Pokec o železe
NejnovějšíPřed čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Pokec o železe #013 - Ryzen s 3D V-cache a USB-C podle Apple

AMD má parádně výkonný a úsporný procesor, zato Apple nám bude tlačit svoje předražené kabely. A ChatGPT 4.0 je tu! Konečně se nám do redakce dostal nový procesor AMD Ryzen 9 7950X3D a Zdeněk je z něj nadšený. Výkonem ve hrách je plně srovnatelný nebo mírně překonává to nejlepší, co má konkurenční Intel. Ale navíc má podstatně menší spotřebu. Jako že vážně podstatně. Je vidět, že není třeba vždycky jít na limit křemíku, osolit to pořádným proudem a takový přímotop pak ofukovat chlazením dimenzovaným pro menší Temelín. AMD se nové procesory s 3D V-Cache povedly. Tak teď ještě aby je dokázali vyrobit v dostatečném množství a nacpat do obchodů.Další zajímavé téma které jsme měli v zásobě delší dobu se točí okolo tak obyčejné věci, jako jsou kabely. USB-C kabely speciálně. Řeknete si, co na nich může být tak zvláštního? Pár drátů omotaných bužírkou se správnými koncovkami. Ha, zásadní chyba. USB-C má tolik variant a modifikací. Navíc i když vše zapojíte správně a dáte tam dostatek vodičů, tak přijde vychytralý výrobce z východu a řekne si, že ušetří na mědi. Dá tam nižší třídu kablíku, levnější matroš, ušetří pár centů. A vy pak zkoušíte takovouhle lepší prádelní šňůrou protlačit 120 W. Auvajs. No a do toho přijde s velkou pompou Apple, že teda jako dobře, podvolíme se té zlé EU, i když náš Lightning je nejlepší, a dáme vám tam USB-C. Jenže jak to udělat, aby lidi dál solili za naše předražené kablíky s certifikací velkého jablka? Zpomalíme nabíjení tam, kde chybí desátek za MFi? Zamítnuto, EU to nepovolí. Zpomalíme datové přenosy, protože kabel bez loga je určitě nějaké šméčko? No uvidíme.A nakonec trochu povídání o novém modelu AI ChatGPT 4.0 a taky video upscale za pomocí umělé inteligence. Nvidia má jejich Super Resolution, pohrát si můžete i s Topaz Video AI. Ale výsledky jsou občas fajn a občas je to v háji…Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Podcasty.cz. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Ježek - náš mistr novinkář a expert přes všechno od herního příslušenství po notebooky a desktopy Úvod a představení (00:00:10) Výhody a nevýhody Ryzenů s 3D V-Cache (00:01:45) Platforma AMD nebo Intel s ohledem na budoucí upgrade (00:14:00) Jeden kabel vládne všem, jeden jim všem káže. USB-C pro každého (00:25:10) Open AI a jejich vylepšený ChatGPT 4.0 (00:49:55) AI upscale videa (00:55:20)

01:04:31

Pokec o železe

Vydává: internet@pctuning.cz (PCTuning.cz)

PCTuning.cz nažhavil vlastní pokec o železe. Poslechněte si moudra starých harcovníků hardwarové scény. Podcast o tom, jaké to bylo na počátku věků počítačů, jaké to je teď a co nás čeká nového. Tak tomu dejte šanci, třeba se vám to bude líbít!

