Dopolední Region
2. září 2022

Poslechněte si podcast: Pomník Jiřího z Poděbrad má zajímavou historii. Vytvořen je podobně jako socha Svobody v New Yorku

Jezdecká socha krále Jiřího v nadživotní velikosti na Jiřího náměstí v Poděbradech patří mezi vrcholná díla české monumentální plastiky. Slavnostní odhalení pomníku před 126 lety přilákalo do Poděbrad davy lidí a stalo se velkolepou manifestací národního smýšlení. Autorem pomníku byl sochař Bohuslav Schnirch.

03:29

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před dvěma dny 03:23

Nemůžu jenom sedět doma za pecí, říká 80letý předseda Staré gardy kuchařů a cukrářů Jiří Eichner

Jiřímu Eichnerovi je 80 let a v kuchyni strávil víc než 60 let. Před 16 lety založil Starou gardu kuchařů a cukrářů České republiky, která je součástí Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. S členy Staré gardy jezdí na výlety, gastro akce a kuchařské soutěže. Vydal také několik kuchařek, např. Velkou knihu vaření nebo Králičí hody.

Před třemi dny 03:09

Modelkou můžete být v jakémkoliv věku. V Příbrami seniorky předvedou plesové i svatební šaty

Spolek Babíkov vrací seniory do života. Snaží se jim ukázat, že jsou stále potřební a mohou dělat věci, o kterých v mládí jenom snili. Teď pro ně chystá módní přehlídku. Po mole se tak projdou dámy s handicapem nebo modelky, které už dávno mají šedé vlasy a na přehlídku je doprovázejí vnoučata.

Před třemi dny 02:19

První cyklokrosový tým bude bojovat o body do Světového poháru. Hlavním trenérem je Václav Ježek

Česká republika má první cyklokrosový tým, který bude bojovat o body do Světového poháru. Má název Brilon Racing Team a je z Mladé Boleslavi. Pod dohledem sportovního ředitele Josefa Hladíka a hlavního trenéra Václava Ježka budou v týmových barvách mezi ženami startovat Kristýna Zemanová, Tereza Vaníčková, Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková a Martina Bartošová.

Před čtyřmi dny 03:18

Nučický Kahan, přehlídka amatérských divadelních souborů, zve letos na muzikál, komedii i monodrama

Ochotnický spolek ŽUMPA (Žebravé UMělecké PAnoptikum) z Nučic existuje už dvacet let. Za tu dobu uvedl víc než 300 divadelních představení. Nučičtí ochotníci patří mezi nejaktivnější amatérské divadelní soubory v republice. Pravidelně se účastní soutěžních přehlídek amatérského divadla a jsou součástí výběrových divadelních festivalů, kde účinkují společně s profesionály. Sami také jednu přehlídku pořádají. Jmenuje se Nučický Kahan.

Před týdnem 03:05

Paní Noemi Trojanovou nejvíce těší pozitivní změny životů jejích klientů

Paní Noemi Trojanovou můžete potkat v textilní dílně Rukama nohama v Dobříši, kde je možné zakoupit nejrůznější praktické výrobky i krásné látky. Paní Trojanová vždy chtěla lidem pomáhat a to byl také důvod, proč začala pracovat v oblasti sociální rehabilitace. Její láska k látkám i k šití jí postupně přivedla k nápadu, založit textilní dílnu, která by pomáhala lidem v nouzi.

Před týdnem 03:27

Dědečku to jsme si nemysleli, že si v 80 letech budeš vydělávat tělem, říkají doma Bohuslavu Doušovi

Pan Bohuslav Douša z Černolic na Praze-západ má svůj recept na spokojené stáří - být co nejaktivnější. Aby se ve svých 80 letech udržel v kondici, tak běhá... účastní se například závodu Seniorská míle. Také několikrát denně chodí ven se svým pejskem, houbaří, vaří a spolupracuje se seniorskými organizacemi, napříkladem s Životem 90. Můžeme ho také vidět jako manekýna na přehlídkových molech.

Před týdnem 02:22

S fotbalem začínala Anna Šubrtová doma v Sadské. V 19 letech už patří do sestavy pražské Sparty

Ze Sadské do pražské Sparty zamířila v jedenácti letech fotbalová útočnice Anna Šubrtová. Teď už pravidelně nastupuje v nejvyšší soutěži. Prošla mládežnickými reprezentačními výběry a nakoukla také do ženského národního týmu.

Před týdnem 03:27

Medvědi z hradu Točník milují párky a vajíčka. Z návštěvníků hradu si tropí legraci

Medvědi z hradu Točník jsou opravdoví labužníci. Milují sušenky, párky a vajíčka. Na návštěvníky hradu mají připravenou lest, kterou je nečekaně připraví o mobilní telefon. Až pojedete na Točník, dejte proto pozor, ať vás také nenapálí.

Před týdnem 03:13

Sledování počasí, krásné výhledy i pozvánky na grilování. Takové je létání horkovzdušným balónem

K létání měl vždycky blízko, v patnácti začal na větroních, a když měl později možnost letět balónem, chytlo ho to a už nepustilo. Miroslav Nigrín z Balloon Clubu Bílá Hlína na Mladoboleslavsku balónem létá už skoro 25 let. Ovšem den, kdy svůj koníček může provozovat, nejde naplánovat dlouho dopředu. Záleží na počasí.

Před 2 týdny 03:21

Pro zdravotní laborantku Lucii Kahounovou je předení u kolovrátku příjemnou relaxací

Kolovrátek byl kdysi běžnou součástí venkovských domácností. Práce na kolovrátku není vůbec lehká, nicméně má své kouzlo. Podlehla mu i paní Lucie Kahounová ze Starého Kolína. Tato sympatická zdravotní laborantka měla vždy ráda tradiční řemesla. Předení na kolovrátku se věnuje ve volných chvílích a vlnu ráda zpracovává od samotného prvopočátku celého procesu.