Poklady minulosti
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Nepraktovu černou paní nebo třeba duchy s vtipnými průpovídkami uvidíte ve Spáleném Poříčí

Barokní špejchar Ve Dvoře ve Spáleném Poříčí nabízí návštěvníkům hned několik zajímavostí. Krom nezvyklé šikmé podlahy, které si jistě všimne každý, kdo na ni vstoupí, je tady k vidění expozice týkající se zejména brdské a podbrdské tematiky, ale také tvorba Jiřího Wintera-Neprakty.

03:28

Poklady minulosti

Vydává: Český rozhlas

Exponáty nebo chcete-li sbírkové předměty a další historicky významné cennosti…  v muzeích, galeriích, ale i na hradech či zámcích kolem některých z nich často projdeme bez povšimnutí či většího zájmu. Jaký je ale příběh těchto předmětů a čím jsou tak unikátní, že stojí za vystavení? Ty nejzajímavější podrobnosti se při běžné prohlídce dozvíme jen málokdy.

Web

Před 3 týdny 02:21

Muzeum v Nejdku ukrývá rarity ze života Mattoniho. Najdete tam vzácnou medaili i kroniku firmy

Další díl seriálu Poklady minulosti nás zavedl do Nejdku na Karlovarsku. V Mattoniho muzeu tam při zvláštních příležitostech vystavují unikátní bronzovou medaili.

28. říjen 2022 02:54

Anděl zvěstoval smrt, a tak se také stalo. Dávnou legendu dodnes připomíná skříň

Andělský pokoj na Starém czerninském zámku v Chudenicích na Klatovsku jistě stojí za povšimnutí. Nachází se v něm totiž starobylá malovaná skříň, která byla vyrobena právě pro tuto místnost.

29. září 2022 02:47

Tank T-34 měl SSSR závidět i Adolf Hitler

V Muzeu na demarkační linii v Rokycanech je toho k vidění opravdu spoustu. Jako první zaujmou příchozí návštěvníky exponáty vystavené ve venkovní expozici, mezi které patří i tank T-34.

21. září 2022 03:06

Před hradem Rabí přišel Jan Žižka o druhé oko. Dodnes to připomínají dělové koule

Hrad Rabí ve stejnojmenném městě v okrese Klatovy má velice zajímavou minulost. Nejznámější zdejší zajímavostí je pak zřejmě ta, která souvisí s dodnes na hradě vystavenými autentickými dělovými koulemi.

6. září 2022 03:27

Někdy šlapala sestra, jindy dentista. V Kolovči mají šlapací zubní vrtačku z počátku 20. století

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku mají tolik exponátů, až oči přecházejí. Mezi tematicky laděné expozice se řadí také ordinace dentisty, tedy odborníka na lidský chrup. Je tak možné tady spatřit nástroje a přístroje, s nimiž v té či oné podobě přijde v průběhu života do styku snad každý z nás.

27. srpen 2022 03:12

Kouření bylo dříve módní záležitostí. Z fajfky si rád pobafal i Jindřich Mošna

V Pamětní síni Jindřicha Mošny v Dobřívě je k vidění mnoho exponátů týkajících se tohoto slavného herce z doby počátků Národního divadla. Převážnou většinu tvoří různé dokumenty, písemnosti a fotografie. Najdeme zde ale také fajfku.

23. červen 2022 03:20

Panenka má lidské vlasy. Patřily zřejmě dívence, která zahynula v koncentračním táboře

Jedna z nejstarších panenek v Muzeu panenek v Purkyňově ulici v Plzni byla vyrobena roku 1890. Ačkoliv je stará více jak 130 let, je stále krásná. A to i když má za sebou poměrně strastiplnou minulost.

20. červen 2022 03:28

Nejcennějším místem celé synagogy je schránka na tóru

Pouze při vybraných židovských svátcích se otevírá schránka na tóru, která je k vidění v plzeňské Velké synagoze v sadech Pětatřicátníků.

3. červen 2022 03:32

Jak voní Karel IV. a jeho čtyři ženy? Nejen to se dozvíte v Klášteře Kladruby

Klášter Kladruby na Tachovsku nabízí návštěvníkům mnoho zajímavostí. Jednou z nich je i takzvaný Archiv vůní, který musel být z důvodu protikoronavirových opatření dva roky pro veřejnost uzavřen.

1. červen 2022 02:55

Jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě najdete v Aši

Seriál Poklady minulosti nás zavedl do ašského textilního muzea. Jeho stálá expozice je zaměřená na rozvoj řemesel a počátky textilního průmyslu v Aši.