Web

16. únor 2023 01:19:25

Pokec o železe #012 - Umělá inteligence kam se podíváš

Microsoft oznámil nasazení Chat GPT do vyhledávání a v Google se probudili ze zlatého snu. Umělá inteligence válcuje další obory... Když se loni objevily první reálné a praktické aplikace AI neboli umělé inteligence, zůstala spousta lidí zírat s otevřenou pusou. Nejdřív DeepL přinesl tak parádní překlady mezi všemi možnými jazyky, že se překladatelé začali hrozit o svojí práci. Potom přišly grafické generativní AI, které na požádání namalují cokoliv v jakémkoliv stylu. Takže grafici začali hromadně přidávat do svých resumé na první místo “Operátor grafické AI”. No a s příchodem ChatGPT modelu nám dokáže počítač psát články na jakékoliv téma a vesele konverzovat na jakékoliv téma. Většinou ani nemusíte poznat, že si nepíšete s umělou inteligencí. A toho se chytil Microsoft, který chce s AI propojit své vyhledávání Bing. Ten dneska používají asi jen uživatelé, co nevědí, jak ho přehodit na Google. Takže až budete hledat odpověď na nějakou tu zásadní otázku, jako třeba o čem ten vesmír vlastně je, tak místo nudného seznamu odkazů dostanete vysvětlení, že to je přece jasně číslo 42 a vůbec! Srandičky bokem, po dlouhé době má někdo šanci narušit hegemonii Google, pro který je vyhledávání hlavní zdroj příjmů. Takže se po ohlášení Microsoftu celý mamut otřásl a přešel do panic módu. No a o tom, co ta umělá inteligence vlastně bude moct nabídnout nejen při “googlení” a co udělá se zavedenými pořádky si budeme dneska povídat dneska.Ale na začátku ještě probereme, proč je velká šance, že grafik bude zase málo. A budou drahé. A stojí za tím kdo jiný než … zase ta umělá inteligence!Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Podcasty.cz. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Ježek - náš mistr novinkář a expert přes všechno od herního příslušenství po notebooky a desktopy Úvod a představení (00:00:10) Umělá inteligence nám vezme grafiky! (00:00:30) Kryptoměny s umělou inteligencí (00:09:34) ChatGPT ve vyhledávání Bingu (00:15:45) Vláda versus AI (00:56:50) DLSS funguje také díky AI (01:02:00)

21. leden 2023 01:26:03

Pokec o železe #011 - Ohlédnutí za rokem 2022, novinky z CES a trable s Radeony

Jak se vydařil loňský rok v hardware, co nového přinesl CES 2023 a problémy s chlazení nových grafik AMD Vítejte v novém roce 2023. Jestli bude tak úrodný na nový hardware jako ten loňský zatím nikdo netuší, ale zajímavé věci určitě můžeme očekávat. V dnešním pokecu jsme každopádně zrekapitulovali uplynulých dvanáct měsíců, v textové podobě najdete informace ve Zdeňkovo článku Jaký zajímavý hardware přinesl rok 2022 a co nás v příštím roce čeká. Vedle záplavy novinek přinesl loňský rok také jeden zásadní fenomén - zdražování. Za počítače i komponenty si prostě připlatíte, bohužel.Nenechali jsme si ujít ani výstavu CES 2023, takže jsme probrali to, co nás nejvíce zaujalo a přišlo nám zajímavé. Vedle ještě výkonnějších grafik, procesorů a počítačů to byl třeba i chladič Frore AirJet na úplně novém principu. Žádné uřvané větráčky, vzduch tlačí pomocí vibrujících membrán. Tichý, účinný a ještě miniaturní. Paráda, v praxi se má objevit ještě v průběhu tohohle roku. A spousty dalších zajímavostí, ostatně co jiného by se dalo čekat od největší výstavy elektroniky.Nakonec jsme si nechali trable AMD s novými Radeony. Jejich posměšný tweet zamířený na spálené napájecí konektory GeForce RTX 4090 se vrátil jako bumerang během měsíce. Nové Radeon RX 7900XTX mají potíže s chlazením, nejsou to ojedinělé případy a AMD se moc nemá k nějakému proaktivnímu řešení. Majitelé mají karty reklamovat a řešení je na nich. Ne zrovna uživatelsky přívětivý postup, speciálně když postižené grafiky vyšly skoro na 30 tisíc…Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu. Úvod a představení (00:00:10) Rekapitulace roku 2022 (00:00:38) Ceny hardware lezou nahoru (00:22:10) Nové procesory Intelu a AMD (00:28:20) Novinky z CES 2022 (00:52:20) AMD Vapor-Chamber-gate (01:08:25)

