Ponte reports
25. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jan Píša – geograf: Důležité je lidi správně motivovat

Geografii na Mostecku, ale i v celém Ústeckém kraji vnímá můj dnešní host jako velmi zajímavou. V rámci své disertační práce zpracoval výzkum lidí, kteří pozitivně mění Ústecký kraj a rád by se o něj podělil se širokou veřejností. Ve středu 26. 9. proto ve spolupráci s katedrou UJEP v Ústí nad Labem pořádá workshop s názvem „Co můžeme udělat pro Most“. Můžeme udělat hodně, důležité je chtít a správně, především mladé lidi motivovat. Nenechte si ujít dnešní rozhovor v Ponte reports a zároveň workshop v St. Lucia Kasárna Most ve středu 26. 9. od 17:30.

20:18

Ponte reports

Vydává: Ponte Records

V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.

Web

Před pěti dny 20:24

Jiří Puc – Dny vína: Na Benediktu letos přivítáme nejvíce vystavovatelů

Dny vína na Benediktu patří mezi lety prověřené a oblíbené akce na Mostecku. Milovníci vína mohou letos navštívit již 13. ročník, který nabídne výbornou Neoveskou cimbálovou muziku z Mikulčic na Moravě, nějaké ty sladké či slané pochutiny, ale hlavně spoustu pěkného vína. S tím svým NEJ se letos na Benedikt přijede pochlubit 15 vystavovatelů z Čech a Moravy a ochutnat budou moci návštěvníci i vína zahraniční od tradičního dovozce. Ke stálým vystavovatelům letos přibyli i tři noví, a tak si určitě nenechte ujít Dny vína na Benediktu, které se letos konají 10. – 11. 4. 2025 vždy od 15:00 – 20:30 a přijďte okoštovat vína bílá, růžová, červená, ale i perlivá. Více se dozvíte v dnešním Ponte reports. 

Před týdnem 16:53

Roman Dobrev – smuteční řečník: S každým mrtvým bychom se měli rozloučit

Můj dnešní host k profesi smutečního řečníka přišel již před 30 lety, jako slepý k houslím. V pohřebnictví začínal jako výrobce rakví, poté hrál na pohřbech jako muzikant a již desítky let stojí před rakví či vedle rakve jako smuteční řečník a průvodce pohřebním obřadem. Jak moc se změnily pohřby za posledních 30 let? Jak by měla vypadat smuteční řeč? Co v dnešní době znamená smrt, jak ji vnímáme? A stane se, že se i profesionální řečník při přednesu dojme? Smutečním obřadem nás v dnešním Ponte reports provede Roman Dobrev.

Před týdnem 21:11

Kateřina Volmanová – alopetička: Vím, že zhruba každé dva roky budu plešatá

Alopecie je autoimunitní porucha, která způsobuje vypadávání vlasů a ochlupení. Příčiny mohou být různé: dědičnost, dlouhodobý stres či hormonální změny. Je nevyléčitelná, zatím. Existují ale prostředky, jako například kortikosteroidy, imunoléčba a další, které mohou její dopad zmírnit. Má dnešní hostka nejen s touto nemocí bojuje od svých 18 let a uvědomuje si, jak důležitá je osvěta a také sdílení, ať už osobní nebo na sociálních sítích. Představila nám rovněž nadaci Kolibříci pomáhají, o které se dozvíte víc, stejně jako o životě s touto nemocí a o nemoci samotné v dnešním Ponte reports.

Před 2 týdny 35:11

Víťa Šimeček – praktický lékař, DJ: Spánek, zdravá strava, málo stresu a pohyb je nejlepší prevence

Dnes jsme u nás přivítali sympatického praktického lékaře, se kterým jsme probrali, co nás nejvíc trápí. Vysoký tlak, cukrovka, obezita, cholesterol – jak s tím bojovat? Učí lidi správnému životnímu stylu a samozřejmě je to nejlepší bez léků a bez nemocí. K tomu všemu se začal věnovat cirkadiálním rytmům. Společně nastavíme ten nejlepší spánek a odpočinek. A to není vše. Víťa je i skvělým DJ, který ovšem nehraje diskotéky s písničkami na přání. Jak moc je důležitá naše váha? Jak často se hýbat? A co je to Carpe diem? To vše a mnohem víc se dozvíte v rozhovoru s Víťou Šimečkem v Ponte reports.

