Doktorská rada
22. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Pokud máte sklony k alkoholismu, nekupujte si alkoholické nápoje domů

Po alkoholu možná v příštích dnech sáhnou především ti, kteří se budou během Vánoc cítit opuštěni nebo budou alkoholem řešit rodinné problémy. Malá dávka nám nemůže uškodit. Jde ale o to, jak dlouho daný člověk udrží ve své konzumaci onu „malou dávku“. Závislost přichází plíživě, ani si ji neuvědomíte.

03:20

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před třemi dny 03:12

Při náhlém brnění nohy zbystřete. Může jít o ucpanou stehenní tepnu

Může se stát, že náhlé nepříjemné brnění nohy způsobí embolus ve stehenní tepně. Záchrana končetiny pak závisí na rychlém převozu na chirurgii.

Před týdnem 02:58

Užívání hormonální antikoncepce je vhodné prodiskutovat i se svým praktickým lékařem

V posledních desetiletích došlo k velkému rozvoji antikoncepce jako takové. Jsou nejrůznější druhy i způsoby užívání. Mezi nejoblíbenější ale stále patří antikoncepce hormonální. Ovšem její užívání může mít následky nejen na přírodní prostřední, ale hlavně na zdraví ženy, která antikoncepci používá. Žena, která hormonální antikoncepci používá, by se měla o možných zdravotních následcích poradit nejen se svým gynekologem, ale i se svým praktickým lékařem.

Před 2 týdny 03:20

Revmatismus může vzniknout přecházením horečnatých onemocnění

Podzimní chladné teploty mohou způsobit některé zdravotní problémy, například bolesti kloubů. Mezi nejčastější příčiny patří artróza, zánět svalových úponů oblastí kloubů, poruchy překrvení, infekce, revmatismus a mnoho dalších. Právě revmatismus ale někdy těžko poznáme.

Před 3 týdny 03:04

Mezi hlavní prevence onemocnění dnou patří dieta

Jedním z velmi nepříjemných kloubních onemocnění je tzv. dna. Projevuje se silnou bolestí kloubů. Dříve se jí lidově říkalo pakostnice nebo také nemoc králů. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje velký důraz na správné stravovací návyky. Mezi hlavní prevence proto patří dieta.

2. listopad 2022 03:26

Častou zácpu může vyřešit dostatek vlákniny, tekutiny a pohybu

Všichni máme určitě za sebou tu zkušenost, že přeženeme pojídání čokolády a dostaví se patřičné zažívací problémy. Příležitostná zácpa může souviset i s cestováním nebo nevhodným jídlem. Používání projímadel může problémy ještě zhoršit. V případě zauzlení střev může požití projímadla způsobit vážnou komplikaci.

26. říjen 2022 03:11

Pokud vás postihne ústřel páteře, věnujte dostatek času jeho léčbě. Může se rychle opakovat

Jakmile se venku ochladí, můžeme samozřejmě mnohem snadněji prochladnout. Nehrozí vám ale pouze rýma. Problém je, že při prochladnutí svaly reagují jinak než bychom očekávali. I při jednoduchém pohybu nás pak může postihnout bolestivé zablokování zad. Většinou si dáme masáž, vezmeme si prášek proti bolesti a pokračujeme dále v běžném tempu, dokud nás bolest nezastaví. Ústřel páteře se ale může při špatném pohybu kdykoliv znovu objevit.

19. říjen 2022 03:28

Úspěch onkologické léčby může velmi ovlivnit psychický stav pacienta

Poté, co skončilo období karantén a lockdownů, začali lidé se zpožděním absolvovat různé preventivní prohlídky. Největší nárůst je onkologických pacientů, kteří prevenci zanedbali a jejich onemocnění je navíc často již značně rozvinuté. Ve výsledku záleží na každém, jak úspěšně nemoc zvládne. A v tomto případě hraje psychika důležitou roli.

12. říjen 2022 03:26

Osteoporóza dnes hrozí všem, kteří se dostatečně nehýbou

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.

5. říjen 2022 03:00

Bolesti kloubů nejčastěji způsobuje artróza. Stále častěji postihuje mladší věkové skupiny

Klouby bolí v každém ročním období, ale v zimě se bolesti výrazně zvýší, jsou větším problémem a postihují více lidí. Bolesti jsou často z nedostatečné výživy kloubů a z nedostatku pohybu, a příčinou může být i nachlazení nebo virózy. Za bolestí ale mohou být i nemoci. Hlavním problémem kloubů ale může být artróza.

28. září 2022 03:16

Otřes mozku může být spojen i s dalším vážným poraněním

Otřes mozku se kromě bolesti hlavy nejčastěji projevuje i zvracením a pocením. Velkou obezřetnou by měli mít pacienti, kteří užívají léky na ředění krve. Mnohem snadněji pak vznikne krvácení do dutiny lebeční. Při podezření na otřes mozku je nutné postiženého co nejdříve dopravit do nemocnice na rentgen, aby se vyloučily další vážné komplikace.