14. prosinec 2022 01:02:32

Pokec o železe #010 - Radeon RX 7900 otestován, až moc výkonné počítače a zase OLED

Recenze poslední generace Radeon RX 7900 jsou venku. Potřebujeme vlastně další jádra a vyšší frekvence? A OLED obrazovky. Tak konečně máme uvedené a změřené všechny novinky, které nás na konci roku měly čekat. Nejdřív procesory AMD i Intel. Potom grafiky, na přeskáčku Nvidia i AMD. A konečně na začátku týdne nám dorazily do obchodů nové Radeony RX 7900 XTX a XT. Po bombastických technologických prezentacích, kdy se AMD ohánělo podporou 8K hraní, jsou výsledky více při zemi. RDNA3 je určitě zásadní skok kupředu a nabídne slušný výkon navíc proti minulé generaci, ale zaplatíte za něj a na velký konkurenční souboj to zatím tedy nevypadá. AMD sice nabídne relativně levnější karty, které mají v rasterizaci stejný výkon jako dražší GeForce RTX 4080. Ale stačí zapnout raytracing a nebo DLSS a zelení jsou zase na špici. Takže zlevňovat nejspíš nějak zásadně nebudou. No jak jsme říkali už minule, nakonec je to vážně zase jako obvykle plichta. A o tom jsme si povídali v první půlce podcastu.Tu druhou jsem si trochu sobecky urval tématy pro sebe. Takže budeme trochu brblat o tom, že už ani ty nové mašiny nejsou takové jako za našich mladých let. Kompletní upgrade stroje po pěti letech? Rozdíl je vidět jenom na benchmarcích, při běžné práci s počítačem nic nepoznáte. Dva dny to člověk staví, instaluje, ladí, mazlí se s tím a pak nic. Žádný wow efekt, epický zážitek se nekoná. Mašina funguje, jdeme dále. Tak proč se vlastně ženeme za těmi rychlejšími a dokonalejšími stroji. Pro dobrý pocit? Protože to někdy v budoucnu využijeme? Jo a abych nezapomněl, taky pokecáme o tom, že rozběhat nové DDR5 teda není žádný med. Spíš je to loterie o to, jestli máte štěstí a zvolili jste správnou kombinaci desky, pamětí a nejspíš i fáze měsíce. A nakonec oblíbené téma, OLED displeje. Vypadá to, že narozdíl od pořízení výkonnějšího počítače tohle reálně bude opravdu viditelná změna. Doslova. Prostě parádní obraz, živé barvy, černá opravdu černá a tak. Jenže monitorů je zatím pomálu, televize u PC je poněkud obskurní řešení a tak nakonec asi nejsnadnější cesta do budocnosti je levný (jako váženě levný) Asus notebook s OLED.Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Ježek - náš mistr novinkář a expert přes všechno od herního příslušenství po notebooky a desktopy Představení a úvod (00:00:00) Převálcují nové Radeony nové GeForce? (00:00:40) Moc výkonné nové mašiny (00:27:05) Levné OLED panely v noteboocích i drahé u monitorů (00:47:22)

