- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: Politolog: Česko jako křižovatka Evropy? Pokud nic neuděláme, stane se z nás spíše kruhový objezd
Premiér Petr Fiala představil minulý týden na konferenci Česko na křižovatce hlavní střednědobé vize směřování země. Česká republika podle něj může opět patřit mezi nejvyspělejší země světa, pokud dokáže naplno využít svou geografickou polohu a ekonomický i lidský potenciál. Jak našlápnuto k této vizi máme? Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí prezidentovo otálení nad penzijní reformou a přiblíží trendy v přelévání voličů.
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
Vědkyně Lenka Suchá: Soudržnost nemůže organizovat stát. Může však podpořit komunitní projekty
„Schopnost organizovat se musí přijít zezdola,“ uvedla na Dvojce Lenka Suchá, vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která se zabývá scénáři budoucího vývoje, adaptaci města na klimatickou změnu a také městskému zemědělství. Jak to vidí… moderuje Zita Senková.
Kristína Roháčková, filmová publicistka
Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza z 25. srpna 2023.
Vladimír Kočí: Uhlíková stopa, boj s chudobou, korupce... Co je udržitelnost, se teprve učíme chápat
Udržitelnost je v dnešní době velice aktuální téma. Co ale znamená žít a pracovat udržitelně? Jaká je podstata udržitelného přístupu? Jaký je environmentální dopad průměrného českého spotřebitele? A jaké jsou nejčastější mýty o udržitelnosti? Zita Senková se v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje zeptala profesora Vladimíra Kočího, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠ chemicko-technologické v Praze.
Politolog: Bitky, prezidentka jako zlo. Slovenské volby dokazují, jak polarizovaná tamní politika je
Vládní krize na Slovensku si vyžádala předčasné parlamentní volby. Původně se měly konat až v roce 2024. Kdo má největší šanci sestavit novou vládu? O co všechno se nyní hraje? A jak se výsledky mohou promítnout u nás? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě probere kauzy Andreje Babiše a přiblíží mimo jiné i to, proč žaluje slovenské ministerstvo vnitra.
Na jaká úskalí stáří bychom měli být připraveni, prozradí Denisa Ratajová z organizace Sue Ryder
Co zjistil průzkum mezi neformálními pečujícími? Co společně prožívaný čas přináší pečujícímu i opečovávanému? Jak opečovávanému sdělit, že nám docházejí síly? Kde najdou lidé, kteří pečují o své blízké, radu nebo pomoc? Obejde se stát bez neziskových organizací, které se zaměřují na péči o seniory?
Denisa Ratajová, organizace Sue Ryder
Sváteční setkání sestry Angeliky se zajímavými lidmi nad neotřelými tématy.
Analytička: Přezkum důkazů i výslechy svědků. Kauza Čapí hnízdo se zřejmě vrací k nižší instanci
Vrchní soud v Praze rozhodl o odvolání proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Případ zřejmě vrátil k novému projednání. Možností je ale více. Co se bude dít dál? Ekonomická analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč se stát uchází o podíl v rafinerii v Karlsruhe, jak se budou vyvíjet ceny energií v příštích měsících i v čem by mohla nebo měla být budoucnost českého průmyslu.
Sociální geograf Drbohlav: Každý desátý člověk u nás je cizinec. Počty nelegálních migrantů neznáme
Odhaduje se, že nelegálních migrantů jsou v Evropské unii tři až čtyři miliony. V České republice je to mezi patnácti až tři sta tisíci. „Experti skutečně nevědí, kolik se u nás pohybuje neoprávněně působících migrantů,“ vysvětlil sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dušan Drbohlav. Poslechněte si názory na téma nelegální migrace, fenomén převaděčství a neoprávněné ekonomické aktivity cizinců. Jak to vidí… na Dvojce moderuje Zita Senková.
Analytik Tureček: Proč nikdo neupouštěl přehrady? Záchranné práce v Libyi komplikuje dvojvládí
Dramatická situace není jen v Maroku, které zasáhlo zemětřesení, ale také v Libyi, kde se v důsledku mohutných záplav pohřešuje na 10 000 lidí. Počet obětí prudce stoupá. Nejhorší situace je v přístavním městě Derna. Jaké jsou příčiny katastrofy? Proč nedošlo k včasné evakuaci? A jak na situaci reagují libyjské vlády? Zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě připomene 30 let od podpisu mírových dohod z Osla.
Jiří Pondělíček: Odkaz 11. září se posunul. Rezonuje to, co následovalo v Iráku a v Afghánistánu
Spojené státy si připomněly výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Jak Američané na tragickou událost s odstupem 22 let vzpomínají? Jak pokračuje identifikace obětí? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě přiblíží debaty kolem věkového průměru amerických zákonodárců a vysvětlí, které obvinění Donalda Trumpa by mohlo hrát nejvážnější roli.