudyš v tom letadle opravdu nestřílel. Byl to člen ochranky, vzpomíná Kalousek

„Doprovázel jsem Antonína Baudyše (1946–2010), jako jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, celou jeho politickou kariéru. Až do jeho odvolání z funkce ministra obrany,“ vzpomíná Miroslav Kalousek v bonusovém rozhovoru cyklu Devadesátky. „Měli jsme spolu velmi blízký a přátelský vztah, velmi jsem si ho vážil,“ dodává.

20. březen 2025 23:56

Politici devadesátek: Antonín Baudyš. Kdo opravdu vystřelil v letadle cestou do Švédska?

Antonín Baudyš patřil k nejvýraznějším politikům KDU-ČSL první poloviny 90. let. Byl místopředsedou české i federální vlády a prvním ministrem obrany samostatné republiky. Ve speciálu Portrétů na něj zavzpomíná Cyril Svoboda, který byl několik let předsedou KDU-ČSL.