- Podcasty
- Ponte reports
Poslechněte si podcast: Jan Píša – geograf: Důležité je lidi správně motivovat
Geografii na Mostecku, ale i v celém Ústeckém kraji vnímá můj dnešní host jako velmi zajímavou. V rámci své disertační práce zpracoval výzkum lidí, kteří pozitivně mění Ústecký kraj a rád by se o něj podělil se širokou veřejností. Ve středu 26. 9. proto ve spolupráci s katedrou UJEP v Ústí nad Labem pořádá workshop s názvem „Co můžeme udělat pro Most“. Můžeme udělat hodně, důležité je chtít a správně, především mladé lidi motivovat. Nenechte si ujít dnešní rozhovor v Ponte reports a zároveň workshop v St. Lucia Kasárna Most ve středu 26. 9. od 17:30.
Ponte reports
V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.
Jaroslav Bažant – ornitolog: Lidé mají o přírodu a ptactvo čím dál větší zájem
Na Mostecku vyroste největší ptačí park v zemi Střimická výsypka. Podle ornitologů je z hlediska biodiverzity místo velmi chudé, ale chtějí ho proměnit v lokalitu s cennými biotopy. Jak? A na jak dlouhou trať bude tento běh? Od 10. – 12. ledna proběhl další ročník Ptačí hodinky. Výsledky zatím nejsou kompletní, ale jaké jsou ty průběžné a jaký zájem je o tuto akci z řad veřejnosti? Jezero Most je jedním z nejvýznamnějších zimovišť vodních ptáků. Jaké druhy tam můžeme vidět a jaký počet jich zhruba na jezero Most nalétává? Nejen o tom si povíme v dnešním Ponte reports.
Tomáš Ondrášek – ředitel Zooparku Chomutov: Rád bych dal všem zvířatům jména
Chomutovský zoopark má nového ředitele. V novinách se objevil titulek Rebel z knihovny se stal ředitelem zooparku. Tomáš Ondrášek vedl mosteckou knihovnu, byl ředitelem marketingu TV Nova a nyní je ředitelem zooparku. Přichází s novými plány, změnami, rád by, aby se v zooparku objevila i krušnohorská zvířata. Bohužel, vypadá to tak, že nakonec slibovaný tygr v zooparku nebude. Proč je v Chomutově zoopark a není to jen ZOO? Jaké je nejoblíbenější zvíře? A kromě zooparku jakou má Tomáš další zálibu? I to se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Ondráškem v Ponte reports.
Martin Louženský – truhlář, Jesenická továrna: V dílně mám i osmileté truhláře
Vyučil se opravářem kancelářských strojů, ale již od dětství s dědečkem a s tatínkem pracoval se dřevem, které se nakonec stalo jeho životní vášní. Mostečan s pražandou si koupili starou zpustošenou továrnu v Jesenici u Rakovníka, kde za 28 let vybudovali krásné prostory k žití, práci i užívání si. Dnes v Jesenické továrně najdeme sdílenou dílnu, muzeum, hudební klub či ubytování s geniem loci. Můj dnešní host rovněž pořádá truhlářské kurzy a to nejen pro dospělé, ale taky pro děti. Mají dneska lidé zájem o práci se dřevem? S jakým dřevem můj dnešní host nejraději pracuje? Jak dělí truhláře amatéry a mají zájem o truhlařinu i ženy? Nejen na to přijde řeč v dnešním Ponte reports.
Marek Hrvol – primátor města Mostu: Vrásky mi přidělává restaurace na Hněvíně
Rok 2024 byl pro město Most víceméně úspěšný. Podařilo se rozjet a dotáhnout celou řadu dlouho odkládaných projektů, ale na druhou stranu se pár věcí naopak nepovedlo. Do nového roku 2025 vstupuje město Most s velkými plány i investicemi. V dnešním rozhovoru se např. dozvíte, jak pokračuje rekonstrukce budovy Repre? Co bude se stávající budovou Městské knihovny? Jak se daří parku Střed? Jak to vypadá s vlakovým či autobusovým nádražím, a jak to do budoucna vypadá s novoročním ohňostrojem? A co se v loňském roce z pohledu primátora nepovedlo? Nejen o tom v dnešním Ponte reports.
