Seriál Radiožurnálu
11. leden 2023

Poslechněte si podcast: Pořádně zamotaná historie jablka a žezla. Došlo k jejich záměně?

Habskurský panovník Ferdinand I. si v roce 1533 nechal vytvořit své soukromé jablko a žezlo. V roce 1627 se Habsburkové stali českými králi a příběh se začal zamotávat. „Záměna nastala v 17. století. Do té doby byli všichni korunováni svatováclavskou korunou a gotickým žezlem," vysvětluje ředitel odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa. Kde jsou české jablko a žezlo? Poslechněte si celý rozhovor.

04:03

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:17

Z horké sauny do ledové Svratky. V létě říční sauna u Brna poslouží jako výletní kavárna

Z dálky to vypadá, jako by na travnaté pláži u řeky Svratky v brněnském Jundrově přistálo UFO. Uvnitř stříbrné maringotky ovšem nemají základnu mimozemšťani, ale saunaři. Speciální potírnu na kolech postavili a nedávno otevřeli dva kamarádi. „Všechno je dělané na míru. Chtěli jsme mít nejromantičtější saunu v Brně, nemusíme být každý den v hospodě,“ popisují. V teplých měsících majitelé nechtějí blokovat pláž, tak saunu převezou o 30 metrů dál a přestaví na výletní kavárnu.

Před dvěma dny 03:24

Potu zdar! Čech si finskou saunu postavil na zahradě, nachází se nedaleko požární nádrže

Ve Finsku má doma saunu téměř každý. Nachází se dokonce i v tamním parlamentu nebo v kinech. Počet lidí, kteří si saunu v Česku pořídí, v posledních letech stoupá. Jedním z nich je také Jiří Hrbáček z Plzeňska, který ji umístil na zahradu, kousek od požární nádrže. „Je to strategicky umístěné, parádní,“ směje se saunař.

Před třemi dny 03:21

Potit se s výhledem na ubíhající krajinu? V saunovém vagoně na Znojemsku je to možné

Za posledních 10 let přibylo v Česku asi 600 saun. Mezi nimi i takové, které nemají v zahraničí obdoby. U Hevlína na Znojemsku vznikla sauna přímo ve vlaku. Cestující se v ní můžou saunovat klidně i za jízdy. „Saunu jsme postavili svépomocí před dvěma lety v době covidu, kdy bylo zakázáno vše, kromě práce,“ vysvětluje majitel sauny a brněnský dobrodruh Albert Fikáček. Jak to v sauně funguje?

Před šesti dny 02:41

Vztah k Tchaj-wanu či protiruské sankce. Změní se kurz zahraniční politiky po Pavlově inauguraci?

Aby Česká republika znovu mluvila navenek jedním hlasem – to je cíl nově zvoleného prezidenta. Chce se kvůli tomu po 9. březnu, kdy by se oficiálně měl stát prezidentem, pravidelně scházet s nejvyššími ústavními činiteli. Zatímco v otázkách domácí politiky chce být k vládě i kritický, v zahraniční politice plánuje s kabinetem spolupracovat.

Před týdnem 03:24

Kam po volbách směřuje domácí politika? Petr Pavel se sešel s ústavními činiteli

Petr Pavel se na prezidentský úřad chystá více než měsíc před inaugurací; sešel se s nejvyššími ústavními činiteli, plánuje návštěvy regionů a jedná o schůzce s Milošem Zemanem. Kam bude po volbách směřovat domácí politika? „Petr Pavel má se současnými špičkami politické scény podobné názory na řadu otázek, naopak s Milošem Zemanem se v některých rozcházejí,“ popisuje reportér Vojtěch Tomášek.

Před týdnem 03:17

Pavel se prezidentem stane složením slibu ve Vladislavském sále. Má už teď nějaké pravomoci?

Ještě měsíc a sedm dní – tedy do 8. března – má Česko za prezidenta Miloše Zemana. Poté se nejvyšší ústavní funkce ujme Petr Pavel. Teď se na úřad chystá. Má do té doby nějaké pravomoci?

Před týdnem 03:31

Sestavování týmu i schůzka s architektem. S kým se v těchto dnech Petr Pavel potká?

Radiožurnál podrobně sleduje kroky nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Dnes jsme se zaměřili na osobnosti, které sice v předvolební kampani tolik vidět nebyly, stanou se ale důležitou součástí kanceláře prezidenta, tedy na prezidentův tým. Kdo bude šéfem prezidentova týmu poradců? A koho dalšího si Petr Pavel na Hrad přivede?

Před týdnem 02:55

v

Česko má za sebou volební víkend. Vítězně z něj vyšel generál ve výslužbě Petr Pavel. Novým českým prezidentem se stane v březnu. Jaké budu jeho první kroky v následujících týdnech? A kdy bude mluvit s Milošem Zemanem?

Před týdnem 03:28

„Cítili jsme, že by peníze měly být bohulibě utraceny.“ Dvořákovi dávají na vědu stovky milionů

Nejdřív byli vědci, později se z nich stali i filantropové – na vědu v Česku dávají stovky milionů korun. Manželům Dalimilu a Haně Dvořákovým z Ústavu organické chemie a biochemie chodí díky spolupráci s jedním z nejvýznamnějších vědců Antonínem Holým peníze z patentů na látky, které pomáhají třeba lidem s onemocněním AIDS. Manželé se ale rozhodli vrátit finance zpět do vědy a založili Nadaci Experientia. Ta pomáhá mladým vědkyním a vědcům v oblasti chemie.

Před 2 týdny 03:32

Z Turnova až do nekonečna vesmíru. Vědci z centra TOPTEC dostávají optické přístroje do kosmu

Přístroje pro automobilový průmysl, dobře viditelné dopravní značky i součástky pro vesmírné projekty. To všechno dokážou vymyslet a pak i vyrobit experti z centra TOPTEC v Turnově. Uvnitř starých budov ze začátku druhé poloviny minulého století mají moderní vybavení a dělají výzkumy na světové úrovni. Poslechněte si další díl seriálu k 70 letům existence Akademie věd.