16. listopad 2022 01:03:47

Pokec o železe #009 - Radeon RX 7900 XTX, GeForce RTX 4080 a pád FTX

Nové Radeony s RDNA3 a k tomu i čerstvě uvedená RTX 4080. Navíc pak něco o pádu FTX a kryptu obecně. Pomalu a jistě se nám už skládá celá hardwarová mozaika konce letošního roku. Tentokrát nás AMD potěšilo představením nové generace Radeonů s architekturou RDNA 3. Obě novinky Radeon RX 7900 XTX a XT vypadají zajímavě, mají překvapivě hodně paměti, ale výkonem určitě nemíří na nejvýkonnější GeForce RTX 4090. Všechny detaily z uvedení si můžete přečíst v detailním rozboru prezentace RDNA 3 od Adama. Dále nám pár hodin před natáčením vyšly recenze na “lidovější” GeForce RTX 4080, tu naší najdete zde. Úmyslně píšu “lidovější”, protože už to není takové monstrum jako RTX 4090, spotřeba už je v normálu a výkon nechává za sebou i nejvýkonnější karty minulé generace jako je RTX 3090 Ti. Jenže taky si za novinku pořádně připlatíte. Takže ve výsledku tady sice máme zásadní nárust výkonu, ale taky za něj adekvátně připlatíte. Tak snad nám brzy zafunguje konkurence podobně, jako tomu je u procesorů.V druhé části podcastu si budeme povídat o pádu kryptoburzy FTX. Ta se před pár dny zakymácela, po několika pokusech o záchranu ale zahučela pod hladinu. I s několika miliardami dolarů v tokenech, které tam měli lidé uloženy. Přitom její zakladatel Sam Bankman-Fried byl po dlouhou dobu miláčkem médií i investorů. Dokonce ho označovali za Warrena Buffetta kryptosvěta. No strmá pád z výšin přišel rychle a nečekaně. Ale tak to je prostě se vším okolo kryptoměn. Velké zisky jsou vyváženy turbulentními změnami a rychlými pády. Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu. Představení a úvod (00:00:00) AMD uvedlo novinku Radeon 7000 s architekturou RDNA 3. A Nvidia tu má GeForce RTX 4080. (00:00:31) Pád kryptoburzy FTX a zamyšlení o kryptoměnách a jejich budoucnosti (00:33:18)

27. říjen 2022 01:22:34

Pokec o železe #008 - GeForce RTX 4090, AMD RDNA3 a tragické Metaversum

Nové GeForce RTX 4090 do detailu a nakousneme i chystané Radeony. Navíc se zasmějeme nad tragickým Metaversem od Marka. Většina hardwarových novinek naplánovaných na konec letošního roku už je venku, Ryzeny i Intely máme za sebou a teď pořád ještě frčí GeForce RTX 4090. Naše recenze je tady, čtěte. Ta karta je fakt monstrum, po výkonové, provozní i fyzické stránce. Jo a cenové taky. To, že Nvidia zrušila Titan verzi a ještě si dělali srandu, že by se sám roztavil, asi není úplně vtip. Už jsou první odezvy, že se na kartě připalují konektory, protože neutáhnou protékající proud. Každopádně o tom a ještě dalších věcech to dneska celé bude. A taky o (zatím?) nepovedeném pokusu o rozjetí nového byznysu od Meta ve virtuální realitě.Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Michal Šimonek - bývalý redaktor, velký fanda do hardware a taktování, nyní pracuje pro Asus, značku jeho srdce :-)A o čem si budeme povídat? V první části podcastu rozebereme GeForce RTX 4090. Výkon je jasný, ten zatím nemá konkurenci. Ale co třeba DLSS3, bude někdy nějaké univerzální řešení upscale grafiky pro oba výrobce? A jak to bude se zrušenou verzí GeForce RTX 4080 12 GB?  Tavící se napájecí kabely, karty s vodováhou a teleskopickým stojánkem. Co má samozřejmě RGB. A spousty podobných perličekNa závěr se pak společně zasmějeme pokusu Facebooku, teda vlastně Meta, o stvoření nového, lepšího a zářivějšího Metaversa. Takový Second Life, ale v novém kabátě. Co vypadá jako 10 let stará hra na Nintendo Wii, navíc s avatary bez nohou,. Protože ty nejsou ve virtuálním světě potřeba. Ale Zuckerberg je tam nakonec přidá, s velkými fanfárami. No spousta švandy, do které nateklo z Meta pár desítek miliard dolarů a výsledek vypadá jako laciná parodie. Ale třeba má Mark v rukávu nějaké eso, o kterém ještě netušíme. Úvod a představení osazenstva podcastového zájezdu (00:00:00) Nvidia GeForce RTX 4090 a všechno okolo ní (00:00:35) Technologie pro upscale obrazu (DLSS 3) - bude někdy standardizovaná a univerzální, nebo si každý výrobce bude hrát na svém písečku? (00:11:58) Nadcházející Radeony - čiplety, výkon a vůbec (00:17:36) EU nám zakáže 8K televize! (00:25:10) Spotřeba karet a upečení napájecí konektory (00:28:50) Držáky grafiky, teleskopické nožičky a jiná udělátka pro uchycení RTX 4090. (00:38:12) Metaversum - jestli takhle bude vypadat virtuální realita, tak teda potěš... (00:54:10) Intel na 8,8 GHz, rychlost SSD a loading her a pár dalších minut pokecu navíc, protože nevíme kdy se zastavit :-) (01:14:00)

