Jak to vidí...
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Jan Kubáček: Už nejsme za plašany. Předsednictví EU dopadlo solidně. S kompromisy doma je to horší

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se chýlí ke konci. Napravili jsme si naši reputaci? Jak silná je v současnosti podpora veřejnosti pro společný evropský postup při zvládání potíží a krizí? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co česká veřejnost očekává od prezidentských kandidátů, i to, jak se mění politické preference.

25:34

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 24:17

Komentátor Černý: Jízdenky zdarma jsou symbolem partnerství Francie a Německa. Vztahy jsou vlažné

60 tisíc jízdenek na vlakovou dopravu zdarma pro lidi do 27 let. Tímto krokem chtějí Německo a Francie podpořit cestování a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi a oslavit tak 60 let od podepsání Elysejské smlouvy o spolupráci a přátelství. „Poměry nejsou, co bývaly,“ vysvětluje současné vztahy mezi oběma zeměmi zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Jakou odezvu v německé společnosti vyvolalo rozhodnutí poslat na Ukrajinu 14 tanků? Jak to vidí moderuje Zita Senková.

Před čtyřmi dny 25:31

Ekonomka Klímová: Musí prezident rozumět ekonomice? Je to plus. Pravomoc má ale jen k jedné věci

Ekonomické aspekty zdůrazňovali letos téměř všichni kandidáti na Hrad. Musí hlava státu rozumět ekonomice? Jaký vliv má prezident na ekonomické směřování země? Kam až sahají jeho pravomoce? Ekonomická analytička ČRo Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, zda je současné nastavení úrokových sazeb adekvátní, i to, jaké faktory budou ovlivňovat další vývoj inflace.

Před pěti dny 23:54

Prezidentská kampaň vrcholí. Kdo rozhodne volby? Komentuje sociolog Tomáš Kostelecký

„Teď se hraje především o nevoliče a o ty, kteří v prvním kole volili jiné kandidáty,“ shrnuje sociolog Tomáš Kostelecký. Jaká je taktika obou prezidentských kandidátů před druhým kolem? Jsou klíčem k úspěchu velká města? Jaký vliv může mít podpora bývalých protikandidátů? A komu by prospěla vyšší volební účast?

Před šesti dny 27:17

Co nejvíc chybí začínajícím pedagogům, vysvětluje Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy

Potřebují se i učitelé sdružovat? Jaká témata přináší Učitelská platforma do veřejného prostoru? Co nejvíc chybí začínajícím pedagogům? Učí se i učitelé od dětí? Na jaké výzvy reaguje učitelský kodex? Měl by být učitel i morální autoritou? Obejdou se někdy škola, rodiče i žáci bez známkování? Je chyba užitečná?

Před týdnem 24:50

Expertka Alžběta Králová: Novinkou prezidentské kampaně je masivní podpora neúspěšných kandidátů

Jak se mění charakter kampaně před druhým kolem volby hlavy státu? Na co oba finalisté sází? Kampaň obou kandidátů na prezidenta komentuje před druhým kolem voleb expertka Institutu politického marketingu Alžběta Králová. „Už není čas měnit strategii, každá chyba se rychle projeví,“ říká v rozhovoru se Zitou Senkovou v pořadu Jak to vidí.

Před týdnem 25:09

Břetislav Tureček: Z chování Izraele je trapně Izraelcům i spojencům na mezinárodní scéně

Izrael vstoupil do nového roku bouřlivě. Proti nové vládní koalici, jejíž součástí jsou poprvé v historii i krajně pravicové síly, demonstrují desítky tisíc lidí. Netanjahuovu vládu označují za nebezpečnou, zkorumpovanou a rasistickou. Co by mohlo zklidnit vnitropolitickou situaci? Hrozí eskalace konfliktu s Palestinci? Zahraničněpolitický komentátor v audiozáznamu ještě přiblíží, jaká je role tureckého prezidenta ve válce na Ukrajině, i co se aktuálně děje v Íránu.

Před týdnem 24:20

Ilona Švihlíková: Globalizace jako přežitek? Světové ekonomické fórum dává prostor i opačným hlasům

Ve švýcarském Davosu odstartovalo Světové ekonomické fórum. Zástupci z řad ekonomů, byznysmenů a politiků se budou v diskusních panelech věnovat aktuální ekonomické situaci i celkovému geopolitickému rozložení sil. Opomenuto nebude ani klima a otázky typu, jak do budoucna zabránit polykrizím. Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu rovněž vysvětlí, jak do čínské ekonomiky zasáhla politika nulové tolerance covidu-19.

Před týdnem 26:22

Detektiv Dzuro: Válka v Jugoslávii? Lidé nezapomněli. I po 30 letech mají strach ze svých sousedů

Jako někdejší vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii zatýkal válečné zločince. O hrůzách balkánské války sepsal knihu a v současnosti působí jako vedoucí kanceláře Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. Co Vladimíra Dzuru překvapilo při nedávné návštěvě památníku ve Vukovaru, kde v roce 1991 došlo k masakru civilistů? Co je podle něj živnou půdou etnických bojů? A proč nebylo světské spravedlnosti učiněno zadost?

Před týdnem 23:51

Jan Kubáček: Pánové, a teď odkryjte karty. Druhé kolo vyhraje ten, kdo se bude ostřeji bít za voliče

Češi o víkendu rozhodli o tom, kdo postoupí do druhého kola prezidentské volby. Co ukazuje rozložení podpory Petra Pavla a Andreje Babiše? Kde mohou finalisté načerpat nový volební potenciál? Jak se změní taktika a dynamika ve volebním mezičase? A rozhodne minulost? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co stojí za debaklem Danuše Nerudové, i to, jaký vzkaz poslali voliči straně SPD. Poslechněte si podrobnou volební analýzu.

Před týdnem 26:02

Čím si Petra Filová získala fanynky svého blogu Pralinková teta?

Jsou lidé v Litomyšli i v této nelehké době ochotní pomáhat? Kdy v sobě Petra Filová objevila talent k psaní? O čem píše nejraději a čím si získala fanynky svého blogu Pralinková teta? V čem je výjimečný přídavný vozík k invalidnímu vozíku, který pořídila pro svoji kamarádku z peněz za prodej své knížky? Proč se Petra Filová rozhodla pomáhat nejen lidem ve svém okolí, ale také v Ugandě?