Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Politici neprojevují zájem se o potřebách vozíčkářů bavit, říká ředitel Centra Paraple Lukeš

Lidé na vozíku se denně potýkají s mnoha problémy. Překážkou jim jsou zejména bariéry ve městech a nedostatečná připravenost na jejich potřeby. Politická debata o tom, jak těmto lidem usnadnit život přitom uvázla na mrtvém bodě. Jak složité je pro lidi s postižením fungovat ve společnosti či si najít partnera?

25:59

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 26:29

Martin Řezníček, moderátor a zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT, bývalý zahraniční zpravodaj ČT v USA

"S vedeními redakcí napříč kontinentem jsme ve stálém kontaktu, snažíme se navzájem si pomáhat a sdílet know-how," řekl muž, který si prošel novinářskou zkušeností ve Spojených státech a dnes je jednou z populárních tváří českého veřejnoprávního média. Sdílí například také know-how, pokud jde o zpravodajské pokrývání ruské agrese na Ukrajině? Čím je pro něj anglosaský svět přitažlivější víc než ostatní západní svět? A má pocit, že Joe Biden zvládá svoji prezidentskou roli? Moderuje Barbora Tachecí.

Před dvěma dny 26:29

Radim Pařík, strategický vyjednavač

Je členem mezinárodního týmu vyjednavačů, ve kterém jsou světové vyjednávací špičky. Zná vyjednávací strategii Mosadu nebo FBI. Jaká je podle něj dosud největší vyjednávací chyba současné české vlády? Podle čeho usuzuje, zda politici umí, či neumí vyjednávat? A jaké věci do vyjednávání nepatří? Moderuje Barbora Tachecí.

Před třemi dny 25:44

Lukáš Macek, politolog, ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií

"Prožíváme období, kdy skutečně dochází k velké polarizaci a vzniká hluboké rozdělení 'padesát na padesát'. Vidíme to v USA s fenoménem Donalda Trumpa, ve Velké Británii s fenoménem brexitu a je to nyní patrné i v české prezidentské volbě," uvedl už před čtyřmi lety muž, který zblízka sleduje evropskou a českou politiku z francouzské perspektivy. Má podle něj česká společnost období největší polarizace za sebou, nebo ještě přijde třeba v rámci energetické krize? Doutná kolem ruské invaze a naší pomoci Ukrajině nějaký celospolečenský konflikt? A co odhalila ruská agrese o systému fungování EU? Moderuje Barbora Tachecí.

Před čtyřmi dny 27:00

Jan Kuklík, profesor, právník, prorektor, PF UK

Specializuje se na moderní právní dějiny po roce 1990. Letos v únoru se přesunul z pozice děkana Právnické fakulty v Praze na prorektorský post Univerzity Karlovy. Co říká tomu, jak se stávajícímu prezidentovi povedlo dalším českým prezidentům ukázat, jak lze zacházet s ústavou? Byla za posledních 33 let nějaká etapa, kdy právo nemělo tak silné slovo, jako by mělo mít? A co si odnesl z kauzy Feri, která vybublala v době jeho šéfování Právnické fakultě? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 25:57

Krajinářská architektka: Stát by měl říct, že krajina je veřejný zájem, a ne jen výrobní prostředek

Krajina nám má poskytovat vodu, vzduch a má být prostorem pro biodiverzitu. Místo toho je však česká krajina vysušená a zároveň náchylná na povodně. Zásahy do krajiny, které u nás začaly už v roce 1948, odvodnily půdu, scelily pozemky a tvrdě zregulovaly řeky a potoky. Může být na vině tzv. resortismus a to, že vodu nevnímáme jako jeden celek? A jak by se dalo zlepšit zadržování vody v krajině?

Před týdnem 25:50

Válka s Janem Veverou

Před týdnem 25:57

Fodorová: Strana byla pro rodiče něco neotřesitelného, i přestože nechala matku v 50. letech uvěznit

Její matka Lenka Reinerová, o které Anna Fodorová napsala knihu Lenka, byla členkou komunistické strany. Ta ji v 50. letech nechala uvěznit, přesto vstoupila zpátky do strany. Oba rodiče „prohlédli“ až během okupace v roce 1968, kdy už si ale jejich dcera budovala nový život v Anglii, kde žije dodnes. Jak se Anna Fodorová vyrovnávala s traumatem komunistického věznění své matky a se smrtí širší rodiny během holokaustu? A jak o takové zkušenosti mluvit s dítětem?

Před týdnem 26:17

Filozof Petříček: V Rusku už není s čím lež srovnávat. Jde o nemožnost rozpoznat jakoukoliv pravdu

Ruská agrese vůči Ukrajině nekončí. Putin navíc používá geopolitické strategie, aby Ukrajinu zcela rozložil. Má smysl Ukrajině pomáhat? Co se dá říct o Putinových vizích? Bývalý disident, intelektuál a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Petříček během zahájení ruské agrese oprášil svoji ruštinu a párkrát se podíval na oficiální ruskou televizi. „To, co jsem viděl a co jsem cítil, bylo mimo měřítka mých emocí,“ řekl.

Před 2 týdny 26:51

Problém Andreje Babiše není Čapí hnízdo, ale druhé kolo prezidentských voleb, věří novinář Štindl

K naplnění představ ideálního prezidentského kandidáta stačí Ondřeji Štindlovi prý málo: šance porazit Andreje Babiše (ANO) a nebýt přitom evidentně horší než on. O dalších stránkách boje o prezidentství hovoří tento spisovatel, novinář a publicista v pořadu Osobnost Plus.