Hovory
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Hovory: Poklidné rozdělení Československa je pohledem dějin unikátní a cenné, připomíná historička

Proč se v době globalizace neustále vrací nacionalismus? „Je pravdou, že se dějinné proudy posouvají určitým směrem – někdo se nad to dokáže povznést, jiný ne,“ odpovídá profesorka historie a mezinárodních vztahů na soukromé vysoké škole v Praze Milada Polišenská. „Víme ale i z naší historie rozpadu Československa, jak silná byla touha po samostatném státě. Jak silný impulz to dalo celé řadě pozitivních vývojů.“

23:47

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:55

Na kostel se musíte dívat Santiniho očima symbolů, vysvětluje kastelánka. Sama má kancelář v márnici

Architekt Jan Blažej Santini-Aichel postavil poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Významnou památku zapsanou na seznam UNESCO, která byla vysvěcena před 300 lety. „Santini ve střední Evropě snad ani nemá srovnání,“ myslí si kastelánka Michaela Řeháčková. „Překračoval hranice v nadčasovosti, jeho stavby mají dodnes, co říct. Není to obyčejný kostel, jak často slyším. Dívejte se očima Santiniho a naučte se číst symboliku, kterou ukrývá.“

Před dvěma dny 23:59

Vzpomínám na dobrou vlnu a čekám, až zase přijde, prozrazuje režisérka a spisovatelka Monika Le Fay

„Mám to štěstí, že jsem potkala mnoho lidí, kteří jsou pro mě autoritou. Hodně na mě zapůsobili ti, kteří byli ve vězení – například Ota Rambousek, který byl zavřený 15 let. Jan Anastáz Opasek ten byl zavřený 11 let, z toho dva roky v samovazbě. Lenka Vlachová, má vzácná přítelkyně, která už taky nežije, tam zas byla 12 let,“ vyjmenovává režisérka a spisovatelka Monika Le Fay.

Před pěti dny 24:01

Hovory: Často nejsme naladěni sami na sebe, ale přizpůsobujeme se představám ostatních, myslí si kouč

„I když má klient představu, že si buduje kariéru nebo plní cíl, často se stává, že si až zpětně uvědomí, že ten cíl nebyl tak úplně jeho snem. Jen tak nějak přijal představu, jak by to mělo vypadat,“ popisuje svou práci kouč Michal Ondráček, který se snaží klientům vracet život do vlastních rukou. „Myslím si, že často nejsme naladěni sami na sebe. Přijímáme impulsy zvenčí, abychom se přizpůsobovali představám ostatních,“ popisuje osobní i klientskou zkušenost.

Před týdnem 21:00

Hostem hovorů je  mezzosopranistka Markéta Cukrová

Je vyhledávanou a oceňovanou zpěvačkou - od staré hudby středověku nebo baroka po hudbu soudobou. A nově předvádí strhující pěvecký i herecký výkon v hlavní roli soudobé opery nazvané: "Tak tiše až". Opera přitom vypovídá o v posledních letech často probíraném tématu, totiž sexuálním zneužívání. Dokáže si výsostná hudební profesionálka držet tak palčivé téma od těla? A proč si myslí, že by se společnost měla chovat shovívavěji na oběti? Moderuje  Petr Vizina.  

Před týdnem 22:55

"Hřbitovy jsou parky s přidanou hodnotou," říká architekt hřbitovů a pohřební služby hlavního města Prahy Filip Ditrich, s tím, že by na kole na hřbitově asi nejezdil, ale běh nebo posezení s přáteli si na něm dokáže představit

"Pietu to neruší, ale málokdo toho využívá." Hřbitovy jsou podle něj odrazem doby, vkusu a nálad ve společnosti. Ale kultura pohřebnictví je prý v současnosti pokřivená. Hřbitovní architekturu dnes formuje hlavně cena. Běžná praxe je udělat z jednoho velkého rakvového hrobu dva malé urnové. Jenomže takové zásahy narušují koncept hřbitova a z pohledu hřbitovního urbanismu nejsou žádoucí. V Hovorech s Naděždou Hávovou bude Filip Ditrich mluvit i o tom, že pro architekty jsou zakázky na náhrobky velká výzva.

Před týdnem 23:46

Hostem Hovorů je Tomáš Bojar, režisér a scénárista

Jeho nejnovější film, celovečerní dokument Good Old Czechs, v těchto dnech právě přichází do kin. Film s exkluzivními a zatím nezveřejněnými záběry líčí osudy pilotů RAF Františka Fajtla a Filipa Jánského. Čím podle režiséra může snímek oslovit současnou mladou generaci a co mu dělalo při přípravě na natáčení radost, na to se zeptá Eva Hůlková.

Před týdnem 23:31

Malíř a grafik Petr Kryštůfek je mimo jiné autorem pražských navigačních piktogramů

Jak ho ovlivnila studia na technické škole? Čím ho fascinuje "ne - perspektiva?"? A jaké osobní příběhy se skrývají v jeho malbách tvořených povětšinou špachtlí? Odpoví Vám na to v pořadu Hovory Vladimíra Kroce.

Před týdnem 24:01

Veronika Mechová, vedoucí Střediska humanitární pomoci diecézní Charity ostravsko-opavské je hostem Hovorů

Dvacet let jezdí na Ukrajinu, kterou  poprvé navštívila ještě jako studentka, když chtěla poznat "rozvojovou zemi". Jak se Ukrajina za ta dvě desetiletí změnila? Jak velký je rozdíl mezi západem a východem země? A komu tam ostravsko-opavská Charita pomáhá třeba prostřednictvím projektů Adopce na dálku nebo Důstojný život? Ptá se Tatiana Čabáková.

Před týdnem 23:42

Zuzana Hrzalová z Národní linky pro odvykání je hostem Hovorů

Celý život se  věnuje jako sociální pracovnice mladým dospělým. Na mateřské dovolené začala s prací pro dětskou krizovou linku a přes ni se pak dostala až k Národní lince pro odvykání. "Můj pracovní život je jedna velká linka a sluchátko", říká Hrzalová. V Hovorech vysvětlí také to, jestli je lepší se závislostí bojovat nebo s ní pracovat nebo prozradí, co se skrývá pod označením netolismus. Moderuje David Šťáhlavský.