Východočeské výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Poklady pod rodinnými domy. Co se archeologům povedlo?

Kultovní pravěká stavba u Litomyšle, pohřebiště pod Kunětickou horou, meč z doby stěhování národů. To jsou unikátní objevy archeologů z našeho kraje. Vydali jsme se s nimi přímo do terénu.

23:59

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před třemi dny 24:42

V Žumberku mají slunečný vrch a podle legendy i poklad v podzemí

Od středověku tam stával mohutný hrad, dnes je z něj romantická zřícenina. Žumberk na Chrudimsku nepatří mezi velké obce, ale překvapí množstvím kulturních a technických památek. A malebnou přírodou.

Před týdnem 24:55

Vzácným rostlinám a živočichům se v Čeperce nejvíc daří pod elektrickým vedením

Čeperka svůj název získala podle největšího rybníku v dějinách Čech, který v této obci kdysi býval. Místo něj je teď sice pole, ale v okolí najdete mnoho dalších vodních ploch. A nejen to.

Před 2 týdny 24:51

Zelená brána těsně unikla demolici, už před 150 lety ji chránili tehdejší památkáři

Zelenou bránu tvoří ve své podstatě dva objekty. Brána jako taková, a těsně přiléhající věž. „Ovšem to spojení, kdy to většina lidí bere jako jeden celek, také dává smysl. Zelená brána totiž nese jméno podle měděnky, která zdobí pozdně gotickou nebo renesanční střechu věže, ale zároveň je opravu bránou objekt v blízkosti té věže,“ vysvětluje historik Východočeského muzea v Pardubicích Jan Ivanega.

4. září 2022 24:13

Názvu Pohřebačky se podivoval i císař František Josef I.

Na jejím území jsou obě opatovická nádraží i oblíbený Opatovický písník. Pohřebačka sice patří pod Opatovice nad Labem, ale místní na svou obec nedají dopustit a jsou pyšni i na její neobvyklý název.

31. srpen 2022 25:10

Pivní turisté ochutnávají a poznávají nová místa. I v Pardubickém kraji mají kam vyrazit

Češi jsou od pradávna národem pivařů, už ve středověku bylo ostatně právo várečné jedním z nejvýznamnějších. Kromě několika velkých pivovarů je u nás ale daleko větší množství těch malých, takzvaných minipivovarů. Pivo se tam vaří v poměrně malých várkách, většinou 300 až 1000 litrů. Zásadní rozdíl je v tom, že jsou to piva živá, tedy nepasterovaná.

20. srpen 2022 25:15

Adrenalin i klid. Užijte si největší přehradu našeho kraje

U břehů a v okolí vodní nádrže Seč můžete volný čas trávit mnoha způsoby. Ať už jako milovníci vodních sportů, rybáři, turisté nebo zkrátka jen dovolenkáři.

14. srpen 2022 25:11

Kozinec písečný najdete jedině v Semíně. Roste na písečných přesypech

První záznamy o Semíně jsou z roku 1339 a píše se v nich o místní tvrzi. Ta už tam sice nestojí, ale kousek od ní nechal Vilém z Pernštejna postavit zámeček. Za navštívení tam stojí také kostel se zvonicí nebo starý mlýn. A to zdaleka není vše, co Semín nabízí.

7. srpen 2022 23:23

Není Janov jako Janov. Ten u Litomyšle inspiroval i Jiráska

V Janově u Litomyšle je evropské rozvodí i místo, které zřejmě inspirovalo Aloise Jiráska. Obec je ale stále častěji vyhledávaná turisty. Pro svou malebnou přírodu, hluboké lesy, kterými se dá projíždět také na kole.

31. červenec 2022 25:38

Do Slatiňan nejen na zámek a ke koním, ale i do bývalých pískovcových lomů

Slatiňany jsou sice malé město, ale díky kladrubským vraníkům a udržovanému zámku také v rámci Pardubického kraje jedno z nejznámějších.