Jak to vidí...
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Lubomír Kopeček: Havel i Klaus cítili mantinely parlamentního systému. Přímá volba to ale změnila

Česko bude už za dva měsíce vybírat novou hlavu státu. Půjde o třetí přímou volbu prezidenta. Jak moc hlasování voličů ovlivňuje prezidentský aktivismus? A jak úřad prezidenta ovlivnili tři polistopadoví prezidenti? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč vidí 17. listopad jako malý zázrak, i to, jaké hodnoty symbolizuje Sametová revoluce dnes.

24:46

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 23:19

Adam Černý: Už žádné čekání na hranicích? Vstup Chorvatska do Schengenu je pro nás k zamyšlení

Chorvatsko se 1. ledna 2023 stane novým členem Schengenského prostoru. Jednomyslně to včera schválili ministři vnitra Evropské unie na schůzce v Bruselu. Co to skutečně znamená? Komentátor Adam Černý se v audiozáznamu pořadu Jak to vidí… vyjadřuje také k pokusu o státní převrat v Německu, ke zpytování svědomí Angely Merkelové anebo k uvolnění protikoronavirových opatření v Číně, které vedlo k velkým protivládním protestům.

Před dvěma dny 50:23

Goldflam, Holmerová, Matějčková o adventu: I Ježíš se narodil v době krize. Podstatná je naděje

Advent vždy představoval duchovní přípravu na Vánoce, čas rozjímání a dobročinnosti. V jakém duchu se předvánoční čas nese v posledních letech? Zvítězil konzum? Co nám v současném světě říkají křesťanské tradice a hodnoty? Co si vzít z vánočního příběhu, jak druhého obdarovat a jak prožít letošní advent na pozadí inflace, války a nejisté budoucnosti? V adventním speciálu Jak to vidí… diskutují herec Arnošt Goldflam, lékařka Iva Holmerová a filozofka Tereza Matějčková.

Před třemi dny 24:38

Romancov: Učil ptáky létat, teď se projíždí po Kerčském mostě. Kreml dál buduje skvělou image Putina

Cílem Ruska je stále co nejvíce uškodit ukrajinské infrastruktuře. Nezahálí ale ani ruská propaganda. Nepřestává budovat hrdinskou image Vladimira Putina téměř v první linii. Co tím Rusko sleduje? Komu jsou tyto zprávy určeny? Politický geograf Michael Romancov v audiozáznamu ještě poodhalí, jak si Evropa poradí s embargem na ruskou ropu, i to, jak by se měl Západ postavit k ruským požadavkům během jednání o míru.

Před čtyřmi dny 24:57

politolog Petr Just

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před pěti dny 25:01

Proč se štědrovečerní stůl sklízel až druhý den, prozradí etnolog Jan Vinduška

Čím se zabývá etnolog? Jak předvánoční období prožívali naši předci? Proč chodí Mikuláš již v předvečer svého svátku? Jaké zvyky provázely Štědrý den a co bylo největším dárkem? Byly i v minulosti Vánoce spojené s větším konzumem? Proč se štědrovečerní stůl sklízel až druhý den? Co dnes zažijí návštěvníci skanzenu v Přerově nad Labem? Setkáme se i zde s cedulkami "Nedotýkat se"? V čem nám může být minulost inspirací pro náš současný život?

Před týdnem 24:57

Václav Malý: Naše společnost je v budování míru ospalá. Klid zbraní bereme jako samozřejmost

Papež František na setkání se školáky opět apeloval na úsilí budovat mír. A to i v dobách, kdy válka zrovna nezuří. Jaká pozornost je věnována míru ve světě od vypuknutí války na Ukrajině? Bere západní společnost klid zbraní jako samozřejmost? A proč následovat moderní proroky? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zavzpomíná na Václava Havla a prozradí, o čem bychom měli přemítat v době adventu.

Před týdnem 24:45

Jan Pačes: Kolik lidí uživí planeta? Možná 10 miliard. Za předpokladu, že lidstvo omezí své nároky

Podle nedávné zprávy OSN žije na planetě Zemi už přes osm miliard lidí. Poslední miliarda přitom přibyla za pouhých 11 let. Kam až může počet obyvatel stoupat? Kolik lidí planeta uživí? A bude se i přesto kvalita našeho života zvyšovat? Molekulární genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaký smysl dává nulová tolerance proti covid-19, i to, zda v populaci pořád ještě koluje omicron.

Před týdnem 24:12

ekonomka Ilona Švihlíková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:17

Kateřina Šafaříková: Orbán namíchal Evropě výbušný koktejl trpělivosti. Zbývá šalamounské řešení

Velkouherská šála na fotbalovém zápase nebo oficiální návštěva íránského ministra zahraničních věcí. Maďarský prezident Viktor Orbán dráždí Evropskou unii nejedním „detailem“. Nejvíce však svojí blokací 18 miliard určených Ukrajině. Co za odblokování Maďarsko požaduje? Jaké možnosti řešení Evropská komise vůbec má? Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková v audiozáznamu ještě přiblíží problémy belgické komunity s marockými kořeny i to, jak v Belgii slaví advent.

Před týdnem 25:26

Jan Kubáček: Chodit do televize stačit nebude. Volbu prezidenta rozhodne „program peněženka“

O post hlavy státu bude bojovat 9 z 21 přihlášených kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky. Nemusí to však být číslo konečné. Tři uchazeči se proti vyřazení odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Co rozhodne prezidentskou kampaň? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě prozradí, co odblokuje vyjednávání o nové koalici v Praze, a vysvětlí prezidentovy výhrady k zákonu o státní službě.