3. říjen 2022 01:04:24

Pokec o železe #007 - Ryzen 7000, GeForce 4000 a DLSS 3

Rozebereme testy AMD Ryzen 7000, jejich výkon je rozhodně parádní. A nezapomeneme ani na GeForce 4000 a zajímavé DLSS 3. Hardwarem nabitý podzim je v plném proudu a už se na nás hrne jedno představení novinek za druhým. Po představení nové generace procesorů AMD Ryzen 7000 konečně přišel čas na testy. Takže můžeme rozebrat výkon, provozní vlastnosti a pikantní detaily z testování. Nvidia zase stihla představit novou generaci GeForce 4000. Zatím karty ještě nemáme v ruce, testy přijdou až za pár dní. Ale technických novinek je spousta, takže si popovídáme o nich. Doufám, že se vám bude dnešní nabitý díl opravdu líbit.Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Michal Šimonek - bývalý redaktor, velký fanda do hardware a taktování, nyní pracuje pro Asus, značku jeho srdce :-)A o čem si budeme povídat? V první části podcastu probereme hlavně se Zdeňkem a Michalem Šimonkem detaily z testování nové generace procesorů AMD Ryzen 7000. Zdeňkovi prošel rukama nejvýkonnější Ryzen 9 7950X i lidovější Ryzen 7 7700X. Jeho test vyjde během krátké doby. Jestli se vyplatí upgradovat a jaké jsou v praxi si můžete poslechnout. Druhé velké téma dneška je nová generace grafických karet Nvidia GeForce 4000. Ty nám zatím zelení jenom odprezentovali na papíře, ale dodali spousty zajímavých informací ohledně nových technologií a parametrů chystaných karet. Tak jsme to zkusili rozebrat a vymyslet, která z karet bude nejzajímavější a jestli se vyplatí za ní vysypat ty nemalé peníze. Úvod a představení hardwarových mudrlantů (00:00:00) Výkon a provozní vlastnosti nových procesorů AMD Ryzen 7000 (00:00:37) Malá vsuvka o rychlosti disků, načítání dat a rychlosti spouštění her (00:30:11) Nové GeForce 4000, co dokáží za pomoci AI vymýšlet snímky navíc pro ještě vyšší FPS! (00:35:16)

6. září 2022 01:07:15

Pokec o železe #006 - chystané procesory Intel a AMD, grafiky GeForce a Radeon. Grafika od AI

