Špína
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Pořád jsme ubírali, až nebylo co ubírat. Oswaldovi rokují nad svou novou nahrávkou

Původně duo Oswaldovi, hrající v sestavě Andrea Rottin a Kateřina Malá, se za námi do Špíny poprvé vypravilo před šesti lety. Od té doby se mnohé změnilo, mimo jiné je na basu stačil doplnit Adam Šťasta, Kátin kolega z kapely Tábor. Tentokrát jsme probírali jejich aktuální nahrávku Across the borders we built, která vyšla u nezávislého labelu Korobushka Records.

33:55

Špína

Vydává: Český rozhlas

Za zdi zavřených zkušeben, garáží, podzemních klubů. Každý čtvrtek Judita Císařová, Honza Šamánek a Petr Wagner provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény. Neštítí se ničeho – od punku a hardcoru až k undergroundovému rapu nebo temné elektronice. Listují katalogy nezávislých labelů i stránkami fanzinů, připomínají zásadní milníky z historie, zpovídají kapely a odkrývají mapu scény. Čím víc špíny, tím spíš nastraží uši.

Web

Před 2 týdny 37:40

Táhnout mrtvého jelena do útrob spirály. Průlet tvorbou Liz Harris aka Grouper

Letos uplynulo patnáct let od vydání stěžejní desky americké introvertní výtvarnice a hudebnice Liz Harris nesoucí název Dragging a Dead Deer Up a Hill. Grouper a její těžko uchopitelné, rozmlžené ambientní písničkářství se dnes už řadí do hudebního kánonu, samplují jej současní rappeři a covery desek se objevují v memech. Ve Špíně jsme se rozhodli nakouknout albu pod pokličku a prostudovat celou tvorbu Grouper, včetně mnoha spoluprací s dalším hudebnictvem.

11. srpen 2023 30:18

Nashle Clifforde, bude se mi stýskat. Nahrávka Kingdom jako nekonečný prostor k tvořivému uvolnění

Koncem února vyšlo pod hlavičkou vznikajícího pražského kolektivu Pocahontas debutový počin projektu GoodbyeClifford. Společně s autorkou, která si přála zůstat v anonymitě, jsme ve Špíně rozebrali vznik experimentálních, kolážovitých skladeb dávajících dohromady nahrávku Kingdom, způsob vyrovnávání se s zážitky z dětství i to, kdo je vlastně oním Cliffordem.

20. červenec 2023 28:11

Nejdřív hostina, pak koncert mocností. Hlásíme chladivou přeháňku lokálních DIY novinek

Poslední čtvrtrok uplynul jak nic a na domácí nezávislé scéně opět vyrašilo množství novinek z rozličných žánrů. Ve Špíně jsme nahlédli do všech koutů garáží, zkušeben i domácích studií a poslechli si zavedená jména, která se konečně vytasila s dlouhohrajícími alby, přivítali množství nováčků a pustili si i jednu labutí píseň.

22. červen 2023 45:19

Musíme si sedět hlavně lidsky. Vydavatelství Day After letos slaví třicet let na scéně

V Plzni usazený label a distribuci vinylových desek Day After Records znali v devadesátkách i nultých letech stovky pankáčů a milovníků hudby napříč střední Evropou, především díky vychytaným papírovým katalogům s osobitými minirecenzemi a významnými nezávislými kapelami v rosteru. Jaké byly začátky Day Afteru i jak se změnilo fungování po nástupu streamovacích služeb, jsme probírali ve Špíně s polovinou současného týmu DAR – Markétou Barochovou a Mírou Pátým.

19. červen 2023 35:09

Jaký to tu padlo na nás soužení. Uplynulo deset let od úmrtí Filipa Topola

Žiletky na těle, žiletky v těle. Zpěvák, klavírista, spisovatel a textař Filip Topol se spolu se svou kapelou Psí Vojáci nesmazatelně a zásadně vepsal do podoby české nezávislé scény a ovlivnil generace hudebníků a hudebnic. Špína se ku příležitosti smutného výročí deseti let od jeho předčasné smrti rozhodla prolistovat katalog Psích vojáků a probrat se jejich odkazem takříkajíc ve směru od výčepu k baru.

1. červen 2023 32:14

Vpředu moshpit, vzadu párty. Odjištění sezóny malých hudebních festivalů je na spadnutí

Jako už každoročně přinášíme ve Špíně přehled letních nezávislých festivalů, které se budou odehrávat v následujících měsících po celém Česku. To si stále udržuje pozici velmoci DIY akcí a i když některé stálice letos ohlásily pauzu, některé víkendy budou tak nabité, že bychom se potřebovali minimálně roztrojit!

26. květen 2023 35:31

PJ Harvey odhalila svou přísnou tvář. Po stopách prabluesové fazóny alba Rid of Me

Kalendárium Špína otevírá další okénko. Začátkem května uplynulo 30 let od vydání desky Rid Of Me, která na světovou hudební mapu nesmazatelně zaznamenala jméno PJ Harvey. Pokusili jsme se odhalit směsici stojící za tím přísným zvukem a odhalit, proč se stále vyplatí mu pozorně naslouchat.

18. květen 2023 27:12

Veverky na roštu, křicící filozof a další pěnkavy. Průvodce kapelami s bizarními vokály

Není až tak neobvyklé, že do vod extrémní či alternativní hudby čas od času propluje extravagantní pěvecký přednes. Emocionální křik i nelidské skřeky ale občas vyznívají ironicky ba až absurdně. Celé osazenstvo Špíny se tentokrát rozhodlo zabilancovat nad tím, kdy byla překročena hranice trapnosti a kdy se jedná o genialitu.

28. duben 2023 27:03

Otevřeme svá srdce pokojné budoucnosti. Na exkurzi po současné vlně peace-punku

V posledních pár letech jsme si mohli všimnout celosvětové vlny kapel, které se jak po zvukové, tak po estetické a lyrické stránce hlásí k peace-punku a anarcho-punku. Špína se rozhodla podívat na to, jak se toto navazování na bezmála padesát let starý žánr daří těm nejvýraznějším z nich.