PoliTalk
NejnovějšíEpizoda 81Před týdnem

Poslechněte si podcast: Farský: Pavlovi bych radil rád. Láká mě i Europarlament a post eurokomisaře

Pokud se s prezidentem Petrem Pavlem domluvíme, jeho nabídku na roli poradce rád přijmu, řekl Novinkám v podcastu PoliTalk místopředseda hnutí STAN a bývalý poslanec Jan Farský. Nevyloučil kandidaturu v evropských volbách, které budou příští rok na jaře. Také potvrdil, že je jedním ze tří kandidátů hnutí na post eurokomisaře. V rozhovoru zároveň zkritizoval komunikaci hnutí STAN, fungování ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a promluvil o neshodách ve vládní pětikoalici.

40:53

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 8028. únor 2023 44:32

Schillerová: Kdybych byla submisivní loutka, Babiš by si mě nevážil

Kdybych byla submisivní loutka, šéf ANO Andrej Babiš by si mě nevážil. Novinkám to rozhovoru řekla šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová. Reagovala tím na slova poslance Ivo Vondráka (dříve ANO), že je jenom Babišova prodloužená myšlenka. Vondrák by pak měl podle ní odstoupit ze všech funkcí, které získal v dresu ANO. Jak dlouho chce blokovat jednání Sněmovny o důchodech? Co říká na vládní návrhy na úspory? Dozvíte se v podcastu Politalk.

Epizoda 7918. únor 2023 31:11

Vondrák: V ANO jste sluha, nebo nepřítel. Některé metody inklinují k totalitě

V ANO vládne triumvirát složený z šéfa Andreje Babiše a místopředsedů Aleny Schillerová a Karla Havlíčka. Novinkám to v podcastu Politalk řekl poslanec hnutí a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák s tím, že jste v hnutí buď sluha, nebo nepřítel. V rozhovoru připustil také v spolupráci s ODS, pokud by sám v hnutí skončil. A rozpovídal se i o směřování ANO, které by si podle jeho slov nyní ve vládě vedlo podobně jako pětikoalice. 

Epizoda 784. únor 2023 28:17

Pavel: Budu aktivní prezident, ale vládu zastínit nechci

Nově zvolený prezident Petr Pavel v rozhovoru pro server Novinky.cz vysvětluje, proč od prvního dne nasadil vysoké tempo a jak to bude vypadat po jeho inauguraci 9. března. Zároveň říká, že Ukrajině se musí dostat všech požadovaných moderních zbraní, jinak půjde o prohru nás všech.

Epizoda 7723. listopad 2022 24:16

Jurečka: Musíme se vrátit ke zvyšování daní

Česko se musí vrátit ke zvyšování daní. Novinkám to v rozhovoru řekl ministr práce a sociálních věcí a dočasně i ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jak konkrétně by si to představoval a jaké další úsporné kroky jsou ve hře? Stane se Petr Hladík ministrem životního prostředí? A zasáhnou vládní strany do povolební situace v Praze? Dozvíte se v podcastu Politalk.

Epizoda 7627. říjen 2022 47:10

Marvanová: Koalici v Praze brání prosazování ega. Ustoupit by měli Piráti

Pokud by v Praze nedošlo k dohodě, byla by to ostuda všech. Novinkám to v podcastu Politalk řekla zastupitelka za koalici Spolu a nově zvolená senátorka Hana Kordová Marvanová. Spolu podle ní trvá na spolupráci na vládním půdorysu, jejímu vzniku brání podle jejích slov jen prosazování ega. Koalice proto zaujala vyčkávací taktiku. „Na tahu jsou teď Piráti,“ míní.

Epizoda 7524. říjen 2022 27:30

Komrsková: Aby mělo Spolu v Praze primátora a většinu v radě? To si nedovedu představit

Aby měla koalice Spolu v Praze primátora, většinu v radě i silné gesce, si Piráti nedovedou představit. Novinkám to řekla členka jejich vyjednávacího týmu Jana Komrsková. V podcastu PoliTalk se rozpovídala i o programových průnicích s koalicí, nastínila i atmosféru na jednání. Někdy se na setkáních cítí podle svých slov jako na zkoušce na vysoké škole.

Epizoda 7410. říjen 2022 47:58

Zajíček: Ať se Hřib věnuje svým věcem a neustále neútočí

Pokud Piráti v Praze necuknou ze svých podmínek, koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP 09) se s nimi nedomluví. Novinkám to v podcastu Politalk řekl v pondělí člen vyjednávacího týmu za koalici a poradce premiéra Zdeněk Zajíček (ODS). Končícímu pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) pak vzkázal, aby se místo útoků na členy Spolu věnoval raději svým věcem. Vyjednávat bude Spolu nyní s každým, s kým může vytvořit smysluplný program.

Epizoda 735. říjen 2022 35:41

Hřib: Svoboda primátorem i poslancem? Leda by to dělal „na Babiše“

Funkci primátora a poslance nemůže lídr kandidátky koalice Spolu v Praze Bohuslav Svoboda (ODS) smysluplně kombinovat. Jedině, že by k tomu přistoupil takzvaně na Andreje Babiše (ANO), který místo schůzí ve Sněmovně objížděl před volbami republiku s karavanem. Novinkám to v podcastu Politalk řekl končící primátor Zdeněk Hřib. Piráti proto trvají na tom, aby měl funkci primátora na plný úvazek.

Epizoda 7221. září 2022 31:13

Macinka: Lidi není možné převychovávat, Praha potřebuje novou krev

Aut je mnoho, snažíme se přinést racionálně řešení, říká kandidát na pražského primátora Motoristů sobě Petr Macinka. V současnosti podle něj zažívá hlavní město cykloteror, jenž přičítám zástupcům Prahy sobě. Občany chce motivovat k využití městské hromadné dopravy, a to metrem zdarma a roční lítačkou zbylou MHD za tisíc korun. „V průzkumech dalších stran máme pět procent,“ tvrdí Macinka v podcastu PoliTalk.

Epizoda 7117. září 2022 28:49

Bartoš: Těžko chtít, aby se ministr Síkela rozkrájel

Když cena elektřiny na burze přesáhla 1000 euro za megawatt hodinu, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal Radu EU, a poté jsme nastavili cenový strop, hájí vládní postup v řešení energetické krize vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti). V souvislosti s tím podotkl, že kabinet následně přehodnotil i pirátský návrh tzv. windfall tax, tedy zdanění nadměrných zisků. To by nyní mělo náklady zastropování částečně pokrýt. Bartoš byl hostem podcastu PoliTalk.