Studio Leonardo
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ponižování a nepřiměřené nároky. Šikana probíhá i mezi učiteli, upozorňuje expertka

Téměř na každé české základní a střední škole se vyskytují běžné nebezpečné jevy včetně šikany. Během školní docházky se s ní setká nezanedbatelné množství žáků, což může negativně ovlivnit jejich vývoj. Nedávný výzkum ukázal, že šikana bují i mezi pedagogy samotnými a na rozdíl od šikany v dětském kolektivu se příliš neřeší. „Často jde o verbální útoky jako opakované excesivní upozorňování na chyby či kladení nepřiměřených nároků,“ popisuje expertka Lenka Kollerová.

23:57

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před třemi dny 23:54

Mladí lidé potřebují lepší východisko než bezmoc, říká expert na klimatické vzdělávání k roli škol

Podle hned několika sociologických průzkumů považují náctiletí Češi a Češky změnu klimatu za závažný problém a zdroj svých obav z budoucnosti. Kvůli tomu pociťují významněji bezmoc, strach a smutek. Tyto negativní emoce se dále prohlubují kvůli útržkovitým informacím o problematice změny klimatu a o možných opatřeních na zmírnění jejích dopadů. Jak jim s takovou situací mohou pomoci české školy – a jak jim skutečně pomáhají?

29. červenec 2023 23:56

Klimatolog Barry Keim z Louisianské státní univerzity ve Studiu Leonardo vysvětlí, jak ovlivňuje a ještě ovlivní změna klimatu působení hurikánů ve Spojených státech?

Hurikány tam tvoří nedílnou součást přírodního ročního cyklu - v posledních letech to ale ze zpráv a z dojmů obyvatel států Mexického zálivu může vypadat, že těchto bouří přibývá. Přímo v jihoamerickém New Orleans natáčela Daniela Vrbová.

22. červenec 2023 24:00

Hmyz za sto let nevyhyne. Ale budou tu méně příjemné a méně prospěšné druhy, tvrdí entomolog

V České republice se vyskytuje asi 38 tisíc druhů hmyzu, ty ale v posledních letech z krajiny mizí. Stejně alarmující je situace ve světě, kde vymírají včely, motýli, čmeláci i vážky. Jejich pošty klesly za posledních 30 let v Evropě na čtvrtinu. (Repríza.)

24. červen 2023 23:53

Změna klimatu jako hra? Lidé si díky prožitku pamatují věci déle, uvádí herní vývojář

Takzvaná gamifikace, tedy zavedení herních principů do určitých témat, se v posledních letech stala oblíbeným nástrojem vzdělávání a marketingu. Co vnáší tato technika do diskuse o změně klimatu a o opatřeních na zmírnění jejích dopadů? Nemůžou počítačové a deskové hry uvažování o tomto komplexním problému spíše zbagatelizovat?

17. červen 2023 23:59

Zastávejme se druhých, zvolme si laskavost, vybízí k boji proti kultuře strachu sociální psycholožka

Dvouletá pandemie covidu a válka na Ukrajině v nás vzbudily strach, na který jsme nebyli zvyklí. Jak odolávat strachům a úzkostem, kterých, jak se zdá, přibývá? „I odolnosti se učíme,“ vysvětluje ve Studiu Leonardo sociální psycholožka a vedoucí pražského pracoviště Psychologického ústavu Akademie věd ČR Iva Poláčková Šolcová.

10. červen 2023 23:37

Chtěl jsem pomocí zvuku vyprávět příběh málo známých plejtváků, říká hudební skladatel

Plejtváci Riceovi existují na světě věky. Vědecké pojmenování však získali teprve v roce 2021. Současně byli prohlášeni i za ohrožený druh. Jejich habitat se nachází při severovýchodním pobřeží Mexického zálivu, které je také epicentrem těžařského průmyslu a místem s velkým provozem obchodních a výletních lodí. Veškerá tato lidská činnost vydává pod vodou hluk, který hlasy plejtváků rozostřuje a přehlušuje.

3. červen 2023 24:27

Psycholožka: Dopady sexualizovaného obsahu na děti nejsou tak dramatické, jak si myslíme

Britský průzkum mezi dětmi z 19 zemí Evropy včetně Česka ukázal, že 43 procent z nich ve věku od 9 do 16 let vidělo nějaký sexuálního obsah na internetu. Co dalšího z výzkumu vyplývá, vysvětluje ve Studio Leonardo vedoucí institutu pro psychologický výzkum Inpsy Anna Ševčíková.

27. květen 2023 23:44

Zachycování a ukládání uhlíku do země by mohlo zpomalit oteplování. Není však řešením pro všechny

Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu. V USA k ní vzniká systém finančních pobídek a daňových úlev. Jenže bližší pohled na jednotlivé kroky při implementaci projektů na sekvestraci uhlíku také ukazuje, že není řešením pro všechny.

13. květen 2023 23:18

Když mi zavolali, že mám Nobelovu cenu, telefon jsem nejdřív nezvedl, vzpomíná vědec Kobilka

V roce 2012 získal profesor Stanfordovy univerzity s českými kořeny Brian Kobilka Nobelovu cenu v oboru chemie za svůj výzkum receptorů spřažených s G proteinem – o titul se podělil se svým mentorem Robertem Lefkowitzem. Oba se zasloužili o to, že lépe rozumíme jedné z hlavních metod komunikace v těle. Receptory totiž zprostředkovávají přenos informací do nitra buňky, což je pak zásadní pro chod jednotlivých orgánů a tkání, stejně tak i pro rychlé reakce na vnější podněty.