Zdravíčko
24. květen 2022

Poslechněte si podcast: Pokud rakovina zasáhne štítnou žlázu, lékaři orgán odeberou. Jeho funkci pak nahradí tabletami

Rakovina štítné žlázy patří mezi závažné diagnózy tohoto motýlovitého orgánu v našem krku. Jak uvádí endokrinolog Milan Míček, vyskytne se u třiceti až šedesáti lidí na jeden milion obyvatel ročně. „Tvoří jenom asi půl až jedno procento všech zhoubných nádorů, takže není tak častá,“ dodává.

31:53

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před dvěma dny 31:24

Nejzdravější olej je olivový, margarínů už se dnes nemusíme bát, říká nutriční specialistka

„Tak asi tento týden máslo mít nebudeme,“ říkáte si možná někdy i vy, když stojíte bezradně před regálem s tuky. A hledáte levnější náhražku. O tom, jakou výživovou hodnotu mají a jak se od sebe liší rostlinné tuky, margaríny a tuky ztužené, mluvila v magazínu Zdravíčko nutriční specialistka českobudějovické nemocnice Alena Sladká.

Před týdnem 25:53

Nautilus, který hojí rány. V hyperbarické komoře dostanou pacienti do krve šestkrát víc kyslíku

Emeritní primář úrazového oddělení českobudějovické nemocnice Pavel Kopačka zemřel ve věku 75 let. Odešel nečekaně, do posledních chvil se věnoval své práci – traumatologii. A také provozování takzvané hyperbarické komory, jakési přetlakové kabiny, která léčí a přitom vypadá jako kříženec ponorky a kosmické lodi. První si krajská nemocnice pořídila v roce 1966, od roku 1973 se o ni staral právě Pavel Kopačka.

Před 2 týdny 28:27

Boty plochou nohu nevytvoří. V takzvané barefoot obuvi žádný přínos nespatřuji, říká ortoped

Ortoped Pavel Sadovský mladší se v Nemocnici České Budějovice věnuje dětským pacientům, kromě toho je jeho specializací dospělá noha. Své pacienty přijímá i v Lékařském domě Géčko na okraji krajského města. Učí také na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. V magazínu Zdravíčko mimo jiné odpověděl na otázku, jestli by batolata měla chodit doma v pevných botičkách.

Před 3 týdny 37:16

Sebepoškozování může být pro teenagera stejným únikem jako pro dospělého alkohol. Případů přibývá

Úzkosti, deprese, uzavírání se před okolím, vztek, ale i sebepoškozování a sebevražedné tendence. Dětí a mladých lidí, kteří se potýkají s psychickými problémy, v posledních letech znatelně přibylo. Klinický psycholog z dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech David Havelka za tím vidí současnou celospolečenskou situaci i rodinné vztahy.

2. září 2022 18:07

Kouříte a máte za sebou dvacet „krabičkoroků“? Pak jste velmi ohroženi rakovinou plic

Prachatická nemocnice spustí preventivní monitoring zdravotního stavu kuřáků. Tím, že je cíleně vyšetří předtím, než začnou mít potíže, může významně prodloužit jejich život. Pokud totiž lékaři odhalí nádor rakoviny plic až ve chvíli, kdy už i pacient sám na sobě něco pozná, může být na léčbu pozdě.

22. srpen 2022 25:26

Botulotoxin vám může pomoct nejenom od vrásek, ale i od následků mrtvice

Následky akutní mozkové příhody, neboli mrtvice, mohou být velké a celoživotní. Rychlá a odborná pomoc je tedy zásadní.

15. srpen 2022 24:29

Schizofrenie je vážná duševní porucha, kterou u nás trpí až tři procenta populace

To je schíza, říkáváme. Ale nejspíš tušíme jen vzdáleně, o čem to vlastně mluvíme. Schizofrenii nám vysvětlí dnešní Zdravíčko

9. srpen 2022 24:07

Prochladnutí, mokré plavky i sex usnadní bakteriím cestu do močového měchýře. Tam způsobí zánět

Doba prázdnin a dovolených nás vede do přírody, k vodě i do společnosti. Často se zdržíme u večerního táboráku dlouho do noci nebo se koupeme v bazénech, přehradách i rybnících. Může to nějak ohrozit naše močové ústrojí? O tom mluví v magazínu Zdravíčko lékař Aleš Petřík z urologického oddělení Nemocnice České Budějovice.

2. srpen 2022 27:31

Chcete se na dovolené potápět? Oslovte odborníka. Nesprávný postup vám totiž může velmi ublížit

Bohumil Markalous vede oddělení ORL v nemocnici v Jindřichově Hradci. Na základě svých zkušeností potvrzuje, že v běžných českých podmínkách při letních radovánkách našim uším, nosu a krku nic závažného nehrozí. Pokud bychom se ale pustili do potápění v moři a chtěli okusit i větší hloubky, už je na místě opatrnost.

27. červenec 2022 21:43

Useknutý prst nesmí přijít do styku s ledem, zlomeninu na výletě raději provizorně nefixujte

Úrazy všeho druhu, zejména ze sportu a ze zahrady, řeší o prázdninách ve svých ordinacích chirurgové. Strakonická chirurgie má poměrně velkou spádovou oblast a o dovolených ji ještě rozšiřují chataři, chalupáři a návštěvníci Šumavy. Ti sem přijíždějí z celé republiky a pouštějí se někdy do aktivit, ve kterých nejsou zběhlí. Jejich úrazy pak mohou být velmi vážné.