Před 2 týdny 18:17

Tomáš Smrž – Zálesák Most: Dnešní děti jsou ovlivněny technologiemi

Historie Dětské organizace Zálesák Most se začala psát v roce 1990 a právě při jejím vzniku byl i můj dnešní host Tomáš Smrž, který organizaci nejen zakládal, ale dodnes je jejím členem a již několik let stojí v jejím čele. Během rozhovoru jsme probrali děti, jaké byly před 35 lety a jaké jsou dnes. Organizaci Zálesák, jak se během 35 let změnila, a jakým směrem se nyní ubírá a nezapomněli jsme ani na tradiční Letní tábor bez mobilních telefonů, který Zálesák pořád celých 35 let a nemohla jsem se samozřejmě nezeptat na to, jak děti zvládají 14 dní bez mobilu, v přírodě a se škrabkou na brambory v ruce? Nenechte si ujít dnešní Ponte reports.

Před 3 týdny 23:54

Diana Šlajsnová Kvapilová - muzejnice: Sv. Řehoř i slaměný muž jsou bohužel zapomenuti

Dnes jsme si s mou pravidelnou hostkou povídaly na téma jarní bylinkování, jarní rovnodennost a probraly jsme i nějaké ty svaté. Jarní rovnodennost letos začne 20. 3. v 10:01, ale jak tomu bude v následujících letech? S příchodem prvního jarního sluníčka po zimě bychom měli cítit nával energie, proč ale místo toho přijde jarní únava? Mezi nejznámější jarní bylinky patří sedmikráska, podběl, pampeliška nebo kopřiva. Proč být při jejich konzumaci opatrný, na co si dát pozor a kdy je nejlépe trhat? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.

Před 3 týdny 30:49

Jan Hodač – fotograf: Vypátrat smrže je detektivní práce

Doprovázel v kampani prezidenta, objíždí stadiony s Jaromírem Jágrem, fotil modelky na dně mosteckého jezera. S probouzejícím se jarem už ale začíná netrpělivě prohlížet mapy a balit. Na pár týdnů zmizí do lesa. Jeho vášní se v poslední době totiž stalo houbaření. A ne ledajaké – sbírá, fotí, dokumentuje a systematizuje vzácné smrže. S dnešním hostem, fotografem Janem Hodačem, jsme si povídali také o ústupu módní fotografie, o vlivu umělé inteligence na práci fotografů a o tom, jak je důležité být drzý. A navrch se mi z něj podařilo vytáhnout i recept.Recept na žluté smrže:Smrže nakrájet a dát na máslo na pánev, přidat trochu cibule šalotky a stroužek česneku. Stačí přidat jen sůl a pepř (nejlépe kampotský) a smažit dozlatova. Poté zalít cca 30% smetanou, přidat pórek nebo jarní cibulku, lehce zredukovat. Podávejte s těstovinami a bílým vínem.

28. únor 2025 32:58

David Vencl – freediver a otužilec: V jezeře Most bude 1. 3. na jednom metru 5-6 lidí

Můj dnešní host je mj. sběratel světových rekordů. Na svém kontě má osobně zatím dva, které získal jako freediver, ale rád by se pokusil o další světový rekord, tentokrát s vaší pomocí. V sobotu 1. 3. proběhne na jezeře Most pokus o zápis do guinessovy knihy rekordů v největším počtu otužilců ve studené vodě najednou. On-line registrace je již uzavřena, ale bude možné zaregistrovat se přímo na místě. Společný vstup do vody je naplánován na poledne, ale zájemci by se měli dostavit již v 10:00. Bude mezinárodní účast, doprovodný program, budou čepice, světlice a hlavně nezapomenutelný zážitek. Nenchte si ujít dnešní rozhovor v Ponte reports, ani sobotní akci.

24. únor 2025 37:46

Miroslav Hanuš – herec: Se studenty na DAMU mám jasnou dohodu

Můj dnešní host je nejen výborný divadelní a filmový herec, ale také režisér, pedagog, autor divadelních adaptací, textař, tanečník a otec tří dcer. Na filmovém plátně byl dlouho nenápadný, až neprávem opomíjený, ale pak přišly role radního Hložánka v Ulici a kriminalisty Korejse v Případech 1. oddělení a je na roztrhání. Divadelní roli by neodmítl, ale některé seriálové dnes již odmítá. V Mosteckém Studiu3 se představil jako saunista Bořek v komedii Zkurvení havlisti. Nejen o této hře, která vzešla z pera Luboše Baláka jsme si povídali s mým vzácným hostem v Ponte reports.

21. únor 2025 24:18

Martin Vostřel – historik: Z fotek se nám zdá doba před 100 lety idylická

Více než pět let se dnešní host Ponte Reports věnuje fotografickému dílu lounského turisty a průkopníka fotografie Karla Gozslera. Studoval skleněné desky, hledal historické souvilosti a procházel krajinou, aby našel místa, zachycená na fotografiích Loun a okolí. Jak se fotky po téměř sto letech vynořily na veřejnosti? Kdo to byli šlapáci? Jak moc se za sto let změnily město a krajina? A kde si můžete dnes unikátní historické fotografie prohlédnout? Odpovídá historik Oblastního muzea v Lounech Martin Vostřel.