Knížky Plus
30. duben 2022

Poslechněte si podcast: Polská spisovatelka a novinářka Malgorzata Rejmer napsala reportážní knížku „Bláto sladší než med“

Co ji k tomu vedlo? V recenzní části představíme mimo jiné románovou prvotinu scénáristy Martina Müllera Černá Rusalka, příběh z českého pohraničí na počátku 90. let, kdy zmizely ostnaté dráty a sovětská vojska se chystala k odsunu. Moderuje Karolína Koubová.

23:59

Knížky Plus

Vydává: Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Před pěti dny 23:48

Na jeden den bylo možné v Muzeu literatury vidět vzácný Haškův rukopis Osudů dobrého vojáka Švejka, podíváme se na fenomén Jaroslava Haška a jeho Švejka v české literatuře i společnosti

V recenzní části se mimo jiné vydáme za Varováním od Marka Technika, který ve svém románu o mnoha rovinách řeší generační konflikty, problémy dnešní rozdělené společnosti či rozpory víry a racionality. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před týdnem 23:58

"Rub historie" ukazuje historik Petr Koura ve své nové publikaci nazvané "Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady"

V recenzní části se mimo jiné vydáme sledovat tmu díky knize Manifest za tmu, v níž švédský vědec Johan Eklöf pozoroval, jak potřebná je pro život člověka i všech organismů tma a jak ji poznamenává světelné znečištění. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 24:00

Známe jména nominovaných v letošním ročníku Magnesie Litery, který má navíc i nové kategorie, přiblížíme je s organizátorem cen Pavlem Mandysem

V recenzní části se mimo jiné vydáme za sestrami Válovými v publikaci Marcely Pecháčkové, která vedla několik rozhovorů s Jitkou Válovou a nejen z nich uspořádala knihu ke 100. výročí narození dvou sester, nesmírně výtvarně nadaných, ovšem žijících celý život v ústraní. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 3 týdny 23:58

Skončil 73. ročník filmového festivalu Berlinale a Knížky Plus se zaměří na speciální program Knihy

Speciální program Knihy na Berlinale, který vzniká ve spolupráci s knižním veletrhem ve Frankfurtu nad Mohanem, představil 11 zajímavých knih ke zfilmování na plátna či do televizí. V recenzní části se mimo jiné vydáme za nejnovějším historickým románem Elžbiety Cherezinské s názvem Hrdá o mimořádné ženě, jejíž osudy jsou spojeny s dějinami Polska, Švédska, Dánska, Norska i Anglie. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

25. únor 2023 24:02

Magazín o knihách a literatuře se tentokrát věnuje Ukrajině, která už dvanáct měsíců čelí ruské agresi

Představí soubor válečných projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v knize Poselství z Ukrajiny a překladatelka Rita Kindlerová přidá tři tipy na knihy ukrajinských autorů nebo přímo o Ukrajině. Moderuje Karolína Koubová.

18. únor 2023 23:31

Týdeník o knížkách a literatuře se tentokrát bude věnovat knihám z druhé ruky

Jak se s nimi obchoduje, řekne zakladatel online antikvariátu Knihobot Dominik Gazdoš. Dnešní recenzent skandinavista Michal Švec prozradí, čím je zajímavé vydání románu Arturův ostrov od Elsy Morantové. A na řadu přijde i soutěž a knižní tipy Jany Klusákové. Moderuje Karolína Koubová.

11. únor 2023 23:50

Jak děti hledají příběhy v médiích, na sociálních sítích a jaký to má vliv na jejich vztah ke čtení se zeptáme Markéty Supy z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK

V recenzní části se mimo jiné vydáme do hloubi jihoamerického pralesa a přiblížíme titul Tři poloviny Ino Moxa a další amazonští čarodějové od peruánského básníka a spisovatele Césara Calvo, který je považován za jednoho z největších hispanoamerických básníků a vypravěčů. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

4. únor 2023 23:53

Vyšla kniha Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava, na níž tři desítky badatelů pracovaly skoro celou dekádu ?

představíme tuto monumentální publikaci. V recenzní části se mimo jiné vydáme za básnickou sbírkou Petra Hrušky Spatřil jsem svou tvář, která se rozpíná mezi rokem 1522 a 2022 a s níž metaforicky obeplujeme zeměkouli. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

28. leden 2023 23:59

Pustina T

S. Eliota vyšla pod názvem Pustá země v novém překladu Petra Onufera - jak jednu z nejsložitějších, ale také nejzásadnějších básní dvacátého století číst, poslouchat a vnímat napoví i Martin Hilský. V recenzní části mimo jiné přiblížíme novinku žánru hororu a fantasy Ta, co jde první, v níž americká autorka Livie Llevelynová na lovercraftovské notě popisuje záznam jednoho dne jedné nespokojené pracovnice v korporátu, která má zajímavý vztah se svým kuchyňským nožem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

21. leden 2023 23:51

Třicet let od rozdělení Československa se s překladatelem Jiřím Popiolkem podíváme, jaká specifika má slovenština při překladu do češtiny

V recenzní části mimo jiné přiblížíme manuál kritického myšlení v podobě titulu Síla rozumu v bláznivé době od Jána Markoše, který se zamýšlí například nad tím, jak se v médiích a v politice manipuluje se slovy, grafy a obrázky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.