Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Polovina památkově chráněného Železného mostu v Týně bude zdvihací, jednání se konečně posunula

Po desítkách let je jasno v otázce přestavby Železného mostu v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Kvůli nízké výšce nad hladinou bude jedno pole mostu z konce 19. století zdvihací. Vedení města se na tom definitivně dohodlo s Ředitelstvím vodních cest. Náklady na celou akci přesáhnou 300 milionů korun a z velké části je zaplatí stát.

02:00

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:28

Na jindřichohradeckou úzkokolejku by se mohly vrátit vlaky. Zájem o provoz projevil nový dopravce

Brněnská společnost Gepard Express nabízí Jihočeskému kraji a Vysočině, že zajistí dopravu na historické úzkorozchodné trati. Na té nejezdí vlaky od poloviny října, protože stávající dopravce je v insolvenci a přišel o všechna oprávnění od Drážního úřadu. Pokud se všechny zúčastněné strany dohodnou, mohl by se na úzkokolejku do léta vrátit provoz.

Včera 02:12

Děti si užily sníh a rodiče se na bobech vrátili do mládí. Na Libínském Sedle měli sportovní den

Díky sněhu i chladnému počasí hlásí šumavské lyžařské areály příznivé podmínky. Třeba sportovní den na Libínském Sedle nedaleko Prachatic přilákal desítky lidí. Na lyžích, snowboardech i bobech se mezi sebou utkali děti i dospělí. A nechyběla ani populární rodinná štafeta.

Před dvěma dny 02:27

Maturitní plesy jsou zpět v celé kráse, společenské akce ale po covidu přestaly pořádat firmy

V kulturních domech na jihu Čech se po dvou letech znovu konají desítky plesů. Zájem o tyto společenské akce je podle organizátorů tak velký, že je srovnatelný s dobou před pandemií koronaviru.

Před třemi dny 02:35

Haly s moderním zázemím i sídlo policie a obchody budou v opravené budově budějovického nádraží

Už za necelý měsíc začnou cestující znovu využívat opravenou příjezdovou halu vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Najdou tam toalety, obchod, provizorní pokladny i obnovené fresky a štukovou výzdobu. Kompletní rekonstrukce celé nádražní budovy za téměř 900 milionů korun bude hotová na konci roku.

Před třemi dny 02:25

Obchvat Lišova se konečně staví. Městu uleví od těžké dopravy a řidičům usnadní cestu

Stavba obchvatu Lišova na Českobudějovicku začala. Místní obyvatelé na to čekali skoro dvacet let. Přes devět a půl kilometru dlouhá přeložka bude stát téměř jednu miliardu korun. Hotová by měla být v roce 2025. Obyvatelům města uleví od tranzitní dopravy a řidičům výrazně usnadní cestu z krajského města do Třeboně a Jindřichova Hradce.

Před třemi dny 02:44

Napadl sníh, o prázdninách se bude lyžovat. Češi míří i do rakouského skiareálu Hochficht

Děti mají pololetní prázdniny, a tak tisíce rodin míří na hory. Vydatná sněhová nadílka v týdnu podstatně zlepšila podmínky pro lyžování. Plní se nejen české hory, ale i nedaleká příhraniční střediska, například rakouský Hochficht, největší šumavský skiareál, z jehož vrcholků je při dobrém počasí vidět jihočeská přehrada Lipno.

Před čtyřmi dny 02:03

Přeplavat symbolicky kanál La Manche se během února snaží týmy seniorů po celém Česku

Po celý únor se budou týmy seniorů v celém Česku snažit překonat svůj kanál La Manche, tedy 34 kilometrů. K výzvě ve štafetovém plavání se každoročně připojují i senioři v Prachaticích. Loni tady společně symbolicky přeplavali La Manche hned několikrát.

Před čtyřmi dny 02:29

Ve vimperské radnici zedníci objevili tajemnou komnatu. Brzy by měla sloužit návštěvníkům

Nové turistické lákadlo bude mít Vimperk na Prachaticku – tajemnou komnatu, kterou objevili dělníci po probourání zazděných dveří při rekonstrukci radnice. Město tam chce pořádat tvořivé dílny, které přiblíží místní historii, sklářství nebo knihtisk.

Před čtyřmi dny 02:18

Obědy a svačiny v některých školních jídelnách budou dražší. Umožnila to novelizovaná vyhláška

Se zdražením obědů a svačin ve školních jídelnách musí nově počítat někteří rodiče. Stravovací zařízení mohla od února navýšit cenu díky novelizované vyhlášce ministerstva školství. Na jihu Čech to udělaly jen některé školní jídelny, zdražení je navíc minimální. Většina rodičů se proto nemusí obávat, že by citelně zasáhlo rodinný rozpočet.

Před pěti dny 00:18

Kyberkriminalita a nedostatek zaměstnanců, to jsou v současnosti největší problémy jihočeské policie

Téměř dvojnásobně v Jihočeském kraji meziročně vzrostl počet případů takzvané kyberkriminality. Policisté jich v roce 2022 evidovali přes 900. Situace kopíruje celorepublikový trend. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo krajské policejní ředitelství.