Záložka
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Pokud se nenaštveme a překážky nerozkopeme, budou je všichni nadále přeskakovat, říká Šárka Homfray

„U holčiček není žádoucí, aby byly vzteklé a protivné. A čím víc to potlačujeme, tím víc může být náročnější situace, kdy vztek nebo naštvání vybublá na povrch a my nevíme, co s tím,“ říká Šárka Homfray, autorka knihy Proč jsme tak naštvané?, feministka a právnička, která se zabývá nerovným zacházením a diskriminací.

33:42

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Včera 35:10

Problémem vztahů je nedostatek komunikace a sebereflexe, myslí si spisovatelka Viktorie Hanišová

Spisovatelka a překladatelka Viktorie Hanišová se ve své literární tvorbě zabývá především narušenými rodinnými vztahy. Spisovatelsky debutovala před sedmi lety románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery. Její nejnovějším knížkou je Neděle odpoledne, která vyšla v nakladatelství Host.

Před 2 týdny 20:41

Kniha Klub provází odhalením sexuálního skandálu, který vedl k neudělení Nobelovy ceny

Kniha Klub přibližuje sexuální skandál ve Švédské akademii a zároveň je příběhem o zneužívání moci, mlčení a strachu. Autorkou Klubu, ale hlavně reportáží, které vedly k odhalení tohoto skandálu a k následnému neudělení Nobelovy ceny za literaturu v roce 2018, je novinářka Matilda Voss Gustavssonová.

Před 3 týdny 25:17

Být nezávislý mi vyhovuje, vždycky to nějak vyjde, říká nakladatelský samouk Aleš Kauer

„Jsem naprosto nezávislý, na tom jsem si vždycky zakládal. Proto je to prakticky všechno víceméně na mně, od výběru autora až po výtvarné zpracování a nalezení vhodného papíru,“ přibližuje Aleš Kauer, básník, hudebník, nakladatelský samouk a zároveň výtvarník, pro kterého je kniha nejideálnějším prostorem pro umělecké vyjádření. Ve svém jihlavském nakladatelství Adolescent, které letos oslavilo 15. narozeniny, vydává vizuálně i obsahově unikátní knížky.

2. listopad 2022 30:23

Zkušenost tranzice je tak unikátní, že jsem ji musela zpracovat, říká o své knize Mia Žureková

Ve své knížce Tá bolesť ťa prejde novinářka Mia Žureková formou dopisů vypráví o neobyčejném přátelství, transgender tematice, nepochopení a sebevraždě. V této době, kdy na Slovensku ještě citelně rezonuje vražda dvou mladých lidí a zároveň útok na LGBT+ komunitu, je tahle kniha o to důležitější.

19. říjen 2022 22:21

Často máme sklony považovat krásné věci za dobré, říká autorka knihy Přístav Karolína Fílová

V knížce Přístav jde o hledání dokonalosti a o to, že existuje stejnojmenná kavárna, kde už se nemusíme trápit, protože se v ní měníme v perfektní bytosti. Autorkou knihy je Karolína Fílová, která studuje filozofii na univerzitě v Cambridgi, Přístav je její debut.

12. říjen 2022 32:14

„Spisovatelky potřebují vlastní pokoj a vlastní příjem.“ Je tu nová kniha Eleny Ferrante

„Knížek, které nabízejí nejrůznější návody a rady, jak psát, existuje hodně. V čem je ale kniha Na okraji: O potěšení z četby a psaní speciální a pro mě se odlišuje, je to, že stejně jako ostatní knihy Eleny Ferrante jde na dřeň a autorka je zde hodně autobiografická,“ říká Klára Vlasáková, spisovatelka a scenáristka.

5. říjen 2022 25:56

Kniha Led je otevřená různým interpretacím dějin, říká Jacek Dukaj

Hostem první říjnové Záložky je polský spisovatel Jacek Dukaj, autor románu Led, dobrodružného putování po zamrzlém světě, ve kterém nikdy nedošlo k první světové válce. V originále vyšel už v roce 2007, my jsme museli počkat do roku 2021. Čekání se vyplatilo, protože čeští překladatelé Michala Benešová a Michael Alexa letos získali cenu Magnesia Litera za překlad této téměř tisícistránkové knížky. O tlumočení rozhovoru se postarala Lucie Zakopalová z Polského institutu.

21. září 2022 28:00

Odsouzena k hrozivé dřině. Ida Heleny Černohorské je intimní příběh ženy, která není nikde vítaná

V nakladatelství Bylo nebylo, které vedou Anna Pleštilová a Helena Černohorská, obvykle vychází čtyři publikace ročně. Vzhledem k tomu, že každá kniha vydělává na tu další, není jednoduché určit vývoj nakladatelství, přestože plánů má dost. „Ve chvíli, kdy se naspoří, tak můžeme vydávat, a když se nenaspoří, tak se zkrátka stojí,“ říká Helena, která je zároveň spisovatelka a redaktorka.

14. září 2022 31:16

Najděte si svého knihkupce. Co obsahuje desatero dobrého nákupu knih?

Najdi si svého knihkupce či knihkupkyni a nakupuj u nich. Podporuj své oblíbené nakladatele a nakupuj od nich napřímo. Než knihu koupíš ve velkém e-shopu, podívej se, jestli nemá nakladatel svůj e-shop. To jsou první tři tipy, jak být čtenáři, kteří při nakupování knížek přemýšlejí. Desatero vymyslela básnířka a spoluzakladatelka Asociace malých nakladatelů a knihkupců Anna Štičková, která se knižnímu trhu věnuje i ve svém doktorandském studiu.