Ponte reports
20. leden 2023

Poslechněte si podcast: Lucie Kursová – archeoložka Regionálního muzea v Teplicích: A poklad už jste našli?

Ptají se prý často náhodní kolemjdoucí u archeologických vykopávek. Jak ale vypadá opravdový poklad pro archeology? A proč se jim tak dobře hledá na smetištích? V Ponte Reports jsme si o tom povídali s vedoucí archeologického oddělení Regionálního muzea v Teplicích Lucií Kursovou. Dozvíte se například, jak se pracuje s pravěkým srpem, co je to architektura modernity a že dokopná není žádný večírek. Jako bonus přidáme recept na zaručeně pevné pravěké lepidlo a pozvánku na výstavu v teplickém zámku.

22:59

Ponte reports

Vydává: Ponte Records

V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.

Web

Před dvěma dny 32:59

Mgr. Anna Hrochová - osobní rozvoj: Cítím velkou vděčnost za to, že v tomto směru mohu i já být prostředníkem

Nesmyslně vysoké požadavky. Často je vnímáme ve vztahu k vlastnímu okolí, vidíme je u druhých, ale co když je klademe sami na sebe? Při své praxi se mnohdy setkávám s výčitkami vůči vlastní osobě, které však v konečném důsledku nemají reálné opodstatnění. Často vychází právě z pocitu, že jsme něčeho nedosáhli podle svých představ, něco jsme měli udělat lépe... Dáváme si někdy i zpětně (!) nereálné a nesplnitelné cíle a následně se na sebe zlobíme, že jsme jich nedosáhli...Velmi pomáhá se na celou situaci podívat jinak. Změnit úhel nazírání na konkrétní situaci. A pokud to nedokážeme, což často ve vztahu k sobě samým skutečně není jednoduché, to vím sama moc dobře :), je skvělé mít někoho, kdo nám s tím pomůže.Cítím velkou vděčnost za to, že v tomto směru mohu i já být prostředníkem.

Před čtyřmi dny 42:31

Lucie Jakešová – fitness trenérka: Po závodech všichni běží do Mekáče, já na prosecco a zmrzlinu

Lucy Jakeš má za sebou úspěšnou reprezentaci v kategorii bodyfitness. S postupem času a s přibývajícími svaly postoupila do kategorie physique, kde se jí rovněž velmi daří. Za úspěchem je obrovská dřina, Lucka je ale disciplinovaný dříč s tvrdou palicí a od úspěchu ji neodradilo ani haprující zdraví a několikaměsíční pauza. Jako fitness trenérka disciplínu a odhodlání vyžaduje i po svých klientech. Jak je těžké připravit se na závody? Co všechno kategorie physique obnáší a v čem je naopak úplná punkerka? Nejen to nedozvíte v dnešním Ponte Reports.

Před pěti dny 22:29

Lubomír Vejrostek – předseda Bytového družstva Průchy: Agenturám byty neprodáváme

Dnešním hostem je předseda bytového družstva. Ono se to nezdá, ale takový předseda musí znát spoustu věcí. To máte zateplení, výtahy, společné prostory, sklepy, nebytové prostory, elektřina. Je lepší být členem družstva nebo mít byt v osobním vlastnictví? Kolikrát za rok musí být revize výtahu, střechy a zateplení? Dá se nějak ohlídat, kdo si byt koupí nebo kdo bude v baráku bydlet v pronájmu? To vše se dozvíte v rozhovoru s předsedou Bytového družstva Průchy Lubomírem Vejrostkem.

Před pěti dny 16:07

FOLKLOR ŽIJE: Šluknovské betlémářství

Jak silné historické zázemí má betlemářství na Šluknovsku? Z čeho tradice vychází? Komu vděčíme za to, že se betlémářství v této oblasti rozvinulo? O historii i současnosti mnoha typů betlémů typických pro Šluknovsko, z nichž nejčastější, a nám nejznámější, jsou ty dřevěné, hovoří Josef Rybánský, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Před týdnem 29:56

Mirka van Gils Slavíková – cukrářka: Markéto, vy už zase slintáte!