Prázdniny jsou za námi a čeká nás neskutečná hardwarová jízda na podzim. Nové procesory Intel i AMD, nové GeForce i Radeony. A do toho AI, co kreslí skvělé obrázky. Léto pomalu končí, prázdniny utekly jako voda a blíží se nám podzim. A ten bude doslova nabitý novinkami,  nepamatuju že by se někdy vlastně sešlo tolik zásadních novinek najednou v krátké době za sebou. Začne to novou generací procesorů AMD Ryzen 7000, hned po nich přijde 13. generace Intelu se stylovým označením Raptor Lake. Potom nová generace GeForce 4000 a nakonec i nové Radeony. Do konce roku je vážně na co se těšit!Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Karel Matějka - herní grafik, co maluje vším od tužky, štětce po myš a teď už komanduje i AI produkující obrázky.A o čem si budeme povídat? V první části podcastu probereme se Zdeňkem co nového přinesou hlavně AMD Ryzen 7000 procesory, protože o nich díky oficiálnímu oznámení už víme hodně. A vypadá to na parádní upgrade, co tady už dlouho nebyl. Nový platforma, podstatně výkonnější procesor, jestli někdy upgradovat tak určitě nebylo moc lepších příležitostí. Pokecáme i o konkurenčím Raptor Lake, ale tam nás uvedení teprve čeká a tak všechno jsou zatím tak trochu drby. No a po hardwarových novinkách se vrhneme na velký hit konce prázdnin, AI co dokáže generovat obrázky podle textového zadání. A dělá je fakt parádně. Ostatně Midjourney si můžete vyzkoušet sami a zadarmo, jen se nesmíte bát rozhraní vytvořeného v prostředí Discordu. Ale když pochopíte jak na to, strávíte hodiny a hodiny vymýšlení popisu obrázku tak, aby vypadal co nejlépe. A je to překvapivě docela věda. Tak hodně štěstí při malování! Úvod (00:00:00) Nové procesory AMD Ryzen 7000 (00:01:06) Obrázková Midjourney AI a co všechno dokáže, jak pomůže grafikům a jestli je nepřipraví o práci (00:24:10)

1. červenec 2022 01:16:42

Pokec o železe #005 - Přetaktování, podtaktování a umělá inteligence

Přichází léto, sluníčko bude svítit a tak je nejlepší čas probrat přetaktování, kdy se i ty nejlépe chlazené procesory zapotí. A taky trochu něco o umělé inteligenci. Prázdniny jsou tady, i když sluníčko se zatím pořád schovává za mraky, a na to že je léto, prší až moc. Tak pokud se vám nebude chtít ven, můžete si poslechnout pátý díl našeho podcastu o hardware, křemíku a starých dobrých kompjůtrových časech. Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Michal Šimonek - bývalý redaktor, velký fanda do hardware a taktování, nyní pracuje pro značku jeho srdce AsusA o čem si budeme povídat? Není lepší téma na léto, kdy by měly být tradičně vedra a pařáky než potlach o přetaktování. Kdo by nechtěl žhavit procesory nebo grafiky na jejich limity, když se sám vaří ve vlastní šťávě. Co jsme kdo taktovali jako první, proč jsme to dělali, co nás na tom bavilo. Kolik hardware jsme taktováním odpálili, kolik dusíku při extrémním taktování rozlili a jaké frekvence pokořili. Nebo naopak co a proč jsme zkoušeli podtaktovat a jak vyladit mašiny tak, aby méně žraly a byly tišší. To všechno probereme. Ke konci nás trochu vypekla technika a patnáct minut jsme si povídali s vypnutým nahráváním, tak jsme přidali dobrou půlhodinku mouder o umělé inteligenci a teorií, kdy nás převálcuje moderní bratříček Skynetu. Snad nikdy. Tak přeji příjemný poslech ideálně někde v klidu na dovolené…

9. červen 2022 01:04:09

Pokec o železe #004 - Apple M2, Ryzen 7000 a hraní na desktopu vs mobilu

Apple uvedl novou generaci procesorů M2, AMD chystá nové Ryzen 7000 a proč my starší harcovníci dáme přednost hraní na desktopu proti mobilu. Tři týdny utekly jako voda a máme tady už čtvrtý díl našeho podcastu o hardware, křemíku a starých dobrých kompjůtrových časech. Už od minulého dílu najdete náš podcast nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify a Apple Podcasts. Tenhle měsíc jsme přidali ještě Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.Mirek Ježek - náš mistr novinkář a expert přes všechno od herního příslušenství po notebooky a desktopyA o čem si budeme povídat? Minule jsme rozjeli debatu o nových grafických kartách, tentokráte rozebereme co se chystá na poli procesorů. Začneme horkou novinkou. Apple na své vývojářské konferenci WWDC představil novou generaci procesorů M2. Víme víme, jsou to Macy, nemají Intel/AMD a nedají se na nich hrát moc hry. Ale svým výkonem strčí do kapsy kde co.Další na řadu pak přijdou chystané generace procesorů AMD Ryzen 7000 Raphael a třináctá generace Intel Core s označením Raptor Lake. Budou zajímavé? Který bude rychlejší? Samé zásadní otázky.Nakonec pak máme nešťastné Diablo Immortal, které můžete hrát stejně na mobilu i PC. Je budoucnost her v mobilech, nebo nám zůstanou i stará dobrá pécéčka? A konzole. No uvidíme.