Zbyněk Jakš – ředitel Podkrušnohorského technického muzea: Lidé si u nás vyzkouší i fárání
Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo v roce 2003 v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu. Návštěvníkům umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. A jelikož ředitel PTM je bývalý horník a srdcař, stále se snaží společně se svým týmem muzejní expozici rozšiřovat. Již v letošním roce odstartuje složitý, ale úžasný projekt za téměř100 milionů korun, rekonstrukce těžní věže. Více nejen o Podkrušnohorském technickém muzeu, ale také o hornictví v dnešním Ponte reports.
Leo Gallas – děkan: Tříkrálová sbírka pomáhá potřebným
Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice v letošním roce slaví 25. výročí. Koledníci vyšli do ulic již 1. 1. a potkávat je se zapečetěnou kasičkou můžeme v ulicích až do 14. 1. 2025. Tři králové byli mudrci z východu, kteří se přišli poklonit Ježíši krátce po jeho narození. Kdo přesně oni mudrci byli? Podle čeho můžeme poznat pravé koledníky? Čím je rok 2025 pro věřící lidi výjimečný nebo jaké je motto pro letošní rok? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports a pozveme vás taky na Tříkrálový koncert.
Jakub Vágner – rybář, JV BAITS: Kamenný obchod je u nás důležitější a vytíženější než e-shop
Jakub Vágner, jméno, které rezonuje rybářským světem. Jaká je pravděpodobnost, že Jakubů Vágnerů - rybářů je hned několik? Jsou minimálně dva a jedním z nich je i můj dnešní host. Skromný sympaťák z Mostu, který dělá čest svému jménu i řemeslu J Rybaří od dětství, i když dneska moc času na svůj koníček nemá. Stal se mu obživou, a tak se věnuje jiným rybářským nadšencům, kterým nabízí veškerý luxus v podobě rybářských potřeb, půjčovny rybářského vybavení, kurzů i bonusového klubu. Nejen o tom bude dnešní rybářské povídání v Ponte reports.
www.jvbaits.cz
Osmany Laffita – módní návrhař: noste to, v čem se cítíte dobře
Jeho první české slovo, které se naučil, bylo hovno. Pochází z Kuby, na škole uměl krásně nakreslit Che Guevaru. Vystudoval akademii, přestěhoval se do Československa a prosadil se jako špičkový módní návrhář. Své kolekce úspěšně předváděl po celém světě. Má rád, když se modelky na mole usmívají a jsou ženami. Nyní bydlí s manželem v Nižboru a jsou spolu již 31 let. Nemá rád, když se někdo omlouvá a nejhorší české slovo je řeřicha. Jak se dívá na ponožky v sandálech? Proč si nepořídil nového tygra? A jaké mají na Kubě pomeranče? To vše a mnohem víc se dozvíte ve veselém rozhovoru s Osmany Laffitou v Ponte Reports.
Petr Štěpánek – urbanista: Paneláková sídliště mohou být hezká a vkusná
Tento rozhovor nás seznámí s mnoha aspekty architektury a urbanismu. Naším hostem je šéf Centra pro regionální rozvoj České republiky. Začneme historií, pochválíme Ještěd, Litomyšl nebo litvínovský Koldům. Dozvíme se, proč jsou u nás paneláková sídliště špatně zrekonstruovaná. Seznámíme se s pojmem chytré město a také si řekneme , co je to veřejný prostor. V neposlední řadě se zastavíme na vesnici a ukážeme si, jak kvalitně žít v panelákovém bytě. Proč je povedený mostecký park Střed? Co chybí v centrech měst? Jak by měla vypadat hezká česká vesnička? To vše se dozvíte v rozhovoru s urbanistou a architektem Petrem Štěpánkem v Ponte Reports.
Magdaléna Brožová – keramička: Moderní technologie v mém řemesle nechci
Za touto sympatickou a krásnou dámou se skrývá neuvěřitelný příběh, hodný televizního zpracování. Keramička samouk, která si šla za svým snem a to doslova a do písmene. Z Mníšku pod Brdy došla až do Levína na Litoměřicku, kde bydlí v domě s úžasnou historií a kde na 10 obyvatel připadá jedna keramička i s keramickou dílnou. Levín se pyšní 600 let trvající tradicí levínského hrnčířství, kterému čtyři úžasné dámy vdechly nový život. Do světa hlíny, glazur, hrnčířského kruhu a pecí vás zavedeme v dnešním Ponte reports.