Portréty

Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Epizody

Před třemi dny
23:50

Ján Ursíny, demokrat, který dokázal porazit komunisty

Už 125 let uplynulo 11. října od narození slovenského politika Jána Ursínyho – muže, kterému se v roce 1946 podařilo na Slovensku porazit komunisty. Proč se na něj zapomnělo? Nad tím v pořadu Portréty přemýšlí slovenský publicista Ján Bábik. „Byl to demokrat každým coulem,“ říká o Ursínym publicista Ján Bábik.

Před týdnem
23:29

Anvar Sadat, oběť pokusu o mír na Blízkém východě

Nejen války plodí oběti. Své mrtvé může mít i mír. Důkazem je smrt egyptského prezidenta Anvara Sadata, zavražděného před čtyřiceti lety 6. října 1981. Příběh jednoho z řady pokusů o poklidné řešení vztahu Židů a Arabů připomene v pořadu Portréty historik Jan Adamec.

Před 2 týdny
23:59

Otakar Michl, kronikář českého undergroundu.

Před pětačtyřiceti lety se komunistický režim pokusil rozprášit český hudební underground. Nepovedlo se mu to – naopak přispěl ke vzniku Charty 77. Oba fenomény, underground a Chartu, propojuje hudebník a překladatel Otakar Michl, kterého v pořadu Portréty připomene hudební publicista Jaroslav Riedl.

Před 2 týdny
23:03

Brutální sadista „balkánské Osvětimi“ Vjekoslav Luburić. Vraždění říkal akt vlastenectví

Průmyslové zabíjení lidí máme ve 20. století spojeno se sítí nacistických vyhlazovacích táborů za 2. světové války. Říká se ale, že sami nacisté odvraceli hlavy a omdlévali, když spatřili to, čemu se později začalo říkat „balkánská Osvětim“ – síť koncentračních táborů Jasenovac v Chorvatsku.

Před 3 týdny
23:56

Za Hitlerem letěl Chamberlain třikrát jednat o míru. Netušil, s jakým gangsterem doopravdy jedná

Před 80 lety, v listopadu 1940, zemřel britský premiér Arthur Neville Chamberlain. Jméno tohoto politika je v českém kontextu spojováno pouze s konferencí v Mnichově v září 1938. V jeho životě to ale byla jen jedna z mnoha epizod.

Před 3 týdny
24:01

Helena Kučerová. Špionka, která žádné špionážní informace nepředala

Letos uplynulo už 55 let od smrti Heleny Kučerové, zapomenuté hrdinky, nespravedlivě vězněné v 50. a 60. letech. Organizovala hladovku za zlepšení životních podmínek ve vězení a napsala i generálnímu tajemníkovi OSN. Její pohnutý životní příběh připomenou v Portrétech Pavlína Kourová a David Hertl.

16. září 2021
23:57

Viliam Žingor, partyzánský velitel, který se ubránil před nacisty. Oběsili ho až komunisté

„Obžalovaný Žingor se osvobozuje,“ rozhodl 29. dubna 1968 Krajský soud v Banské Bystrici. Že by svoboda pro bývalého partyzánského velitele? Těžko: komunisté jej už v prosinci 1950 oběsili po vykonstruovaném procesu. Jeden z příběhů poúnorových nespravedlností připomene slovenský publicista Ján Bábik.

13. září 2021
52:32

František Zavřel – neuznalý provokativní literát, ale také pokřivené zrcadlo první republiky

Jméno Františka Zavřela zná dnes málokdo. Svého času nebyl považován za člověka bez talentu, dokonce ho někteří kritici vítali jako novátora v oblasti expresionismu na českém divadelním jevišti. Co je ale podstatnější: dramatik a spisovatel František Zavřel mířil vždycky velmi vysoko a sám sebe považoval za mimořádného jedince, který je svým nechápavým a podprůměrným okolím po celý život šikanován, umělecky i politicky.

9. září 2021
23:59

Vyzradil nacistům, co mohl – a Goebbelsovi poslal dárek

Více než pět set katolických kněží bylo v letech druhé světové války vězněno v nacistických koncentračních táborech. Šedesát z nich odešlo od soudů s rozsudky smrti. Je to důkaz odvahy, kterou projevili tváří v tvář nelidskému režimu. Ale i tato mince má dvě strany – a na té druhé jsou postavy, pro jejichž počínání nejsme schopni najít vysvětlení nebo omluvu.

2. září 2021
24:00

Svojsík objevil pro Čechy skauting, Sokolu se nelíbil

Už 145 let uplyne od narození zakladatele českého skautingu, legendárního Antonína Benjamina Svojsíka. Jaká byla jeho cesta k dodnes modernímu hnutí? Na to se v pořadu Portréty pokusí odpovědět publicisté Pavel Hlavatý a David Hertl.