Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Polská spisovatelka Mira Marcinów

Jak spolu souvisí psaní a tělo? Dokáže zkušenost smrti blízkého člověka lépe zachytit esejistika, literatura faktu nebo umělecká literatura? Na to se polské spisovatelky Miry Marcinów autorky knihy Osiřelec ptala Anna Luňáková.

03:21

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před dvěma dny 05:44

70. léta

Včera oslavil Tom Stoppard 85. narozeniny a my se ohlédneme za dalšími jeho tvůrčími peripetiemi. V minulém díle byl jeho dramatický rukopis připodobněn k dílu Václava Havla. Podle Stopparda u něj právě četba Havlových her vyvolala zvýšený zájem o rodnou zem. Jak se to projevilo, to vám nastíníme v druhém dílu seriálu Šárky Švábové o životních i uměleckých spádech významného britského dramatika českého původu.

Před dvěma dny 06:02

Sochař Vladimír Škoda

Patří k předním českým umělcům současnosti. Svůj život i tvorbu spojil s Francií, kde se usídlil na konci 60. let. Tvoří, instaluje a vystavuje nejen v Evropě, ale po celém světě. Jeho díla můžeme pravidelně vidět na prestižních uměleckých veletrzích.

Před dvěma dny 06:10

Výtvarnice Tereza Lochmannová

Patří k mladým umělkyním, kterým se podařilo prosadit i v zahraničí. Tereza Lochmannová vystudovala prestižní akademii Ecole des Beaux-Arts v Paříži. Dnes pracuje střídavě ve Francii i v České republice. Letos se stala laureátkou ceny Vladimíra Boudníka. Nevěnuje se však jen grafice...

Před dvěma dny 05:25

Skladatel Jan Krejčík

Vystudoval dirigování na pražské HAMU pod vedením Jiřího Bělohlávka, skladbu se ale rozhodl studovat ve Francii. Po několika letech navíc obdržel prestižní dvouleté umělecké stipendium v Casa de Velazquez. Teď už více než deset let působí ve Francii, kde se věnuje nejen skladbě, ale je i součástí uměleckého souboru Rés(o)nances.

Před dvěma dny 05:11

Spisovatel Pavel Hak

Vydal pět románů, ve kterých reaguje na realitu a tragédii dneška. Všechny se ze svých francouzských originálů dočkaly i českých překladů. Tak se dílo česko-francouzského spisovatele Pavla Haka může přiblížit i českým čtenářkám a čtenářům. Přes třicet let žije ve Francii, tématu znovunalezení svých kořenů se ale nikdy nevěnoval. Nejspíš až teď v připravovaném šestém románu.

Před dvěma dny 05:33

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Dvě kultury i dva jazyky propojuje ve své tvorbě spisovatelka Lenka Horňáková-Civade. „Francouzština mi dala svobodu. Byl to prostředek, jak vyjádřit smutek, popsat krutost, ale i lásku,” tak o svém románu Marie a Magdalény mluví autorka, česko-francouzská spisovatelka, ale i malířka, Lenka Horňáková-Civade. Za tento román v roce 2016 získala prestižní Renaudotovu cenu gymnazistů.

Před pěti dny 05:44

První obrysy portrétu Toma Stopparda a 60. léta

Tom Stoppard, zlínský rodák, který vyrůstal v britském Bristolu a dobyl si věhlasu po celém světě, slaví v neděli 85. narozeniny. Životní peripetie a osudy děl slavného dramatika sleduje redaktorka Šárka Švábová v našem novém cyklu. Oslovila za tím účelem řadu uměleckých osobností, které jsou s jeho tvorbou spjaty. A vy si díky nim můžete postupně o ní poskládat vlastní obrázek.

Před pěti dny 05:58

Změna soutěže a nové místo setkávání filmových fanoušků a tvůrců

Změna soutěže a nové místo setkávání filmových fanoušků a tvůrců – to jsou zásadní změny v organizaci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Začíná dnes.

Před pěti dny 05:14

Klavíristky Zora a Nora Novotné – studentky konzervatoře v Lutychu

Jako malé popostrčení pro mladé muzikanty popisují belgičtí pořadatelé soutěž pro studenty královských konzervatoří “Génération classique”. Hlavní odměnou pro vítěze je letní turné po profesionálních scénách. Laureáty prvního ročníku soutěže se staly dechový kvintet Et caetera a Duo Novotná. Sestry Novotné přizval k rozhovoru Martin Luhan.

Před šesti dny 04:48

Bozar – Magdalena Lišková

V Bruselu jsme už s Martinem Luhanem navštívili umělecké profesionály, zapálené amatéry a kulturní diplomaty. Ti všichni šíří v Belgii české kulturní dědictví. Ve čtvrtém díle se seznámíme s Češkou, jejíž poslání je jiné. Pracuje v jedné z nejvýznamnějších belgických kulturních institucí – v paláci krásných umění, Bozaru.