Finančák
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Pokud nejste schopni vytvořit si finanční rezervu, na investování zapomeňte, tvrdí poradce Paldus

Investujete? A pokud ano, kdo vám s investicemi radí? Platíte si poradce, nebo se spoléháte na internet? Není překvapením, že investiční poradce Lukáš Paldus, kterého si do Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa, doporučuje odborníka, který vám pomůže vytvořit si finanční plán. „Investice jsou běh na dlouhou trať. A každá trať musí mít cíl. Až poté, co si určíte cíl, zvolte cestu, která k němu povede,” doporučuje expert.

24:21

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Před šesti dny 25:05

Každý člověk, který si půjčí, má zpočátku pocit, že se mu nemůže nic stát, říká expert na dluhy Hábl

„Představa, že lidé si půjčují na zahraniční dovolené nebo plazmové televize, je pouhou mediální zkratkou. Lidé už si často půjčují na nájem nebo energie,” říká Radek Hábl z Institutu prevence a řešení zadlužení, kterého si do nového Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa. Co má člověk dělat v případě, že není schopen splácet dluhy? A proč může být půjčka někdy tou nejjednodušší cestou, jak předejít vážným problémům, například vystěhování z bytu?

Před týdnem 26:09

Třetina Čechů pojme letošní Vánoce úsporněji, říká sociolog Michal Straka

Jaké budou letošní Vánoce v dobách inflační a energetické krize? Na čem se dá ušetřit a musí to mít nutně vliv na to, jak svátky prožijeme? Sociolog Michal Straka z výzkumné agentury Ipsos, kterého si do nového Finančáku pozvali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec, popisuje nadcházející Vánoce jako „klid před bouří“. Podle něj jsou pro Čechy Vánoce posvátné a šetří na nich pouze v případě, kdy už opravdu není zbytí.

3. listopad 2022 24:32

Kvalitní granule? Počítejte minimálně se stokorunou za kilo, říká veterinární lékařka

Kromě pozornosti, lásky a vydatného venčení potřebuje každý pes také kvalitní stravu a pravidelnou veterinární péči. Zkusili jste si někdy spočítat, na kolik vás čtyřnohý kamarád vlastně vyjde?

20. říjen 2022 24:39

Peníze a vztah? Buďte maximálně otevření, radí terapeut Daniel Baumruk

Finance jsou jedním z nejčastějších zdrojů konfliktů mezi partnery. Často bohužel stojí i za rozpady vztahů. Jak se konfliktů týkajících se peněz vyvarovat?

13. říjen 2022 24:36

Stáhnutím topení o jeden stupeň dosáhnete úspory až 7 %, říká analytik Jan Béreš

Tématem nového Finančáku byly vysoké ceny energií, které momentálně řeší prakticky každý. Jak to vidí energetický expert Jan Béreš?

6. říjen 2022 20:26

Systém vratných grantů pro studenty by zmírnil nerovnosti ve vzdělání, tvrdí ekonom Daniel Münich

Zvládnou náklady spojené s vysokoškolským studiem i lidé z nízkopříjmových rodin? Jak je aktuálně nastavený systém podpory a co by pomohlo do budoucna, aby vysokou školu nestudovali pouze ti, kteří si to takzvaně mohou dovolit? Tomu se věnuje nový Finančák.

29. září 2022 25:39

Příspěvek na bydlení může využít až 20 % domácností, ale využívá ho jen 5 %, říká sociolog Fialík

Některá média i političtí představitelé se nám poslední roky snažili namluvit, že ten, kdo využívá sociální dávky, je parazit či nepřizpůsobivý. Tento narativ se ale postupně mění.

22. září 2022 25:47

Daňové ráje způsobují nerovnosti mezi firmami a podkopávají důvěru v demokracii, tvrdí ekonom Janský

Pojem daňový ráj evokuje idylické místo s palmami, bílým pískem a průzračnou mořskou vodou. Idylické je ale jenom pro nadnárodní firmy, které sem přesouvají velkou část svých zisků, aby nemusely platit daně v zemích, kde tyto zisky vytvořily. A právě tyto země jsou tak ročně připraveny o miliardy korun.

15. září 2022 26:25

Generace Z se nebojí zvednout zadek, říká o zoomerech trendspotterka Pavlína Louženská

Ochota riskovat v investicích, vysoké nároky na udržitelnou budoucnost, důraz na duševní zdraví, ale i vůle udělat pro změnu něco konkrétního. Generace Z je někdy označována jako generace sněhových vloček, ale není to přesně naopak?