Mého dnešního a vzácného hosta nemusím představovat. Mirka van Gils Slavíková je cukrářská persona nejen v Čechách, ale i v zahraničí a to opravdu napříč kontinenty. Svou cukrářskou stopu zanechala v Jihoafrické republice, ve Spojených státech, Francii, Švýcarsku, Holandsku… a ještě neřekla své poslední slovo, tedy spíše neupekla svou poslední dobrotu. Je težké s tak energickou a úžasnou dámou mluvit 20 minut, a tak se náš rozhovor trochu zvrhnul k ženskému klábosení nejen o cukrařině. Je to zřejmě ten nejsladší rozhovor, jaký jsem kdy vedla, tak ať chutná i vám.

Před týdnem 38:15

Ludvík Losos – historik, spisovatel: Na knihu Ústecko – teplická dráha jsem se těšil celý život

Můj dnešní host je pamětník, historik, spisovatel a nově také autor knihy Ústecko – teplická dráha, která vznikala na základě dlouhých sezení v archivech a vyprávění pamětníků, kteří Ústecko – teplickou drahou denně jezdili do práce. Jaký význam měla pro náš region Ústecko – teplická dráha? Kudy vedla, přes jaká místa a jak to doopravdy bylo s jejím zestátněním? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru v Ponte Reports. A nenechte si ujít 12. 12. 2023 od 17 hodin křest knihy Ústecko – teplická dráha v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.

Před týdnem 37:27

FOLKLOR ŽIJE | Mariánská poutní tradice Ústeckého kraje

Poutní tradice k místům spojeným s Pannou Marií je duchovním svátkem s bohatou historií a živou současností. O tom, jaký přesah má poutní tradice do rovin společenského, náboženského, sociálního a kulturního života obyvatel nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice, a také za hranicemi v Německu, hovoří Jaroslav Havrlant, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Před týdnem 26:33

Meteorolog Martin Novák: Tornáda jsou v Evropě zcela běžná

Předpovědím počasí se meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Martin Novák věnuje už od konce osmdesátých let minulého století. Pracuje v Ústí nad Labem na Kočkově, odkud má krásný výhled na Ústecký kraj. Podle něj nejsou tornáda v Evropě něčím, co tu nikdy před tím nebylo. Naopak, o prvním tornádu nad Českem se prý zmiňuje už Kosmova kronika. Jak to vypadá s klimatickou změnou? Máme čekat tuhou zimu anebo to letos bude téměř bez sněhu a mrazu a jaké otázky nemají meteorologové rádi? Odpovědi na všechny otázky o počasí, dnes v Ponte reports.

Před týdnem 21:04

Josef Formánek – spisovatel: Nevím

Dnes máme vzácného hosta spisovatele Josefa Formánka. A nejen spisovatele. Pepa létá. Stal se vášnivým paragladistou. A tak tento rozhovor bude i o létání, o běhání, také o divadelní hře, ve které hraje a která vznikla na základě jeho knížky Mluviti pravdu a v neposlední řadě probereme film Dvě slova jako klíč. Ale samozřejmě se dostaneme i ke spisovatelství. Jeho nová knížka se jmenuje Nevím. Co neví a co ví? A jaká jsou ta důležitá dvě slova? To se dozvíte v rozhovoru s Josefem Formánkem v Ponte reports.

Před 2 týdny 21:08

Tomáš Henry Abraham – herec, básník: Zvu vás na obřízku Prasklých bublin

Mladý herec a básník se vypisoval ze svých pocitů do šuplíku a ani neměl v plánu, vydat své básně v ucelené sbírce. Přišla ale nabídka z JT´s nakladatelství Jana Těsnohlídka, slovo dalo slovo a básnická sbírka Prasklé bubliny je na světě. Vyšla 18. 10. 2023 a křty bude mít rovnou tři, respektive obřízky. Sbírka se tematicky opírá o tři pilíře a Tomáš Henry Abrahám se v nich vysvléká doslova do naha. Nenechte si ujít nejen dnešní rozhovor v Ponte reports, ale ani druhou obřízku 25. 11. Od 19:00 v The Most Café, kde jako host vystoupí Martin Rufer.