Ranní Plus
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Pokud bude Smer ve vládě, nepošleme na Ukrajinu ani jeden jediný náboj, tvrdí Fico

Vedení slovenského parlamentu svolalo mimořádnou schůzi k situaci v bezpečnostních složkách. Policie ve čtvrtek obvinila špičky tajné služby SIS a ředitele Národního bezpečnostního úřadu. Jsou podezřelí z toho, že bránili vyšetřování závažných korupčních kauz. Proti krokům policie se postavila opozice v čele se stranou Smer. Tvrdí, že kriminalisté se pokoušejí o policejní převrat, a žádá odvolání policejního prezidenta. Jak celou situaci popisuje její předseda Robert Fico?

05:46

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Včera 09:59

Zajíček: Pavlův projev v OSN byl kvitován. Kvalifikovali jsme se do první ligy

„Výzvy, kterým dnes svět čelí, jsou závažné a je jasné, že jen společné kroky mohou zajistit bezpečnou a úspěšnou budoucnost pro všechny,“ pronesl Petr Pavel při svém projevu na Valném shromáždění Rady OSN. Ke slovu se dostal hned první den, mluvil jako 31. prezident a jeho projev trval necelou čtvrt hodinu. Více informací o kontextu proslovu přináší ředitel zahraničního odboru prezidenta republiky Jaroslav Zajíček.

Před dvěma dny 13:44

Fico už je nakloněný směrem na Východ. Konec podpory Ukrajiny je reálný, soudí generálporučík Macko

Ukrajinská armáda před rokem provedla mimořádně úspěšnou protiofenzivu na severu země. Svět udivila tím, jak rychle osvobodila tamní Charkovskou oblast. Zároveň tím ale vytvořila velká očekávání. Ukrajinci sice v posledních dnech hlásí další a další úspěchy, ve srovnání s tím, co se jim podařilo před rokem kolem Charkova, je však jejich letošní postup výrazně pomalejší, což bývá vysvětlováno tím, že Rusové tentokrát měli čas se na protiofenzivu dobře připravit.

Před týdnem 16:51

Bartuška: První složitou zimu máme za sebou, čekají nás ještě dvě. Zásobníky plynu jsou plné

Putinovo vydírání plynem skončilo, evropská energetická krize ještě ne, tvrdí napohled rozporuplně předpovědi zpravodajských agentur k nadcházející zimě. Před rokem byla situace dramatičtější, ceny plynu atakovaly maxima a byly téměř 340 eur za kWh. Vláda v horečné snaze vyhnout se katastrofě, oznamovala, že má zamluvenou kapacitu na právě otevřeném LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu.

Před 2 týdny 06:05

Expertka: Za šikanu učitelů v Jižní Koreji může tlak na výkon. Středoškoláci se musí učit do noci

Jižní Korea čelí už několik týdnů protestům učitelů proti šikaně ze strany rodičů a žáků, které spustila sebevražda mladé pedagožky poté, co nezvládla unést útoky a kritiku na způsob výuky. Její případ není ojedinělý a učitelé volají po zastání úřadů. „Pouze studium na prestižních jihokorejských univerzitách vám přinese kýžené lukrativní zaměstnání,“ vysvětluje expertka Jana Chamrová. Rodiče proto vyvíjejí enormní tlak nejenom na své děti, ale i na jejich učitele.

Před 2 týdny 09:51

Mediální analytik: Navýšení koncesionářských poplatků je přijatelný kompromis. Pouze dorovná inflaci

Za Českou televizi 160 korun, za Český rozhlas 55. Tak si nové koncesionářské poplatky od roku 2025 představuje ministerstvo kultury. Jestli se jeho vize naplní ale vůbec není jisté. Návrh totiž ještě neprojednala ani vláda a opozice je proti už teď. Diskutuje se také o nových příjmech z firem.

Před 2 týdny 04:43

Půl hodiny a dost. Studie odhalila, že dlouhé telefonování zvyšuje krevní tlak

Článek, který byl nedávno zveřejněn v magazínu European Heart Journal, představil výsledky výzkumu zabývajícího se vlivem telefonování na lidské srdce. Bylo odhaleno, že už půl hodiny telefonování denně zvyšuje o 12 procent riziko výskytu zvýšeného krevního tlaku. Ten je hlavním rizikovým faktorem srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Před 2 týdny 12:21

Landovský: Pokud Ukrajina neodvrátí ruskou agresi, čeká nás nestabilní 21. století

Ukrajina tvrdí, že na rumunském území, tedy na území Severoatlantické aliance, vybuchly ruské drony. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba se odvolává na fotku, která to podle něj dokazuje. Rumunsko však odmítá, že by se ruské drony na jeho území dostaly. Ukrajina pak v pondělí oznámila, že Rusko v noci z neděle na pondělí zaútočilo na ukrajinský přístav Izmajil ležící právě u hranic s Rumunskem, který je důležitý pro vývoz obilí.

Před 2 týdny 05:43

Blíží se nejzásadnější bitva války na Ukrajině. Může určit vítěze této fáze, soudí Šedivý

Rustem Umerov se stane novým ukrajinským ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí Oleksije Reznikova, který byl ve funkci od začátku ruské invaze. Změnu ohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj, důvodem pro odvolání Reznikova byly jeho dříve odhalené skandály.

Před 3 týdny 11:37

Křehký balanc. Ukrajinci musí blokovat Rusy na východě a zároveň se koncentrovat na jih, říká Macko

V Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zahynulo šest ukrajinských důstojníků. Zřítily se s nimi zřejmě dva armádní vrtulníky. V Záporožské oblasti, kde jsme sledovali, jak Ukrajinci postupují u obce Robotyne, Rusové nasadili elitní výsadkáře. „Ukrajinci obsadili Robotyne a snaží se teď prolomit i hlavní obrannou linii v Záporožské oblasti,“ uvádí Pavel Macko, generálporučík v záloze, který dříve působil jako nejvýše postavený zástupce Slovenska ve strukturách NATO.

Před 3 týdny 05:00

Konec automatů s kratomem? Novela zákona by měla zabránit bezbřehému šíření psychomodulačních látek

Chystá se změna zákona o návykových látkách. Hlavním důvodem je nedostatečná regulace jejich dostupnosti nezletilým. Pod Úřadem vlády by měl vzniknout seznam, který rozhodne o výrobě a distribuci konkrétních psychoaktivních látek.