20. květen 2022 01:14:59

Pokec o železe #003 - nové grafiky, akcie a krypto padají. Steamdeck

Přicházejí nové grafiky, Nvidia to stihne už příští měsíc. Akcie padají jak hrušky, krypto s nimi. Steamdeck pro hraní na cestách. A vrátí se hráči k desktopům, nebo se budou dál prodávat přenosná herní monstra? Máme tady třetí díl našeho podcastu o hardware. Protože na kvalitě zvuku už jsme zamakali a snad už nezníme jako ze studny, tak další vylepšení se týká dostupnosti. Takže nově najdete náš podcast nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify a Apple Podcasts. Tak si nezapomeňte náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.A kdo bude žvanit o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.David Jiránek - píše nám hlavně herní periferie a novinky, ale zvládne skoro jakýkoliv kus hardware.Janek Gabriel - streamer, kryptostavitel mining rigů a raidleader ve WoW. Najdete ho na Twitchi a Youtube.A o čem si budeme povídat? Minule jsme začali trochu nudnějším tématem o Twitteru a Elonu Muskovi, který přes všechny naše tipy zas trochu obrátil a už se cuká. No jak to dopadne uvidíme. Tentokrát jsme ale skočili po hlavě do mnohem zajímavějšího tématu a to nové grafické karty. Podle všeho by příští měsíc mohly vyjít nové Geforce generace 4000. Naposledy jsme řešili, jak je vlastně uchladit a provozovat bez vlastní elektrárny, ale nejspíš zbytečně. Protože podle posledních leaků to tak hrozné nebude. Takže přídavné klimatizace a zásoby dusíku jsme si nakoupili asi zbytečně. A jak se povedlo prostřelit LHR ochranu proti těžení kryptoměn na stávající generaci Geforce.Další zásadní téma poslední doby jsou akcie technických firem. A krypto. A to, že obojí padá k zemi jak ten velký šutr v Armageddonu. Proč se to děje, jestli nakupovat teď nebo ještě počkat a jestli se to zas brzo otočí se pokusíme věštit z křemíkové koule.Potom přijde na řadu Steamdeck. Herní konzole od Steamu, o které se toho hodně napsalo a nám se povedlo získat jednu do redakce. David si s ní už 14 dní hraje a tak muže povědět o tom, co se mu líbilo i co ho štve. A nebojte, bude i klasická recenze.A nakonec si rozebereme jeden nešvar, který se nám tady rozmohl v době Covidu spojené s těžařskou kryptohorečkou. Herní notebooky. Dlouhou dobu v podstatě jediná možnost, jak získat alespoň nějaký počítač na hry. Jestli tyhle velká, těžká, hlučná a blikající monstra zase ustoupí z výsluní a lidi budou opět kupovat grafické karty, když už se objevují v obchodech? Nebo je v herních laptopech budoucnost a další generace si bude radostně prohřívat nádobíčko výfuky z několikasetwattového chlazení? Nové generace grafických karet (00:00:55) Prolomení LHR ochrany proti kryptotěžbě u Nvidie (00:07:05) Pád kryptoměn a akcií technologických firem (00:11:15) Dostupnost grafických karet, jejich ceny a co můžeme očekávat (00:14:30) Jak si zahrajete na konzoli Steamdeck (00:32:40) Herní notebooky - jak si zahrát na cestách (00:49:35)